.::ارتباطات::.

مخاطبان دوردست، فرای سال 2000 //بخش اول

پنجشنبه 1 تیر 1391

نویسنده: مطهره آخوندی | طبقه بندی:رادیو، 

مخاطبان  دوردست، فرای سال 2000
رادیو ، زندگی روزمره و توسعه در جنوب هند

یسود حسن و  توماس جایاپراکاش

 

مترجم: مطهره آخوندی

کارشناسی ارشد تحقیق در ارتباطات دانشکده صدا و سیما

a.motahare@gmail.com

چکیده:

این مقاله ،بیان می‌دارد که چگونه «تودا»ها ـ مردم اجتماعات دوردستی که در تپه  نیلجیری Nilgiri جنوب هند، زندگی می کنند ـ از رادیو در بافت محیط رسانه‌ای که به سرعت تغییر می‌کند ، استفاده می‌کنند.

 مطالعات میدانی انجام شده در شهرک تودا نشان می‌دهد که در نظر توداها رادیو یک رسانه و وسیله  مهم برای کسب اطلاعات، سرگرمی و توسعه است. همچنین پاسخ‌ها از سوی مخاطبان بومی چگونگی تاثیر سن و جنسیت را بر  الگوی گوش دادن رادیو آنها آشکار کرد. به نظر می‌رسد که  مردان نسبت به برنامه‌های کشاورزی مرتبط به شرایط محلی تمایل دارند ؛ زنان به برنامه‌های مسیحی گوش می‌دهند و از برنامه‌های تفریحی چشم پوشی می‌کنند؛ و کودکان رادیو را به یک همراه و یک رسانه خودمانی سرگرمی و اطلاعات در نظر می‌گیرند. این مقاله شرح می‌دهد که  چگونه یک ایستگاه رادیویی کم قدرت منطقه‌ای واقع در نزدیکی جوامع بومی، مخاطبان خود را به طور اختصاصی سرویس می‌دهد.، در کشوری که در آن پخش رادیو مانند یک عملیات تجاری کار می‌کند.

 

واژگان کلیدی:

رادیو جماعتی، توسعه، قوم نگاری،زندگی روزمره،رسانه  بومی، توداها

 

مقدمه:

 

هدف از این مقاله این است که منتقدانه به تحلیل و بازنمایی  یک  قوم شناسی از  چگونگی  استفاده مخاطبان راه دور و بومی در تپه‌های نیلجیری در جنوب هند از رادیو در زندگی روزمره ، برای کسب اطلاعات ، سرگرمی و توسعه استفاده بپردازد. «نیلجیری» به معنی «تپه آبی» و  یکی از مناطق از  تامیل نادو ـ   سرزمین پنج جوامع بومی:تودا،کوتا،کورومبا، پانیاس و ایرولا ها است.
باداگاس ها، کسانی که به نیلجری مهاجرت کرده اند همراه با دیگر جوامع بومی ساکن شده اند. این مقاله ببررسی میکند که توداها از ایستگاه رادیویی همسایه کم قدرت اوتی (
ORS) ـ یکی از ایستگاه‌های رادیویی منطقه‌ای از رادیو سراسری هند(AIR) در زندگی روزمره خود استفاده می‌کنند و نیز به کاوش این می‌پردازد که  ORS چگونه به تضمین مشارکت مخاطب در خلال «منطقه ـ خاص» برنامه‌های میدانی محور می‌پردازد.

 

به رغم تلاش رسانه‌ها برای ترویج توسعه از طریق برنامه‌های کشاورزی، بهداشت و کنترل جمعیت دستیابی به توسعه کند بوده است (Yadava ، 1996).

 در مناطق روستایی و دوردست در هند، مردم دسترسی محدود به رسانه‌های جمعی به دلیل هزینه ، میزان سواد کم و مشکلات دربرگیرنده توزیع داشته‌اند. (Melkote ، 1991 ؛ Gupta ،1996 : 3-7 ؛ سانجی ، 1996 : 31-33 ؛ سینگ ، 1996 ؛ Yadava ، 1996 : 17)

 بسیاری از نویسندگان (فیشر ، 1989 ؛ ملکات ، 1991 ؛ مادی، 1991 ؛ Bhatia ، 1992 : 49-53 ؛ Oliveira ، 1993) دیدگاه  «از بالا به پایین» در توسعه ارتباطات  را مورد انتقاد قرار داده اند. ملکات (1991) نشان می‌دهد که در این رویکرد پیام‌ها از قدرت سطح بالا به مردمی صادر شده و پیا‌مها برای مخاطبان روستایی برای درک اغلب دشوار هستند که به  دلیل طبیعت پیچیده پیام هاست.

مادی(1991:29) بر این باور است که رسانه‌های غیر  متمرکز محلی، رسانه‌هایی که مراکز تولید در سطح منطقه‌ای دارند، می‌توانند رویکرد بالا به پایین را  افزایش دهند.
پژوهش ما، به دنبال قوم نگاری مخاطب کیفی  است و در جستجوی آن است که دریابد که نحوه استفاده  تودا از رادیو در زندگی روزمره ـ که خود را به عنوان بخشی ازرویکرد  پایین به 'بالا' در  استفاده از رسانه ها می‌داند ـ در توسعه چگونه است.
مطالعات میدانی برای یک دوره 10 هفته در میان 20 شهرک از جامعه توداها انجام شد .
مردمان بومی که از محروم ترین افراد هستند که  به ساکنان موندز 
munds'معروف هستند و از عدم تامین برق ، امکانات جاده‌ای ، مدارس ، مراکز درمانی اولیه و بسیاری دیگر از نیازهای اساسی محرومند.

 توداها اجتماع چوبانی هستند که  دهکده  معمولی  آنها  از یک تا پنج خانه ، یک قلم گاو وحشی و یک معبد  تشکیل می‌شود. مطالعات میدانی  نشان می‌دهد که ایستگاه رادیویی قدرت کم منطقه‌ای در نزدیکی شهر اوتی تأثیر قابل توجهی در زندگی روزمره  توداها دارد. توداها تصور می‌کنند که برنامه‌های پخش شده توسط ORS مربوط به شیوه زندگی و فرهنگ آنها است. اگرچه هند یک سیاست به خوبی تعریف شده را برای رسانه‌های بومی و مخاطبان ندارد  ORS در سال 1994 با هدف تقویت اقلیت‌های قومی معرفی شد. سطح پایین برق (1 کیلو وات) و محل آن را در زمین مردم بومی، ORS را قادر می‌سازد تا مانند «رادیو جماعتی» باشد در  یک کشوری که در آن  مفهوم رادیو جماعتی  یا محلی  شکست خورده است. (نورونها ، 1999).

 

توسعه رادیو محلی در هند

 

پخش رادیویی در هند در سال 1923 بر اساس پایه‌های تجربی آغاز شد. پخش منظم در سال 1927 توسط سازمان خصوصی( کمپانی پخش هند)  آغاز شد. هنگامی که این شرکت رو به انحلال رفت ، دولت بر پخش  در سال 1930  با عنوان «سرویس پخش دولتی هندی» تسلط یافت.  
 
در سال 1936 «سرویس پخش دولتی هندی» به «رادیو سراسری هند» تغییر نام داد.
در زمان استقلال در سال 1947،  رادیو سراسری هند فقط شش ایستگاه  رادیویی داشت. شبکه به تدریج گسترش یافته و در سال 1999 ، رادیو سراسری هند حدود 200 ایستگاه  رادیویی شامل 145 فرکانس متوسط ، 55 فرکانس بالا و 103 FM فرستنده داشت.  تخمین زده شده است که 104 میلیون خانوار رادیویی وجود دارد و 111 میلیون  دستگاه  رادیو در هند وجود دارد. (واحد پژوهشی تماشاگران ،1995)

 

رادیو سراسری هند دارای سه سطح از پخش: ملی ، منطقه‌ای و محلی است. از ایستگاه‌های ملی برنامه‌های مختلف پخش می‌شود که عبارتند از بولتن خبری مرکزی به  هندی و انگلیسی ، موسیقی ، تئاتر ، ورزش و دیگر برنامه‌های محاوره‌ای.  ایستگاه‌های منطقه‌ای واقع در  ایالت‌های مختلف  هند هستند.  به مخاطبان منطقه‌ای با ترکیب مشابه ایستگا‌ه‌های ملی  خدمات ارائه می‌دهند اما  تاکید بر زبان‌های منطقه ای دارند.
رادیو محلی  یک مفهوم نسبتا جدیدی در تاریخ پخش در هند است.
این ایستگاه‌های رادیویی انعطاف پذیر و خاص منطقه هستند  و  به مناطق کوچک خدمات می‌دهند  و
در زبان‌های منطقه ای پخش می‌شوند. (آنجانیولا، 1989 ؛ فیشر ، 1989)

 

در  انحصاری کردن پخش دولتی  توسط حکومت، دیوان عالی کشور هند در سال 1995  قانونی نهاد که « پخش رسانه‌ها  باید تحت کنترل عمومی و مجزا از دولت قرار داشته باشد.» این دستور اشاره شده در ماده 19 (1) الف است. (آزادی بیان و عقیده  در قانون اساسی هند)  
در پاسخ به این تصمیم ، دولت هند خط مشی جامع ملی رسانه‌ها  را شکل داد، که توصیه می‌شود که در شبکه‌های خصوصی از داخل کشور مخابره کنند که  تاییدی بر  پایان  انحصار پخش دولتی است.  یک رسانه نسبتا ارزان بودن، آژانس‌های توسعه ، و سازمان‌های غیر دولتی  را بر آن داشت که علاقه وافری  را در اخذ پروانه‌های رادیویی برای پخش رادیو جماعتی داشته باشند. (مشاهده کنید  اعلامیه بنگالورو درباره رادیو ، سپتامبر 1996 )  با این حال ، سیاست‌های  رادیو  جماعتی  هنوز باید تنظیم شوند ،که مانع تحول  ایستگاه های رادیو جماعتی در هند است .(متا، 1999: نورون ها 1999)

میراث استعماری  پخش متمرکز و برنامه‌ریزی سفت و محکم پخش رادیو ملی را از اینکه یک روش موثر در برقراری ارتباط با جمعیت متنوعی از هند باشد، باز می‌دارد. (ایپن، 1995)

به منظور رسیدن به مخاطبان متنوع و دوردست و به طور موثر، اولین ایستگاه رادیویی محلی در Nagercoil ، در تامیل نادو ، در سال 1984 معرفی شد.

 به دنبال موفقیت در این ایستگاه رادیویی محلی (رجوع کنید به آنجانیالو، 1989) بسیاری از دیگر ایستگاه‌های رادیویی محلی تشکیل شد. هم اکنون (در سال 1999) ،  74 ایستگاه رادیویی محلی در هند وجود دارد.
با این حال ، ایستگاه های رادیویی محلی به طور فزاینده برنامه های ملی را رله می‌کنند و مانند ایستگاه های رادیویی تجاری هستند ،که به مفهوم شکست مفهوم رادیو جماعتی است.

بعد از نزدیک به نیم قرن مبارزه در راه استقلال رسانه ها (مشاهده ریوز ، 1994) ، «قرارداد پراسار بهاراتی» در سال 1997 تصویب شده و به اجرا  درآمد تا  وضعیت مستقل برای رسانه های الکترونیکی در هند بوجود اورد

 با این حال ، تاکنون  این قرارداد جدید هر گونه تغییر جدی در تولید و عرضه برنامه را به ارمغان نیاورده است.
مصاحبه من با این مسئولان برنامه  تمام ایستگاه های رادیویی  منطقه تامیل نادو نشان داد که خودمختاری رسانه ها در یک دوره گذار در هند است.

 خصوصی سازی ایستگاه های رادیویی FM نشان می دهد که پخش  در حال تغییر  از انحصار دولت به عملیات بالای اقتصادی  است (مشاهده نورونها ، 1999 ؛ ثومبر 2000)

ایستگاه رادیویی اوتی

ساختار ORS   مانند رادیو جماعتی در میان مخاطبان بومی منطقه نیلجیری است و  یک استثنا  در پخش منطقه ای استاندارد در جنوب هند است.

 ORS ، با ترکیب برنامه ریزی خوب از  برنامه ها   که  به طور عمده بر اساس مکان هستند  و نوآوری در سبک موسیقی به طور متمایز برجسته می شود زمانی که  در مقایسه با سایر ایستگاه های رادیویی منطقه ای ، از جمله ایستگاه رادیو ناجرکویل قرار می گیرد.
ORS برای توانمندسازی مخاطبان بومی از طریق برنامه های خود تلاش می‌کند.
برنامه به  مخاطبان مختلف، از جوانان گرفته تا  نوجوانان و کودکان و کل خانواده سرویس می دهد. برنامه هایی برای موقعیت ها و حوادث  محلی در حال وقوع مانند ورزشی، مسائل محلی، مشخصات روستاها، اخبار محلی، کشاورزی، آهنگ ها فولکلور ، بحث های محلی، آهنگ های قبیله ای ، بازخوردها و ...وجود دارد .

 

ORS به پخش برنامه ها زبان های منطقه ای تامیل می پردازد و  20 دقیقه شکاف برای یک برنامه آهنگ قبیله ای (malai aruvi)  که در آن مخاطبان بومی برنامه های خود را در گویش  قبیله ای خود، اجرا می کنند، دارد. بر خلاف ایستگاه های رادیویی بزرگ در منطقه تامیل نادو ، که به پخش برنامه  از صبح تا اواخر شب با چند فضای تنفس می پردازند،  ORS تنها بین 5.30صبح  و 9.30 بعد از ظهر برنامه پخش می کند.از وقتیکه ORS  به  پخش یک سری برنامه در  فرهنگ های محلی دست زده است ، مخاطبان بومی  به این ایستگاه گوش می سپارند. پژوهش من نشان می دهد که شنوندگان  این منطقهORS  را ترجیح می دهند زیرا آنها  آن را مرتبط به زندگی روزمره خود می دانند.  مردان Toda ، که  از چوپانی به کشاورزی روی آورده اند ، ترجیح می دهند  به برنامه های کشاورزی از ORS بپردازند،زیرا به فعالیت ها در نیلجیری مشخصا مرتبط هستند. اطلاعات انتقال یافته از طریق ایستگاه های رادیویی منطقه ای دیگر بسیار مرتبط به آنها نیست.

قبل از آغاز به کار  ORS ، مخاطبان دوردست در نیلجیری عادت داشتند که به ایستگاه های رادیویی که عمدتا در منطقه تامیل نادو در باند متوسط پخش می شد، گوش دهند.
آنها همچنین تنظیم میکردند که به پخش در  تامیل از ایستگاه های رادیویی خارجی مانند بی بی سی (سرویس جهانی) و سنگاپور و مالزی در باند موج کوتاه  گوش دهند. هر چند آنها هنوز هم به این ایستگاه برای سرگرمی گوش می دهند،  آنها به
ORS برای اطلاعات کشاورزی و برنامه های مکان محور محلی تولیدی مانند 'giramam Yengal' (روستای ما) و 'Malai aruvi' (برنامه آهنگ قبیله ای) متکی هستند که به دلیل نبود برنامه های کشاورزی در پخش ایستگاه های رادیویی منطقه ای همسایه  (Coimbatore) نیست ، اما سازگاری و ارتباط با شرایط خاص نیلجیری  است که مخاطبان دوردست  از توداها به برنامه محلی اطلاعاتی گوش می دهند.
به این ترتیب ، معرفی
ORS  نتیجه می شود از تغییر کانال ها برای توزیع اطلاعات از بین فردی به پخش رادیویی، به ویژه برای مقاصد کشاورزی.

 

نظرات() 
Cialis canada
یکشنبه 2 تیر 1398 10:06 ب.ظ

Truly all kinds of superb information.
tesco price cialis cialis y deporte buy cheap cialis in uk cialis sans ordonnance tadalafil generic generic cialis review uk ou trouver cialis sur le net price cialis wal mart pharmacy only best offers cialis use cialis generic
cialis sale sydney
یکشنبه 2 تیر 1398 06:42 ق.ظ

Cheers. Fantastic information.
generic cialis review uk acheter du cialis a geneve buy generic cialis venta de cialis canada canadian cialis legalidad de comprar cialis callus cialis price thailand how do cialis pills work canada discount drugs cialis
Buy cialis online
شنبه 1 تیر 1398 03:12 ب.ظ

Many thanks. Quite a lot of facts!

cialis uk next day prezzo di cialis in bulgaria can i take cialis and ecstasy cialis 20mg preis cf 5 mg cialis pharmacie en ligne where to buy cialis in ontario cialis pas cher paris canadian drugs generic cialis cialis 20mg prix en pharmacie cialis patentablauf in deutschland
http://rosumha.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 10:30 ب.ظ

Thank you! A good amount of write ups.

cialis mit grapefruitsaft we like it cialis soft gel cialis cipla best buy enter site very cheap cialis buy cialis online cheapest brand cialis generic buy online cialis 5mg tadalafilo venta de cialis canada enter site natural cialis
http://contdemap.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 06:35 ق.ظ

Amazing content. Thanks a lot!
5 mg cialis pharmacie en ligne precios cialis peru where cheapest cialis cialis alternative 40 mg cialis what if i take cialis price in bangalore cialis dosage we like it cialis price cialis prezzo al pubblico prezzo di cialis in bulgaria
cialis online usa
پنجشنبه 30 خرداد 1398 01:27 ب.ظ

Cheers! I enjoy it!
cialis y deporte deutschland cialis online trusted tabled cialis softabs acheter cialis meilleur pri cialis 5mg cialis for sale south africa cialis for sale cialis official site cialis billig callus
Buy generic cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 03:19 ق.ظ

Nicely put. Many thanks.
generic cialis at walmart cialis from canada purchase once a day cialis cialis side effects il cialis quanto costa cialis pills boards cialis generico milano cialis canadian drugs warnings for cialis pastillas cialis y alcoho
http://folktutough.strikingly.com/
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:35 ق.ظ

Many thanks, I appreciate this!
cialis flussig best generic drugs cialis cialis 30 day trial coupon cialis tadalafil ou acheter du cialis pas cher buy online cialis 5mg wow cialis tadalafil 100mg cialis online nederland free generic cialis order a sample of cialis
Cialis pills
دوشنبه 27 خرداد 1398 01:37 ب.ظ

Kudos! Plenty of knowledge!

costo in farmacia cialis buying cialis in colombia when will generic cialis be available cialis pills boards cialis prices in england cialis 20 mg cut in half cialis herbs cialis 5mg buying cialis on internet generic cialis review uk
http://teopredaf.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 11:18 ب.ظ

Whoa loads of wonderful material.
cialis dose 30mg cialis baratos compran uk how much does a cialis cost 5 mg cialis coupon printable cialis coupons the best choice cialis woman cialis uk click here cialis daily uk cialis 200 dollar savings card comprar cialis navarr
http://marpdeppe.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 09:09 ق.ظ

Nicely put, Thanks.
cialis generico postepay cialis generique cialis 20mg prix en pharmacie cialis en mexico precio cialis australia org link for you cialis price cialis 30 day trial coupon cialis arginine interactio cialis manufacturer coupon buy cialis
http://bebackven.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 07:28 ب.ظ

Kudos, I enjoy this!
cialis 5 mg para diabeticos order generic cialis online we like it cialis price we recommend cialis info generic low dose cialis tadalafilo acheter cialis kamagra cialis generika in deutschland kaufen chinese cialis 50 mg cialis 5mg
http://lengconszi.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 05:21 ق.ظ

Good posts. Kudos.
cialis canada on line cialis arginine interactio cialis cost american pharmacy cialis can i take cialis and ecstasy cialis free trial generic cialis soft gels cialis dose 30mg cialis lowest price cialis arginine interactio
http://godquica.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 12:43 ق.ظ

Appreciate it. Loads of advice!

we use it cialis online store where to buy cialis in ontario online prescriptions cialis brand cialis generic brand cialis nl cialis dose 30mg does cialis cause gout cialis cost generic cialis tadalafil only now cialis 20 mg
Cialis pills
پنجشنبه 23 خرداد 1398 11:04 ق.ظ

Many thanks. Terrific stuff!
enter site natural cialis side effects of cialis cialis soft tabs for sale cilas cialis uk next day canada discount drugs cialis how to buy cialis online usa cialis preise schweiz recommended site cialis kanada tesco price cialis
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 04:08 ب.ظ

Amazing all kinds of useful advice.
cialis daily dose generic cialis online deutschland cialis venta a domicilio cialis coupons order cialis from india achat cialis en suisse viagra or cialis cialis 50 mg soft tab cialis manufacturer coupon buy name brand cialis on line
prelox blue viagra natural
یکشنبه 19 خرداد 1398 08:18 ق.ظ

Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Very useful info specifically the last part :) I care for such information much. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck.
buy viagra online from canada no prescription
شنبه 18 خرداد 1398 02:03 ب.ظ

This text is worth everyone's attention. Where can I find out more?
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 10:30 ق.ظ

Appreciate it, Loads of postings!

cialis canadian drugs cialis online napol cialis lilly tadalafi we like it cialis price cialis super kamagra cialis generico milano cialis 30 day sample cialis para que sirve cialis 5 mg 40 mg cialis what if i take
http://www.gem86.com/en/
سه شنبه 3 اردیبهشت 1398 10:06 ق.ظ
韓国ブランドコピーバッグ,腕時計,財布商品や情報満載,本物同等品質最高級韓国スーパーブランドコピー激安販売中!
http://www.djtsurfacing.co.uk/our-services
شنبه 31 فروردین 1398 07:15 ق.ظ
当店のスーパーコピールイヴィトン、シャネル、エルメス、グッチ、ボッテガ、クロエ、ミュウミュウ、ジバンシー社はスーパーコピーブランド激安販売の経営に中国のスタッフたちが努力いたします。
http://opticaporlacara.com/tag/africa/
جمعه 30 فروردین 1398 12:35 ق.ظ
人気ブランドコピー順子店鋪SALE-SHOPS!スーパーコピー時計、財布、バッグ通販 当店は10年も経営して百万顧客に評価された老舗でございます。
http://studioitalia.pl/pl/kategoria/jadalnia
جمعه 30 فروردین 1398 12:35 ق.ظ
スーパーコピー時計販売、最高級ブランド時計スーパーコピーは品質2年保証で、
http://ukcanadianpharmacy.com/
شنبه 24 فروردین 1398 04:50 ق.ظ

Many thanks, I value this!
canadian pharmaceuticals nafta is trust pharmacy in canada legitimate canadian pharmacies that ship to us canadian medications, liraglutide canadian pharmaceuticals stocks canadian pharmaceuticals for usa sales canadian pharmacy cialis canadian drugstore best canadian pharmacy canadian pharmacycanadian pharmacy
cialis
جمعه 16 آذر 1397 11:01 ق.ظ

Appreciate it, Numerous postings!

online prescriptions cialis can i take cialis and ecstasy cialis generika buy original cialis where cheapest cialis purchasing cialis on the internet cialis generic cialis cipla best buy cialis cost prezzo cialis a buon mercato
Cialis canada
پنجشنبه 15 آذر 1397 03:49 ب.ظ

Whoa all kinds of amazing facts!
cialis usa cost safe site to buy cialis online cialis prices generic cialis with dapoxetine cialis generico in farmacia cialis 5 mg buy cialis online nederland tadalafil tablets where cheapest cialis cialis 30 day sample
buy generic cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:01 ب.ظ

Cheers. I appreciate it!
cialis without a doctor's prescription cialis generique we use it 50 mg cialis dose cialis uk achat cialis en suisse we choice free trial of cialis cialis herbs cialis tadalafil cialis alternative cialis dosage amounts
Online cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 06:41 ب.ظ

You expressed that effectively!
cialis generic generic cialis achat cialis en itali buy cialis online cialis dosage amounts cialis wir preise cialis ahumada opinioni cialis generico rx cialis para comprar cialis online
buy cialis online safely
سه شنبه 13 آذر 1397 07:34 ق.ظ

Wonderful stuff. Appreciate it.
when can i take another cialis acquisto online cialis generic cialis soft gels venta de cialis canada cialis name brand cheap cialis great britain compare prices cialis uk cialis italia gratis cialis pas cher paris cialis australia org
buy cialis online us pharmacy
دوشنبه 12 آذر 1397 07:37 ب.ظ

You actually expressed it exceptionally well.
cialis patent expiration dosagem ideal cialis viagra or cialis canadian discount cialis pastillas cialis y alcoho tadalafil tablets free generic cialis click now buy cialis brand cialis 10 doctissimo cuanto cuesta cialis yaho
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مطهره آخوندی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی

← نظرسنجی

  اگر بخواهید یک وبلاگ جدید بسازید از کدام سرویس دهنده وبلاگی استفاده می کنید؟← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :