.::ارتباطات::.

مخاطبان دوردست، فرای سال 2000 //بخش دوم

پنجشنبه 1 تیر 1391

نویسنده: مطهره آخوندی | طبقه بندی:رادیو، 

قوم نگاری گوش دادن به رادیو

بسیاری از خانواده ها در میان جامعه تودا یک رادیو دارند درحالیکه فقط چند خانوار تلویزیون دارند. دوری از محل ، عدم دسترسی به منبع برق و نرخ پایین سواد مانع توزیع تلویزیون و روزنامه ها در میان توداها می شود.

در همین زمان ، در دسترس بودن رادیوهای ترانزیستور مناسب از دهه 1970 انقلابی در پخش رادیو و استفاده از آن میان مخاطبان دوردست در جنوب هند ایجاد کرد.
مصاحبه های من عمدتا در خانه های توداها انجام شد و بعضی از اوقات در مزارع در طول استراحت و ناهار صورت گرفت.
مطالعه میدانی نشان می دهد که رادیو در زمان های مختلف از روز و در جاهای مختلف در خانواده های مزارع و اقامت گاه های آنها مورد استفاده قرار میگیرد .

گوش دادن پویا به رادیو در میان مردم تودا متفاوت است، بر اساس جنسیت ، سن ، فضا و غیره.

توداها از رادیو برای اخبار ، برنامه های کشاورزی و درام و برنامه های مرتبط به موسیقی -- مانند آهنگ فیلم محبوب ،ترانه های فداکارانه و آهنگ قبیله ای – با گوش دادن به ایستگاه های رادیویی دیگر در تامیل نادو استفاده می کنند.

آغاز ORS در یک نقطه از زمان بود که توداها _ کسانیکه زمینشان را عادت دارند کرایه دهند به جمعیت مهاجر ـ از چوپانی به کشاورزی تغییر رویه دادند. این جریان در مطالعه میدانی تایید شد :

« ما عادت داشتیم که زمینمان را برای اجاره بدهیم، امروزه دیگر نمیدهیم ما خودمان روی زمین کار میکنیم (39 - ساله مرد بی سواد)
اگر ما یاد بگیریم که چگونه کشاورزی کنیم دیگر نیازی نیست که زمین را برای اجاره بدهیم. همچنین می توانیم سود خوبی از زمین و کارموان بدست بیاوریم. (30 - سال - پیرمرد)
ما باور داریم که برنامه های کشاورزی مفید هستند. (35 - سال - پیرمرد)
رادیو به ما اطلاعات می دهد در مورد اینکه چه بذری در چند ماه استفاده کنیم. (34 - سال - پیرمرد) »


تغییر در شغل توداها و تغییر در تولیدات منجر به یک نیاز برای اطلاعات و دانش کشاورزی شده است.
این نیاز برای اطلاعات جدید که ارضا شده است( از طریق اطلاعات رادیو) ، به تفصیل بیشتر از طریق برنامه های کشاورزی
ORS این نیاز مرتفع شده است.

مردان تودا زمان خود را در روز در مزارع صرف میکنند، و صبح و شب را به مراقبت از گاوهای وحشی خود می پردازند.

این تغییر از چوپانی به کشاورزی زمان جدیدی را در زندگی مردان تورا به ارمغان اورده است. گوش دادن به رادیو یک عامل اساسی در تغییر زمان مرتبط به شغلشان شده است.

در گذشته ، اقتصاد آنها در اطراف گاوهای وحشی و محصولات آن مانند شیر و روغن میگشت. کم شدن تعداد گاوهای وحشی در میان توداها آغاز طرح های رفاهی توسط دولت (ببینید واکر ، 1986 : 280-2) تمرکز توداها بر کشاورزی. را موجب شد.
امروزه ، آنها به کشت محصولات زراعی از جمله سیب زمینی ، هویج ،کلم ، لوبیا و نخود می پردازند. اهمیت کسب دانش کشاورزی در این شرایط توسط توداها به رسمیت شناخته شده است.
رادیو سراسری هند به تازگی به تغییر سبک و ارائه برنامه های تولیدی خود در کشاورزی روی اورده است. چند سال پیش ، رادیو سراسری هند معمولا یک مسئول کشاورزی ، دانشمند و یا یک متخصص کشاورزی را به استودیو دعوت میکرد جاییکه در آن کارکنان مسئول برنامه های کشاورزی سوالهای اساسی از دعوت شده گان می پرسیدند.
این نوع برنامه ها به تدریج از برنامه های رادیو سراسری هند حذف شد و ORS سعی کرد که از حذف آنها جلوگیری کند.

یک مرد بی سواد تودایی27 ساله از تالاپاتری موند احساس می کند که می تواند اطلاعات پخش شده در ORS ، را دنبال کند زیرا در هر دو گفتمان ارائه کنندگان و شرکت کنندگان به سبک زندگی توداها مرتبط است. یک مرد 30 ساله از موتاندو موند آنرا متفاوت دریافته است. وی ORS را با ایستگاهای رادیویی منطقه ای رادیو سراسری هند مقایسه می کند و گفت:
محتوای برنامه های رادیویی اوتی به ما مربوط است زیرا که کسب و کار ماست. کویمباتور برنامه هایی درباره جلگه ها پخش می کند اما ما آن روش ها را نمی شناسیم و در اینجا قابل اجرا نیست. در اینجا رادیو اوتی است چیزی مربوط به ما صحبت میکند ، بنابراین ما می توانیم دنبال کنیم.
تقریبا هر مرد تودایی که من در 20 شهرک مختلف ملاقات کردم به ابراز عقاید مشابه این پرداختند.
در مجموع آنها احساس میکند که ORS به پخش برنامه های مرتبط که مستقیما به زندگی روزمره آنها و قابل اجرا می پردازد. علاوه بر این ، بسیاری از برنامه ها هم اکنون در مزارع تولید می شوند ، در حالی که قبلا کاملا استودیویی بودند.
کسانی که در این برنامه ها شرکت و یا اجرا میکنند برای منطقه نیلجیری هستند.
یکی دیگر از مزیت های شرکت کنندگان محلی، که توسط مردم بیان می شود، این است که درک لهجه های محلی برای آنها آسان است.
مخاطبان در این منطقه به نظر می رسدکه محتویات برنامه را خاطر دارند و اما در عین حال ، به نظر نمی رسد که نام تجاری اسامی سموم دفع آفات و یا کود به یاد بیاورند که احتمالا به خاطر نام محصول به زبان انگلیسی است که بازتاب پیچیدگی های این گفتمان توسعه ای است.
با این حال ، بخاطر آوردن اطلاعات کشاورزی است به ویژه برای مخاطبان بیسواد مهم است. « پوتیز کوتان »یک مرد 35 ساله تودایی در طول این دوره از مصاحبه ما در خانه اش مشاهده شد:
ما نیاز به تغییر برخی از آفت کش هابه چیزی متفاوت داریم . . . چه مقدار از افت کش را برای 1 هکتار زمین اختصاص دهیم. هم اکنون ما با دست اندازه گیری می کنیم ، آنها از طریق رادیو ما را مطلع می کنند از اینکه چند کیلو را برای یک هکتار باید تقریبا بگذاریم.

اما اعتراف کرد که : نام دفع آفت را به یاد نمی آورم.

پوتیز کوتان در می یابد که برنامه های کشاورزی به او چه می گویند ـ آنها درباره چیزی نوین به وی اموزش می دهند ـ او می داند که یکی باید به اندازه گیری و مخلوط کودها در نسبتهای خاص بپردازد. اما او قادر به یادآوردن جزئیات اندازه گیری خاص برای استفاده از کود نیست.
در یک مصاحبه با یک مرد 27 ساله بی سواد تودایی ، همان موضوع رخ داد. او تلاش سختی برای به یادآوری آنچه که او از رادیو پخش شده، کرد و پس از یک وقفه گفت:
من نام سموم دفع آفات را به یاد نمی آورم. اما اینکه چگونه در مزرعه کار کنم و چه ماهی کشت کنم و چنین چیزهایی را به یاد میآورم

یک مرد37 ساله «تلی کوتان» یک نمونه از تعامل اطلاعات رادیوی و ارتباط بین فردی ارائه کرد:
در رادیو آنچه که می گویند فقط سه چهارم از اطلاعات مربوط به یک موضوع است. اما ما اطلاعات دیگر را از کشاورزان دیگر که نزدیک مزرعه ما کار میکنند بدست می آوریم و ما از آنها می پرسیم چه استفاده میکنند و ماهم آن را استفاده میکنیم.

پاسخ های زیر از یک مرد کشاورز تودایی بی سواد ، 27 ساله است نشان میدهد که چگونه یک تودایی نمی تواند به سادگی از کانال های بین فردی انتظار داشته باشد که تمام آنچه که رادیو میتواند در برخی شکاف ها پر کند، به وی بدهد:

چیزهای جدیدی در هر روز می اموزیم. بعضی از اطلاعات است ، که ما نمی دانیم و کسانی که همراه با ما کار میکنند ممکن است ندانند. اما این اطلاعات هستند که از طریق رادیو داده می شود.


مخاطبان در مناطق دور افتاده نیلجیری معتقدند که یک رسانه جمعی مانند رادیو می تواند با مسائل مختلف با سهولت برخورد کند ، در حالی که آنها نمی توانند از کانال های ارتباط بین فردی انتظار داشته باشند مانند عوامل توسعه کشاورزی در مورد مسائل و اطلاعات مختلف اطلاعات دهند.

 

بدون شک مردان تودایی فکر می کنند که اطلاعات کشاورزی برای آنها مفید است حتی با برخی از محدودیت های که در بالا بحث شده است. با این حال ، دلیل عمده را برای داشتن دستگاه رادیو گوش دادن به اخبار است. آنها احساس میکنند رادیو منبع اصلی اطلاعات برای آنهاست.
یک کارگر کشاورز 34 ساله وقتی که من پرسیدم ، 'شما در مورد برنامه های کشاورز چه فکری می کنید؟ آیا شما فکر می کنید برنامه های کشاورزی مفید هستند؟ آیا شما تنها با آهنگهای فیلم جدید از رادیو راضی هستید؟
غیرمنتظرانه پاسخ داد :
نه ، نه، اگر ما به یک دستگاه رادیو داشته باشیم ، ما می توانیم به تمام ایستگاه های رادیویی گوش کنیم. حتی اگر نخست وزیر بمیرد ، ما می توانیم در اوایل صبح ، در اولین بولتن خبری بدانیم. . . در غیر این صورت ، چگونه میتوان از چنین اخباری مطلع شد؟
پاسخگوی دیگری اظهار داشت که از رادیو استفاده می کرده است:'در اصل به اخبار ،هنگامی که ما آن را برای استفاده از اخبار ،بکار می بریم ، همچنین می توانیم از آن برای زراعت استفاده کنیم.. رادیو به طور گسترده ای برای گوش دادن به اخبار مورد استفاده قرار میگیرد بنا بر دلایلی که قبلا در مقاله بحث شد ـ که نرخ بالای بیسوادی و عدم تامین برق است. این دلایل آنها را تشویق میکند که ترجیح دهند از رادیو برای گوش دادن به اخبار استفاده کنند. همچنین در اینجا جالب است که به یک قوم نگاری میدانی که بر گوش دادن به امواج رادیویی در بریستول ، انگلستان (مشاهده Tacchi ، درفش) انجام شده است ، توجه کنید ، این قوم نگاری نشان می دهد که مردان تمایل به آوردن دلایل منطقی و ساختاری دارند درحالی که زنان درباره نحوه اینکه چگونه آن را حس میکنند، صحبت میکنند.

زنان و گوش دادن به رادیو

در حالی که مردانی که من با آنها مصاحبه کردم مشتاقانه به برنامه های بخش کشاورزی گوش می دهند، زنانی که با آنها مصاحبه کردم به پخش برنامه های مسیحی مشتاقند.
زنان تودایی عملا در مراسم تشریفات در فستیوال های تودایی مورد غفلت هستند و ورود آنها به معابد تودا مورد انتظار نیست. هجوم تاریخی مبلغان هند و اروپایی (واکر ، 1986 : 262-74) وجود داشته و دارد که با موفقیت توانسته اند بسیاری از زنان تودایی را پیرو مسیحیت کنند. این تغییر در ایمان زنان تودایی را تشویق به نادیده گرفتن برنامه های تفریحی مانند آهنگ های پاپ فیلم های تامیل و انتخاب برنامه های اطلاع رسانی مانند اخبار ، مستندات محلی و فیچرها کرده است.
زنان تودایی اغلب در جامعه خود را محروم حس میکنند.
زنان معمولا با همراهی فرزندانشان در مراسم عبادی مسیحی که در اوتی و چند شهرک تودایی برگزار می شود، حضور می یابند. مردان با این حال ، به نظر نمی رسد به مخالفت با همسران خود برای حضور در این جلسات عبادی بپردازند. آنها مدعی هستند که همسرانشان تغییر دین نداده اند. مردان نیز مشارکت پسران در مراسم تشریفات مذهبی خود را بسیار مهم قلمداد می کنند ، و به شدت مخالف تحت تاثیر قرار گرفتن پسرانشان توسط مبلغان مسیحی هستند . برخی از مبلغان مراکز ر سانه ای در هند دارند ، که به پخش برنامه های مسیحی صبح و شام می پردازند. در هند ، سازمان های پخش مسیحی از جمله وزارتخانه مارتین لوتر FEBA ( نهاد پخش خاور دور هند) به پخش برنامه های مسیحی در شماری از زبانهای هندی از جمله مالایایی ، کانادهای ، هندی و تامیل. یک زن بیست ساله اهل تالاپاتری موند در اوایل صبح به برنامه های مسیحی گوش می سپارد.

وقتی از وی پرسیدم وقتی به دستگاه رادیو خود گوش میدهی انتظار دارید چه چیزی گوش بدهید؟
من تنها به برنامه ستیام (یک برنامه مسیحی) گوش می دهم. برنامه در صبح از 5.30 تا 6.00 صبح و در شب از 8 الی 8:15 پخش میشود.

در یکشنبه ها برخی از زنان تودایی در یکی از شهرک های تودا (Attakor mund) شرکت می کنند و در مجالس عبادی شرکت می کنند.در طول تعامل من با مردم تودا آنها گفتند ، 'مبلغان مسیحی موعظه میکنند که پیروان واقعی عیسی مسیح نباید به آهنگ های فیلم و سرگرمی بر اساس فیلم گوش دهند.
زن خانه دار24 ساله، از پتاتولد موند گفت: من اصلا آهنگ های فیلم را گوش نمیدهم، من به کلام مسیح گوش میدهم.

قرابت به گروهی از ارزش های مذهبی نوین درگیر با موعظه بعضی از مبلغان مسیحی برای جلوگیری از برنامه های سرگرمی مانند آهنگ های فیلم، زنان را اقناع می کنند که از برنامه های سرگرمی اجتناب کنند.
زنان تودایی کسانیکه به مسیحیت نگرویده اند به آهنگ های احساسی و اهنگ فیلم گوش می دهند. هم زنان جوان و هم میانسال به نظر می رسد برنامه های خود را انتخاب می کنند ، بر عکس زنان مسن به پسران خود در انتخاب ایستگاه های رادیویی و برنامه های مختلف وابسته اند.
جدا از فعالیت های داخلی ، زنان تودایی درگیر کار گلدوزی و درست کردن شال در شهرک ها، که در میان گردشگران محبوب است، هستند. به عنوان یک فعالیت گروهی با سایر زنان در شهرک ها انجام می شود.
در خلال این عمل گروهی آنها به بر نامه های رادیو مانند اخبار، آهنگ فیلم، و سایر برنامه ها گوش می سپارند.
آنها رادیوهای ترانزیستوری خود را به جلوی خانه می آورند و یا اینکه صدای آن را بلند می کنند یا اینکه در جایگاه خود رادیو در داخل خانه نگه داری می شود..
در طول فصل بارانی معمولا رفتن برق معمول است که بین دو تا سه روز طول می کشد و زنان تودا فکر می کنند که رادیو وسیله مناسبی برای برخی از شرایط آب و هوایی است.


زمانی که منبع تغذیه رادیو برق است معمولا بر روی قفسه ها نگه داری می شود. از سوی دیگر
هنگامی که از باتری استفاده می کند آن را اطراف خانه و در مزارع در حالی که کار می کنند، حرکت می دهند. حتی زنانی که دستگاه رادیو ندارند به برنامه های رادیویی همسایه خود گوش می دهند.
کودکان

کودکان در شهرک های دورافتاده تودا بسیاری از زمان خود را صرف گوش دان به رادیو می کنند.. هر چند آنها به ترانه های فرهنگی علاقمند نیستند، اما به آهنگ فیلم و دارم گوش می دهند. یک پسر بچه11 ساله گفت :
من به نمایشنامه های رادیویی در شب بین 7.30 و 8.30بعد از ظهر گوش میدهم . من از گوش دادن به نمایشنامه های رادیویی لذت می برم.
رادیو نیز به عنوان یک همراه 'برای کودکان تودایی استفاده می شود. در طول مطالعات میدانی،دختر 10 ساله را دیدم که در فضای باز به رادیو گوش می داد.
وی زیر یک درختی که ملحفه ای بر روی درخت به عنوان سقفی برای جلوگیری از گرمای آفتاب پهن کرده بود، نشسته بود. او رادیو ترانزیستوری را نزدیک خود نگه داشته بود و به آهنگ فیلم گوش می داد. وقتی پرسیدم : چرا نشستی و به رادیو گوش می دهی؟ گفت: مادرم به خانه مادربزگم برای دیدنش رفته استم ن اینجا تنهام برای همین رادیو را در یک فضای باز آوردم.

جریان مهم دیگری که میان کودکان وجود دارد این است که آنهایی که دستگاه رادیو ندارند به خانه ای همسایگانشان برای گوش دادن به رادیو می روند. بانو پریا یک دختر 6 ساله گفت: ما در خانه مان رادیو نداریم به خانه همسایه می روم تا رادیو گوش دهم.
نتیجه گیری

رادیو یک رسانه مهم در زندگی روزمره مخاطبان بومی در نیلجیری محسوب می شود و به ویژه توسط مخاطبان تودایی که در شهرک های دوردست زندگی می کنند. آنها حس میکنند که برنامه های کشاورزی ازORS بسیار به فعالیت روزمره زندگی ها مرتبط است زیرا که بسیاری از برنامه ها در مزارع و مناطق خاص تولید شده اند. هر چند که مردان برنامه های اطلاعاتی را دوست دارند بسیاری از زنان به برنامه های پخش شده مسیحی گوش می دهند و از برنامه های سرگرمی مانند موسیقی فیلم اجتناب می کنند. کمبود دستگاه های رادیویی در برخی از خانه های توداها مانع گوش دادن آنها به رادیو نمی شود بلکه آنها به خانه های همسایگان می روند تا به رادیو آنها گوش دهند. هر چند که توداها برای اطلاعات کشاورزی و سرگرمی به رادیو گوش می سپارند، مهم ترین دلیل آنها برای داشتن یک دستگاه رادیو شنیدن اخبار است. هرچند که پخش در هند به سمت تجاری شدن تغییر پیدا کرده است، ORS با پرسنل تمام وقت رادیو سراسری هند و مهم تر اینکه سازندگان جوان برنامه ها به طور غیر عمدی در این منطقه آن را توزیع مشخصی کرده است.References

Anjaneyulu, K. (1989) ‘Local Radio: Making an Impact’, Agricultural Information

Development Bulletin 11(4): 2–3.

Audience Research Unit (1995) All India Radio 1995: Facts and Figures. New

Delhi: ARU.

Bangalore Declaration on Radio (September 1996) ‘Consultation on Community

Radio and Media Policy’, unpublished manuscript. Bangalore:

Voices.

Bhatia, B.S. (1992) ‘Development Broadcasting’, Media Asia 19(1): 49–53.

Eapen, K.E. (1995) ‘A Local Personality for Radio: The Need for Community

Radio in India’, Voices 3(3): 13–15.

Fisher, H. (1989) ‘Interactive Local Radio as a Tool for Development: An Analysis

of Selected Community Radio Projects’, Interaction 7(1–2): 51–71.

Gupta, V.S. (1996) ‘Media Strategies for Rural Development’, Kurukshetra

(Jan.–Feb.): 3–7.

Mehta, A. (1999) ‘Promoting the Use of the Internet for Community Radio’,

paper presented at the international radio conference ‘Radiocracy’, Cardiff

University, UK, 26–28 November. http://www.cerfnet.com/~amehta/

radiocracy.htm (accessed 3 April 2000).

Melkote, S.R. (1991) Communication for Development in the Third World:

Theory and Practice. New Delhi: Sage.

Mody, B. (1991) Designing Messages for Development Communication: An

Audience Participation-based Approach. New Delhi: Sage.

Noronha, F. (1999) ‘Shouting With a Gagged Mouth: India’s Reluctant March

Towards Democratising its Air-Waves’, paper presented at the international

radio conference ‘Radiocracy’, Cardiff University, UK, 26–28 November.

Oliveira, M.C.B. (1993) ‘Communication Strategies for Agricultural Development

in the Third World’, Media Asia 20(2): 102–8.

Reeves, G. (1994) ‘Indian Television: The State, Privatization and the Struggle

for Media Autonomy’, paper presented at the Center for Asian Communication,

Media and Cultural Studies, Edith Cowan University, Perth, October.

Sanjay, B.P. (1996) ‘Rural Communication Strategies: A Developmental Perspective’,

Kurukshetra (Jan.–Feb.): 31–3.

Singh, A. (1996) ‘Mass Media and Rural Development in India’, Kurukshetra

(Jan.–Feb.): 37–40.

Tacchi, J. (forthcoming) ‘Gender, Fantasy and Radio Consumption: An Ethnographic

Case Study’, in C. Mitchell (ed.) Women and Radio. London: Routledge.

Thombre, A. (2000) ‘Private FM channels to start soon’ http://www.

timesofindia.com/030400/03mpun2.htm (accessed 3 April 2000).

Walker, A.R. (1986) The Toda of South India: A New Look. Delhi: Hindustan

Publishing Corporation.

Yadava, J.S. (1996) ‘Media and Participatory Development’, Kurukshetra

(Jan.–Feb.): 16–20.

_ YESUDHASAN THOMAS JAYAPRAKASH is a PhD student in the

School of Communications and Multimedia at Edith Cowan University,

Australia. He tutors on the Media in Asia unit in the School. He received

his Master of Philosophy degree in Journalism and Communication at

the University of Madras in 1994. Address: School of Communications

and Multimedia, Edith Cowan University, Unit 41, ECU Student Village, 2

Bradford Street, Mount Lawley, Perth, WA 6050, Australia. [email:

tjyesudh@echidna.stu.cowan.edu.au]

نظرات() 
online pharmacies canada
یکشنبه 1 مهر 1397 06:49 ق.ظ

Good info. Many thanks!
canadian pharmacy world pharmacy near me are canadian online pharmacies safe canadian pharmacies stendra canada pharmacies online prescriptions canadian pharmaceuticals for usa sales canadian government approved pharmacies canadian discount pharmacies in canada canadian pharmacies canadian online pharmacies rated
http://viagrayosale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 03:34 ق.ظ

You actually said it well.
cialis 5mg prix cialis therapie generic cialis pro deutschland cialis online i recommend cialis generico cialis tadalafil generic cialis pill online female cialis no prescription 5 mg cialis coupon printable the best choice cialis woman
http://viagraky.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:22 ب.ظ

Kudos! A lot of information.

cialis y deporte rx cialis para comprar rezeptfrei cialis apotheke buy original cialis fast cialis online overnight cialis tadalafil how to purchase cialis on line cialis alternative prix cialis once a da sialis
http://canadianpharmacytousa.com/
چهارشنبه 14 شهریور 1397 11:31 ق.ظ

You have made your point.
reputable canadian prescriptions online northwest pharmacy canada are canadian online pharmacies safe online drug store drugstore online shopping best canadian pharmacies online canada medication list cialis canadian pharmacy canadian rx world pharmacy canada medication prices
where to buy viagra from
سه شنبه 13 شهریور 1397 01:59 ب.ظ

Wonderful knowledge. Appreciate it.
buy herbal viagra online viagra pharmacy where to buy real viagra online buy viagra pills where can i buy viagra online uk buy viagra low cost how do i get viagra online where can i buy generic viagra online buy viagra tablets online cheap viagra prescription
http://buycialisonla.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:27 ق.ظ

With thanks, I appreciate it!
ou trouver cialis sur le net dosagem ideal cialis cialis australian price cialis 5 mg scheda tecnica cialis 20 mg cut in half cialis manufacturer coupon tadalafil tablets cialis taglich cialis 30 day trial coupon cialis bula
http://cialisyoues.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:33 ب.ظ

Information effectively used!!
cialis kaufen cost of cialis cvs cialis lowest price cialis professional from usa cialis wir preise wow look it cialis mexico click now cialis from canada we like it cialis soft gel when will generic cialis be available cialis 05
viabiovit.com/generic-viagra-online-without-rx.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:38 ق.ظ

You expressed this exceptionally well.
where can i buy viagra cheap online pharmacy uk buy viagra over the counter online pharmacy levitra where can i buy a viagra uk sildenafil how to order viagra pills can u buy viagra online viagra online doctor buy generic viagra cheap
http://babecolate.com/buy-cialis-so.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:15 ب.ظ

Thank you, Useful information!
cialis generisches kanada cialis for daily use cialis dose 30mg viagra or cialis venta de cialis canada precios de cialis generico enter site very cheap cialis we use it 50 mg cialis dose viagra or cialis 5 mg cialis coupon printable
viagra bestellen online rezept
سه شنبه 12 تیر 1397 11:35 ق.ظ
I'd like tto fіnd ouut more? Ӏ'd love t᧐ find оut some additional іnformation.
viagra bestellen online rezept
سه شنبه 12 تیر 1397 11:28 ق.ظ
I'd like tto fіnd ouut more? Ӏ'd love t᧐ find оut some additional іnformation.
cooper
شنبه 9 تیر 1397 01:08 ب.ظ
Actuaⅼly when someօne doesn't bbe aware of after that itss
up to other uѕers tһat they ԝill hеlp, so herfe it
takes place.
frederik
پنجشنبه 24 خرداد 1397 06:06 ب.ظ
I ⅼike whɑt you guys aгe uѕually սp too. This sort of clever w᧐rk aand exposure!

Қeep up the fantastic works guys I'vе addeԀ
үou guys to ourr blogroll.
Kristal
سه شنبه 1 خرداد 1397 03:44 ق.ظ
Hello! I know this iss kinda off topic but I was wondering which blog platform
are you using for this website? I'm getting sick and tirwd of Wordpress because
I've had problems with hackers and I'm looking at options
for another platform. I would be great if you couuld point me in the
direction of a good platform.
Eye Lash
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 03:14 ق.ظ
I have learn some just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting.
I surprise how a lot effort you place to creat the
sort of great infkrmative site.
Cialis online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 12:20 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
cialis generique 5 mg does cialis cause gout cialis therapie 5 mg cialis coupon printable generic cialis at walmart cialis side effects dangers cialis tablets cialis 20mg prix en pharmacie cialis et insomni cialis kaufen wo
Viagra sans ordonnance
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 08:22 ق.ظ

Fantastic data, Regards!
where can i buy viagra over the counter buy generic viagra paypal usa online pharmacy buy generic viagra with paypal buy female viagra uk sildenafil and viagra how to purchase viagra can you buy viagra at the store buy discount viagra buy viagra overnight delivery
depforce medicine
جمعه 31 فروردین 1397 11:18 ب.ظ
Hello, Neaat post. There's ann issue with yyour
websie iin wweb explorer, woud test this? IE stil is the
marketlace leader annd a goood commponent of other people will omit your fantasticc writing duee to this problem.
rite
شنبه 25 فروردین 1397 07:50 ق.ظ
Hеllo, thіs weekend is fastidious іn support of me, bеcause this
occasion і am reading thi enormous educational paragraph һere
at my home.
Buy cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 05:39 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
we like it safe cheap cialis when can i take another cialis cialis coupons cialis preise schweiz cialis online cialis lowest price we recommend cheapest cialis cialis taglich import cialis precios de cialis generico
Lumigan otc
پنجشنبه 9 فروردین 1397 01:05 ب.ظ
Hello, i believe that i saw you visited
my website thus i came to return the desire?.I am trying to to find issues to enhance my site!I guess
its ok to use some of your ideas!!
mezo
دوشنبه 6 فروردین 1397 10:35 ب.ظ
I visited varіous blogs but the audio feature fօr audio songs
pгesent ɑt thіs site is in fact marvelous.
Cialis pills
شنبه 4 فروردین 1397 10:28 ب.ظ

Great material. Cheers!
precios de cialis generico cialis online sublingual cialis online cialis cuantos mg hay when will generic cialis be available 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 30 day sample cialis price in bangalore cialis generic cialis 30 day trial coupon
Cialis prices
پنجشنبه 2 فروردین 1397 05:33 ب.ظ

Helpful tips. Regards!
achat cialis en itali cialis purchasing cialis alternative buy cialis online cialis manufacturer coupon cialis taglich cialis without a doctor's prescription cialis online holland free cialis enter site 20 mg cialis cost
medicare supplemental insurance plans
جمعه 3 آذر 1396 04:44 ب.ظ
آیا تا به حال در مورد انتشار یک کتاب یا نویسنده مهمان در سایت های دیگر فکر کرده اید؟

من یک وبلاگ با همان اطلاعاتی که در آن بحث میکنم متمرکز هستم
واقعا دوست دارید که برخی از داستان ها / اطلاعات را به اشتراک بگذارید.
من میدونم که مخاطبان من برای کار شما ارزش قایلند. اگر حتی از راه دور هستید
علاقه مند هستید، به من ایمیل بفرستید
std testing
شنبه 13 آبان 1396 06:01 ب.ظ
سلام! آیا می دانید اگر هر پلاگین برای کمک به آنها ایجاد کند
با SEO؟ من تلاش میکنم وبلاگم را برای برخی از کلمات کلیدی هدفمند رتبه بندی کنم
اما من دستاورد بسیار خوبی را نمی بینم. اگر می دانید از هر سهم لطفا به اشتراک بگذارید.
متشکرم!
Gracie
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:52 ب.ظ
Greate post. Keep writing such kind of info on your blog.

Im really impressed by your blog.
Hi there, You have performed an incredible job.
I'll certainly digg it and in my opinion suggest to my friends.
I am sure they'll be benefited from this site.
peacefulvegetab10.sosblogs.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 11:59 ب.ظ
Hi, just wanted to say, I loved this post. It was helpful.
Keep on posting!
Estela
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:45 ق.ظ
Howdy, I do believe your site may be having internet browser
compatibility problems. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it's got some overlapping issues.

I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, wonderful site!
BHW
چهارشنبه 30 فروردین 1396 09:47 ب.ظ
Thank you for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a entertainment account it.
Glance advanced to more introduced agreeable from you!
By the way, how could we keep in touch?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مطهره آخوندی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی

← نظرسنجی

  اگر بخواهید یک وبلاگ جدید بسازید از کدام سرویس دهنده وبلاگی استفاده می کنید؟← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :