.::ارتباطات::.

مخاطبان دوردست، فرای سال 2000 //بخش اول

پنجشنبه 1 تیر 1391

نویسنده: مطهره آخوندی | طبقه بندی:رادیو، 

مخاطبان  دوردست، فرای سال 2000
رادیو ، زندگی روزمره و توسعه در جنوب هند

یسود حسن و  توماس جایاپراکاش

 

مترجم: مطهره آخوندی

کارشناسی ارشد تحقیق در ارتباطات دانشکده صدا و سیما

a.motahare@gmail.com

چکیده:

این مقاله ،بیان می‌دارد که چگونه «تودا»ها ـ مردم اجتماعات دوردستی که در تپه  نیلجیری Nilgiri جنوب هند، زندگی می کنند ـ از رادیو در بافت محیط رسانه‌ای که به سرعت تغییر می‌کند ، استفاده می‌کنند.

 مطالعات میدانی انجام شده در شهرک تودا نشان می‌دهد که در نظر توداها رادیو یک رسانه و وسیله  مهم برای کسب اطلاعات، سرگرمی و توسعه است. همچنین پاسخ‌ها از سوی مخاطبان بومی چگونگی تاثیر سن و جنسیت را بر  الگوی گوش دادن رادیو آنها آشکار کرد. به نظر می‌رسد که  مردان نسبت به برنامه‌های کشاورزی مرتبط به شرایط محلی تمایل دارند ؛ زنان به برنامه‌های مسیحی گوش می‌دهند و از برنامه‌های تفریحی چشم پوشی می‌کنند؛ و کودکان رادیو را به یک همراه و یک رسانه خودمانی سرگرمی و اطلاعات در نظر می‌گیرند. این مقاله شرح می‌دهد که  چگونه یک ایستگاه رادیویی کم قدرت منطقه‌ای واقع در نزدیکی جوامع بومی، مخاطبان خود را به طور اختصاصی سرویس می‌دهد.، در کشوری که در آن پخش رادیو مانند یک عملیات تجاری کار می‌کند.

 

واژگان کلیدی:

رادیو جماعتی، توسعه، قوم نگاری،زندگی روزمره،رسانه  بومی، توداها

 

مقدمه:

 

هدف از این مقاله این است که منتقدانه به تحلیل و بازنمایی  یک  قوم شناسی از  چگونگی  استفاده مخاطبان راه دور و بومی در تپه‌های نیلجیری در جنوب هند از رادیو در زندگی روزمره ، برای کسب اطلاعات ، سرگرمی و توسعه استفاده بپردازد. «نیلجیری» به معنی «تپه آبی» و  یکی از مناطق از  تامیل نادو ـ   سرزمین پنج جوامع بومی:تودا،کوتا،کورومبا، پانیاس و ایرولا ها است.
باداگاس ها، کسانی که به نیلجری مهاجرت کرده اند همراه با دیگر جوامع بومی ساکن شده اند. این مقاله ببررسی میکند که توداها از ایستگاه رادیویی همسایه کم قدرت اوتی (
ORS) ـ یکی از ایستگاه‌های رادیویی منطقه‌ای از رادیو سراسری هند(AIR) در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنند و نیز به کاوش این می‌پردازد که  ORS چگونه به تضمین مشارکت مخاطب در خلال «منطقه ـ خاص» برنامه‌های میدانی محور می‌پردازد.

 

به رغم تلاش رسانه‌ها برای ترویج توسعه از طریق برنامه‌های کشاورزی، بهداشت و کنترل جمعیت دستیابی به توسعه کند بوده است (Yadava ، 1996).

 در مناطق روستایی و دوردست در هند، مردم دسترسی محدود به رسانه‌های جمعی به دلیل هزینه ، میزان سواد کم و مشکلات دربرگیرنده توزیع داشته‌اند. (Melkote ، 1991 ؛ Gupta ،1996 : 3-7 ؛ سانجی ، 1996 : 31-33 ؛ سینگ ، 1996 ؛ Yadava ، 1996 : 17)

 بسیاری از نویسندگان (فیشر ، 1989 ؛ ملکات ، 1991 ؛ مادی، 1991 ؛ Bhatia ، 1992 : 49-53 ؛ Oliveira ، 1993) دیدگاه  «از بالا به پایین» در توسعه ارتباطات  را مورد انتقاد قرار داده اند. ملکات (1991) نشان می‌دهد که در این رویکرد پیام‌ها از قدرت سطح بالا به مردمی صادر شده و پیا‌مها برای مخاطبان روستایی برای درک اغلب دشوار هستند که به  دلیل طبیعت پیچیده پیام هاست.

مادی(1991:29) بر این باور است که رسانه‌های غیر  متمرکز محلی، رسانه‌هایی که مراکز تولید در سطح منطقه‌ای دارند، می‌توانند رویکرد بالا به پایین را  افزایش دهند.
پژوهش ما، به دنبال قوم نگاری مخاطب کیفی  است و در جستجوی آن است که دریابد که نحوه استفاده  تودا از رادیو در زندگی روزمره ـ که خود را به عنوان بخشی ازرویکرد  پایین به 'بالا' در  استفاده از رسانه ها می‌داند ـ در توسعه چگونه است.
مطالعات میدانی برای یک دوره 10 هفته در میان 20 شهرک از جامعه توداها انجام شد .
مردمان بومی که از محروم ترین افراد هستند که  به ساکنان موندز 
munds'معروف هستند و از عدم تامین برق ، امکانات جاده‌ای ، مدارس ، مراکز درمانی اولیه و بسیاری دیگر از نیازهای اساسی محرومند.

 توداها اجتماع چوبانی هستند که  دهکده  معمولی  آنها  از یک تا پنج خانه ، یک قلم گاو وحشی و یک معبد  تشکیل می‌شود. مطالعات میدانی  نشان می‌دهد که ایستگاه رادیویی قدرت کم منطقه‌ای در نزدیکی شهر اوتی تأثیر قابل توجهی در زندگی روزمره  توداها دارد. توداها تصور می‌کنند که برنامه‌های پخش شده توسط ORS مربوط به شیوه زندگی و فرهنگ آنها است. اگرچه هند یک سیاست به خوبی تعریف شده را برای رسانه‌های بومی و مخاطبان ندارد  ORS در سال 1994 با هدف تقویت اقلیت‌های قومی معرفی شد. سطح پایین برق (1 کیلو وات) و محل آن را در زمین مردم بومی، ORS را قادر می‌سازد تا مانند «رادیو جماعتی» باشد در  یک کشوری که در آن  مفهوم رادیو جماعتی  یا محلی  شکست خورده است. (نورونها ، 1999).

 

توسعه رادیو محلی در هند

 

پخش رادیویی در هند در سال 1923 بر اساس پایه‌های تجربی آغاز شد. پخش منظم در سال 1927 توسط سازمان خصوصی( کمپانی پخش هند)  آغاز شد. هنگامی که این شرکت رو به انحلال رفت ، دولت بر پخش  در سال 1930  با عنوان «سرویس پخش دولتی هندی» تسلط یافت.  
 
در سال 1936 «سرویس پخش دولتی هندی» به «رادیو سراسری هند» تغییر نام داد.
در زمان استقلال در سال 1947،  رادیو سراسری هند فقط شش ایستگاه  رادیویی داشت. شبکه به تدریج گسترش یافته و در سال 1999 ، رادیو سراسری هند حدود 200 ایستگاه  رادیویی شامل 145 فرکانس متوسط ، 55 فرکانس بالا و 103 FM فرستنده داشت.  تخمین زده شده است که 104 میلیون خانوار رادیویی وجود دارد و 111 میلیون  دستگاه  رادیو در هند وجود دارد. (واحد پژوهشی تماشاگران ،1995)

 

رادیو سراسری هند دارای سه سطح از پخش: ملی ، منطقه‌ای و محلی است. از ایستگاه‌های ملی برنامه‌های مختلف پخش می‌شود که عبارتند از بولتن خبری مرکزی به  هندی و انگلیسی ، موسیقی ، تئاتر ، ورزش و دیگر برنامه‌های محاوره‌ای.  ایستگاه‌های منطقه‌ای واقع در  ایالت‌های مختلف  هند هستند.  به مخاطبان منطقه‌ای با ترکیب مشابه ایستگا‌ه‌های ملی  خدمات ارائه می‌دهند اما  تاکید بر زبان‌های منطقه ای دارند.
رادیو محلی  یک مفهوم نسبتا جدیدی در تاریخ پخش در هند است.
این ایستگاه‌های رادیویی انعطاف پذیر و خاص منطقه هستند  و  به مناطق کوچک خدمات می‌دهند  و
در زبان‌های منطقه ای پخش می‌شوند. (آنجانیولا، 1989 ؛ فیشر ، 1989)

 

در  انحصاری کردن پخش دولتی  توسط حکومت، دیوان عالی کشور هند در سال 1995  قانونی نهاد که « پخش رسانه‌ها  باید تحت کنترل عمومی و مجزا از دولت قرار داشته باشد.» این دستور اشاره شده در ماده 19 (1) الف است. (آزادی بیان و عقیده  در قانون اساسی هند)  
در پاسخ به این تصمیم ، دولت هند خط مشی جامع ملی رسانه‌ها  را شکل داد، که توصیه می‌شود که در شبکه‌های خصوصی از داخل کشور مخابره کنند که  تاییدی بر  پایان  انحصار پخش دولتی است.  یک رسانه نسبتا ارزان بودن، آژانس‌های توسعه ، و سازمان‌های غیر دولتی  را بر آن داشت که علاقه وافری  را در اخذ پروانه‌های رادیویی برای پخش رادیو جماعتی داشته باشند. (مشاهده کنید  اعلامیه بنگالورو درباره رادیو ، سپتامبر 1996 )  با این حال ، سیاست‌های  رادیو  جماعتی  هنوز باید تنظیم شوند ،که مانع تحول  ایستگاه های رادیو جماعتی در هند است .(متا، 1999: نورون ها 1999)

میراث استعماری  پخش متمرکز و برنامه‌ریزی سفت و محکم پخش رادیو ملی را از اینکه یک روش موثر در برقراری ارتباط با جمعیت متنوعی از هند باشد، باز می‌دارد. (ایپن، 1995)

به منظور رسیدن به مخاطبان متنوع و دوردست و به طور موثر، اولین ایستگاه رادیویی محلی در Nagercoil ، در تامیل نادو ، در سال 1984 معرفی شد.

 به دنبال موفقیت در این ایستگاه رادیویی محلی (رجوع کنید به آنجانیالو، 1989) بسیاری از دیگر ایستگاه‌های رادیویی محلی تشکیل شد. هم اکنون (در سال 1999) ،  74 ایستگاه رادیویی محلی در هند وجود دارد.
با این حال ، ایستگاه های رادیویی محلی به طور فزاینده برنامه های ملی را رله می‌کنند و مانند ایستگاه های رادیویی تجاری هستند ،که به مفهوم شکست مفهوم رادیو جماعتی است.

بعد از نزدیک به نیم قرن مبارزه در راه استقلال رسانه ها (مشاهده ریوز ، 1994) ، «قرارداد پراسار بهاراتی» در سال 1997 تصویب شده و به اجرا  درآمد تا  وضعیت مستقل برای رسانه های الکترونیکی در هند بوجود اورد

 با این حال ، تاکنون  این قرارداد جدید هر گونه تغییر جدی در تولید و عرضه برنامه را به ارمغان نیاورده است.
مصاحبه من با این مسئولان برنامه  تمام ایستگاه های رادیویی  منطقه تامیل نادو نشان داد که خودمختاری رسانه ها در یک دوره گذار در هند است.

 خصوصی سازی ایستگاه های رادیویی FM نشان می دهد که پخش  در حال تغییر  از انحصار دولت به عملیات بالای اقتصادی  است (مشاهده نورونها ، 1999 ؛ ثومبر 2000)

ایستگاه رادیویی اوتی

ساختار ORS   مانند رادیو جماعتی در میان مخاطبان بومی منطقه نیلجیری است و  یک استثنا  در پخش منطقه ای استاندارد در جنوب هند است.

 ORS ، با ترکیب برنامه ریزی خوب از  برنامه ها   که  به طور عمده بر اساس مکان هستند  و نوآوری در سبک موسیقی به طور متمایز برجسته می شود زمانی که  در مقایسه با سایر ایستگاه های رادیویی منطقه ای ، از جمله ایستگاه رادیو ناجرکویل قرار می گیرد.
ORS برای توانمندسازی مخاطبان بومی از طریق برنامه های خود تلاش می‌کند.
برنامه به  مخاطبان مختلف، از جوانان گرفته تا  نوجوانان و کودکان و کل خانواده سرویس می دهد. برنامه هایی برای موقعیت ها و حوادث  محلی در حال وقوع مانند ورزشی، مسائل محلی، مشخصات روستاها، اخبار محلی، کشاورزی، آهنگ ها فولکلور ، بحث های محلی، آهنگ های قبیله ای ، بازخوردها و ...وجود دارد .

 

ORS به پخش برنامه ها زبان های منطقه ای تامیل می پردازد و  20 دقیقه شکاف برای یک برنامه آهنگ قبیله ای (malai aruvi)  که در آن مخاطبان بومی برنامه های خود را در گویش  قبیله ای خود، اجرا می کنند، دارد. بر خلاف ایستگاه های رادیویی بزرگ در منطقه تامیل نادو ، که به پخش برنامه  از صبح تا اواخر شب با چند فضای تنفس می پردازند،  ORS تنها بین 5.30صبح  و 9.30 بعد از ظهر برنامه پخش می کند.از وقتیکه ORS  به  پخش یک سری برنامه در  فرهنگ های محلی دست زده است ، مخاطبان بومی  به این ایستگاه گوش می سپارند. پژوهش من نشان می دهد که شنوندگان  این منطقهORS  را ترجیح می دهند زیرا آنها  آن را مرتبط به زندگی روزمره خود می دانند.  مردان Toda ، که  از چوپانی به کشاورزی روی آورده اند ، ترجیح می دهند  به برنامه های کشاورزی از ORS بپردازند،زیرا به فعالیت ها در نیلجیری مشخصا مرتبط هستند. اطلاعات انتقال یافته از طریق ایستگاه های رادیویی منطقه ای دیگر بسیار مرتبط به آنها نیست.

قبل از آغاز به کار  ORS ، مخاطبان دوردست در نیلجیری عادت داشتند که به ایستگاه های رادیویی که عمدتا در منطقه تامیل نادو در باند متوسط پخش می شد، گوش دهند.
آنها همچنین تنظیم میکردند که به پخش در  تامیل از ایستگاه های رادیویی خارجی مانند بی بی سی (سرویس جهانی) و سنگاپور و مالزی در باند موج کوتاه  گوش دهند. هر چند آنها هنوز هم به این ایستگاه برای سرگرمی گوش می دهند،  آنها به
ORS برای اطلاعات کشاورزی و برنامه های مکان محور محلی تولیدی مانند 'giramam Yengal' (روستای ما) و 'Malai aruvi' (برنامه آهنگ قبیله ای) متکی هستند که به دلیل نبود برنامه های کشاورزی در پخش ایستگاه های رادیویی منطقه ای همسایه  (Coimbatore) نیست ، اما سازگاری و ارتباط با شرایط خاص نیلجیری  است که مخاطبان دوردست  از توداها به برنامه محلی اطلاعاتی گوش می دهند.
به این ترتیب ، معرفی
ORS  نتیجه می شود از تغییر کانال ها برای توزیع اطلاعات از بین فردی به پخش رادیویی، به ویژه برای مقاصد کشاورزی.

 

نظرات() 
buy generic cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:01 ب.ظ

Cheers. I appreciate it!
cialis without a doctor's prescription cialis generique we use it 50 mg cialis dose cialis uk achat cialis en suisse we choice free trial of cialis cialis herbs cialis tadalafil cialis alternative cialis dosage amounts
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 06:41 ب.ظ

You expressed that effectively!
cialis generic generic cialis achat cialis en itali buy cialis online cialis dosage amounts cialis wir preise cialis ahumada opinioni cialis generico rx cialis para comprar cialis online
buy cialis online safely
سه شنبه 13 آذر 1397 07:34 ق.ظ

Wonderful stuff. Appreciate it.
when can i take another cialis acquisto online cialis generic cialis soft gels venta de cialis canada cialis name brand cheap cialis great britain compare prices cialis uk cialis italia gratis cialis pas cher paris cialis australia org
buy cialis online us pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 07:37 ب.ظ

You actually expressed it exceptionally well.
cialis patent expiration dosagem ideal cialis viagra or cialis canadian discount cialis pastillas cialis y alcoho tadalafil tablets free generic cialis click now buy cialis brand cialis 10 doctissimo cuanto cuesta cialis yaho
Buy cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 07:13 ق.ظ

You suggested it effectively.
only now cialis 20 mg wow look it cialis mexico generic low dose cialis cialis tadalafil generic for cialis cialis 50 mg soft tab cialis pills in singapore cialis 30 day sample generic low dose cialis generic cialis tadalafil
buy cialis cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 07:08 ب.ظ

Valuable information. Appreciate it.
can i take cialis and ecstasy cialis canada on line opinioni cialis generico ou acheter du cialis pas cher low cost cialis 20mg cialis uk next day only now cialis for sale in us import cialis cialis 20 mg best price tesco price cialis
Cialis 20 mg
یکشنبه 11 آذر 1397 06:42 ق.ظ

Seriously all kinds of wonderful material.
cipla cialis online tadalafilo cialis rckenschmerzen we use it cialis online store tarif cialis france cialis online deutschland only best offers cialis use legalidad de comprar cialis viagra cialis levitra cialis dose 30mg
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 07:27 ب.ظ

Useful content. Thanks!
weblink price cialis cialis 5mg non 5 mg cialis generici callus non 5 mg cialis generici cialis side effects prezzo di cialis in bulgaria cialis online cialis for bph costo in farmacia cialis
Buy cialis online
شنبه 10 آذر 1397 06:20 ق.ظ

You actually explained that superbly!
dose size of cialis cialis 5mg prix we like it cialis soft gel canadian discount cialis cialis herbs cialis cuantos mg hay we recommend cialis best buy cialis 5mg billiger online prescriptions cialis acquistare cialis internet
buy cialis pills online
جمعه 9 آذر 1397 07:03 ب.ظ

Perfectly spoken without a doubt. .
generic cialis with dapoxetine cialis dosage amounts cialis rezeptfrei cialis without a doctor's prescription opinioni cialis generico cialis tadalafil online cialis canadian drugs cialis 20 mg effectiveness canadian discount cialis cialis tadalafil online
buy cialis online without a prescription
جمعه 9 آذر 1397 07:16 ق.ظ

You've made your point!
cialis coupons weblink price cialis cialis savings card cialis 20mg when will generic cialis be available walgreens price for cialis preis cialis 20mg schweiz discount cialis buy cialis uk no prescription cialis rezeptfrei sterreich
buy cialis online no prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:03 ب.ظ

Nicely put, Thank you!
click here take cialis only now cialis for sale in us cialis generique non 5 mg cialis generici prix de cialis preis cialis 20mg schweiz tadalafil 10 mg calis cialis generique 5 mg cialis savings card
buy cheap cialis no prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:22 ق.ظ

You made the point.
cialis daily enter site natural cialis cialis sale online cialis for daily use cialis diario compra cialis billig pastillas cialis y alcoho cialis for sale cialis generico cialis generico in farmacia
buy cialis online safely
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:31 ب.ظ

Kudos. Very good information!
cialis generico milano viagra vs cialis cialis sale online cialis cuantos mg hay cialis 20 mg cost cialis coupons printable cialis in sconto cialis savings card cialis mit grapefruitsaft cialis name brand cheap
Cialis generic
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:47 ق.ظ

You made your point extremely clearly!.
prezzo di cialis in bulgaria cialis qualitat canadian discount cialis cialis generico in farmacia cialis cuantos mg hay how do cialis pills work price cialis wal mart pharmacy sublingual cialis online cialis official site cialis therapie
buy generic cialis pills
چهارشنبه 11 مهر 1397 06:19 ق.ظ

Cheers! Good stuff!
cialis pas cher paris cialis sicuro in linea free cialis wow look it cialis mexico buy cheap cialis in uk cialis price thailand click now cialis from canada cialis canada on line cialis venta a domicilio we choice cialis pfizer india
buy cialis pills
دوشنبه 9 مهر 1397 05:06 ق.ظ

Tips clearly considered!.
cialis canada cialis kamagra levitra preis cialis 20mg schweiz canadian cialis how to purchase cialis on line cialis kaufen wo cialis 5mg prix only now cialis for sale in us cialis side effects cialis flussig
canadian pharcharmy online24
یکشنبه 1 مهر 1397 06:54 ق.ظ

Amazing tons of good information.
buy viagra 25mg canadian pharmacycanadian pharmacy canada online pharmacies is trust pharmacy in canada legitimate canadian pharmacys canadian pharmacies pharmacy canada reviews reputable canadian prescriptions online pharmacy near me canadian pharmacies online prescriptions
http://cialisvipsale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:40 ق.ظ

Amazing a lot of beneficial info.
american pharmacy cialis miglior cialis generico costo in farmacia cialis generic cialis at walmart cialis generico in farmacia cialis uk next day we use it cialis online store costo in farmacia cialis cialis daily reviews generic cialis pro
http://canadianpharmacytousa.com/
چهارشنبه 14 شهریور 1397 11:38 ق.ظ

You actually reported this terrifically!
drugs for sale on internet canadian online pharmacies legal trust pharmacy canada online canadian pharmacies drugs for sale in canada canadian pharmacy no prescription canadian drug store most reliable canadian pharmacies online pharmacies tech school canadian pharmacys
http://cialisb.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:29 ق.ظ

Cheers! Loads of tips.

cialis 100 mg 30 tablet canadian drugs generic cialis buy cialis online legal cialis cost buy cialis online cheapest where do you buy cialis price cialis per pill comprar cialis 10 espa241a cialis pas cher paris click here take cialis
http://viagrayosale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:35 ب.ظ

Cheers! A lot of data!

miglior cialis generico 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis side effects dangers cialis uk next day interactions for cialis cialis tadalafil generic cialis cialis vs viagra cialis baratos compran uk cialis prezzo al pubblico
viabiovit.com/online-apotheek-levering.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:39 ق.ظ

This is nicely expressed. .
buy cheap viagra no prescription cheapest place to buy viagra online buy prescription viagra cheap online pharmacy uk viagra online prescription get viagra prescription online viagra generic levitra online pharmacy viagra buy generic viagra online cheap sildenafil prescription buy brand viagra
babecolate.com/buy-indian-cialis-online-cheap.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:16 ب.ظ

Nicely put. Kudos!
buy brand cialis cheap cialis tablets for sale tadalafil 20mg cialis great britain cialis usa cost prix cialis once a da cialis price thailand cialis rckenschmerzen cilas cialis daily reviews
Buy generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 11:50 ق.ظ

You actually expressed that perfectly.
india cialis 100mg cost cialis efficacit we like it cialis price il cialis quanto costa cialis with 2 days delivery prices for cialis 50mg tadalafilo we recommend cialis best buy wow look it cialis mexico wow cialis 20
Cialis online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 12:22 ب.ظ

You have made your stand pretty well..
where do you buy cialis cialis super acti cialis efficacit low dose cialis blood pressure we like it cialis price click now cialis from canada cialis generique 5 mg cialis pas cher paris opinioni cialis generico cialis online
Viagra pills
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:33 ق.ظ

Amazing lots of useful data.
buy viagra tesco safe to buy viagra online buy viagra online sildenafil viagra can you buy viagra without a prescription buy viagra online canada no prescription viagra buy online uk cheap generic sildenafil cheap viagra uk cheap viagra pharmacy
Buy generic cialis
شنبه 18 فروردین 1397 05:47 ب.ظ

Useful knowledge. Cheers!
cialis therapie buy original cialis warnings for cialis are there generic cialis generic cialis cialis 10mg prix pharmaci calis cialis generique 5 mg generic low dose cialis venta de cialis canada
Buy generic cialis
شنبه 4 فروردین 1397 10:42 ب.ظ

Regards, A lot of info.

prix cialis once a da deutschland cialis online cialis 05 cialis sale online preis cialis 20mg schweiz cialis 5 mg buy sublingual cialis online cialis savings card cialis professional from usa generic cialis at walmart
Buy cialis online
پنجشنبه 2 فروردین 1397 05:46 ب.ظ

Useful knowledge. Thanks a lot!
we use it cialis online store cialis tablets for sale cialis uk purchase once a day cialis female cialis no prescription wow cialis tadalafil 100mg cialis professional yohimbe cialis name brand cheap cialis prezzo al pubblico free generic cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مطهره آخوندی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی

← نظرسنجی

  اگر بخواهید یک وبلاگ جدید بسازید از کدام سرویس دهنده وبلاگی استفاده می کنید؟← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو