.::ارتباطات::.

مصاحبه با مدیر پرشین بلاگ (7 اردیبهشت 84 )

شنبه 23 اردیبهشت 1385

نویسنده: معصومه شهبندی | طبقه بندی:وبلاگ نویسی، 

طبقه آخر یک ساختمان چهارطبقه رو به سوی بام ایران دماوند ، از پنجره اتاق  گلدسته های مصلی و آبی آسمان تنها چیزی است که وقتی پشت میز نشسته ایم دیده می شود . در چهار سوی اتاق تماما نماد و آرم سایت های اینترنتی که مجموعا گروه سایتهای پرشین بلاگ خوانده میشود، به چشم می خورد. نشستن دکتر در کنار ما و نه پشت میز شخصی به من اجازه می دهد که اولین سوال را نه به عنوان مدیر عامل پرشین بلاگ بلکه به عنوان یک وبلاگ نویس بپرسم ، آخر شب قبل اولین چیزی در سرچ دستگیرم شد وبلاگ های متعدد دکتر بود با تعداد زیادی لینک و روزی چند بار به روز رسانی.آقای بوترابی هم در جواب با لبخندی می گوید از بیکاریه دیگه ، چی کار کنیم ؟! می گویم پس همه ما وبلاگ نویس ها بیکاریم ، می گوید ما که بیکاریم بقیه را نمی دانم!

برای اینکه بدانیم چقدر بیکار! وجود دارد می پرسم تعداد وبلاگ نویس ها در جهان و ایران به چه میزان است ؟

o       آمار وبلاگ نویس ها رو نمی شود به طور دقیق تعیین کرد اما حداقل 150 تا 250 هزار بلاگر فارسی نویس وجود دارند که حدود یک میلیون دویست هزار وبلاگ فارسی رو بوجود آورده اند. از این میان پرشین بلاگ  580 هزار  وبلاگ و حداقل یکصد هزار وبلاگ نویس را به خود اختصاص داده است . بر اساس آخرین آمار که مربوط به حدود یکسال قبل است، تعداد وبلاگ ها در دنیا از مرز 100 میلیون گذشته است.

دکتر بوترابی از حدود 4 سال پرشین بلاگ فعالیت  می کنند و از زمان تاسیس شرکت آریا گستر بعنوان مدیرعامل شرکت مدیریت بخشهای مختلف فعالیت گروه را در حوزه وب را برعهده دارد. (سه دانشجوی جوان پرشین بلاگ را راه اندازی و اداره می کردند. دو تا که رشته مکانیک خوانده بودند ، از شرکت جدا شده اند ولی دانشجوی کامپیوتر که الان کارشناس ارشد رایانه است، هنوز در پرشین بلاگ فعالیت می کند و مسئول بخش امنیت سرورهای پرشین بلاگ است.)

سابقه فعالیت شما در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات چقدر و در چه زمینه ای است و حضور شما در این یک سال چه تغییراتی را در  پرشین بلاگ  منجر شده است؟

o        در 15 سال گذشته فعالیت مستقلی در حوزه نرم افزار داشته ام و تمایل نداشتم مدیر اصلی سایت پرشین بلاگ باشم و از ابتدا همین مسیر را طی کردیم ولی به تدریج و بنا به مقتضیات مجبور شدم علاوه بر مسئولیت گروه سایتهای پرشین بلاگ، مسئولیت سایت پرشین بلاگ رو هم بر عهده بگیرم. گروه سایتها هم اکنون بیش از 25 سایت است که حداقل 5 سایت آن از بهترین سایتها در حوزه ی موضوع فعالیتشان هستند.

بوترابی انجام فعالیت رسمی و قانونی در داخل و خارج کشور را برای راه اندازی و نگهداری سرویس های اینترنتی ضرورتی غیرقابل انکار می داند . راه حل فعالیت فردی همچون میهن بلاگ و بلاگفا و یا تیمی مانند بلاگ اسکای برای دو یا سه سال پیش راه حلی منطقی بود ولی امروز دیگر امکان رشد از سیستمهای مخفی و نیمه مخفی و غیرحرفه ای گرفته شده است. باید رسما فعالیت کرد و هزینه های آن را با رعایت قوانین و ضوابط داخلی و بین المللی پرداخت. گروه سایتهای پرشین بلاگ(شرکت آریا گستر) هم اکنون حدود 30 پرسنل تمام وقت دارد که فعالیتهای گروه را دنبال می کنند.

 دکتر بوترابی می گوید : وضع بد سرمایه گذاری در کشور، نو بودن زمینه فعالیتهای اینترنتی، کمبود بازده اقتصادی این حوزه و فقدان اعتماد گروههای سرمایه گذار از عمده دلایل بی اعتمادی بازار پول و سرمایه به حوزه سرویس های اینترنتی بوده است که بتدریج درحال رفع شدن است.

اگر هم شرکتهای گروه ما که بیشتر با عنوان حنفا شناخته میشوند به این حوزه وارد شده است به دلیل این بوده که گروه سرمایه گذار در زمینه های خاصی از فناوری اطلاعات و ارتباطات(فاوا) صاحب قوه تشخیص و توانایی بود.

 داشتن هویت حقوقی و محل فعالیت و اداره درست سیستم از ضروریات فعالیت در حوزه وب فارسی است ولی کافی نیست. ما معتقدیم تیم فعلی ما توانایی خوبی در حوزه رسانه دارد و از بازار به نسبت دیگران اطلاعات خوبی داریم .

از زمانی که به طور جدی درگیر کار پرشین شده اند وبلاگ شخصی شان هم متولد شده است . چقدر مخاطب و کاربر سایت برایتان اهمیت دارد و پاسخگویشان هستید؟

o       حدود دو سال است که وبلاگنویسی میکنم و به سه وبلاگم توجه خاص دارم.  وبلاگ اصلی من اکرنه است روزانه بین 80 تا 100 mail  در یافت می کنم. به همه ایمیل هایم خودم پاسخ میدهم. در رابطه با ایمیل های رسمی شرکت یا سایتها نیز هر کس که مسئول شده شخصا رسیدگی میکند.  هیچ پیام از پیش تعیین شده ای برای پاسخ به سوال کنندگان موجود نیست و همه اقدامات توسط نیروی انسانی متخصص انجام میشود. وبلاگ هواداران پرشین بلاگ و آدرس ایمیل های متعدد و وبلاگ مدیران بخشی از سیاست ارتباط موثر با مخاطبان ماست.

دکتر بوترابی بزرگترین رقیب خود را نمی شناسد. چرا که معتقد است هنوز گروه سایتهای پرشین بلاگ رقیبی ندارد اما در زمینه وبلاگ سرویس معتقد است بلاگفا یا میهن بلاگ  رقبای اصلی سایت پرشین بلاگ خواهند بود. وقتی دلیل "یا " را می پرسیم نموداری که رشد پرشین بلاگ ، بلاگفا ، میهن بلاگ را  نشان می دهند و می گویند :  بلاگفا خوب در حال رشد بود اما از حدود 6 ماه پیش میهن بلاگ دارد خود را بالا می کشد. البته هر دو سرویس نسبتشان طی دو ماه گذشته از نظر محبوبیت لینک در اینترنت از نظر مجموع جستجوگرهای اینترنتی کاهش یافته و در واقع موقعیت پرشین بلاگ بهتر از گذشته شده است. البته کلا اهمیت وبلاگ سرویس ها مانند گذشته نیست و راه کارهای دیگری برای حضور در محیط وب و تحقق ترافیک اینترنتی بوجود آمده است.

دکتر تاکید میکند: " آمار جستجوگرها نشان میدهد که سایت پرشین بلاگ همچنان در حال فاصله گرفتن از بقیه وبلاگ سرویس ها است. دلیل آن هم نتیجه دادن سرمایه گذاری های کاری  قبلی طی 6 ماه گذشته است. حدود یکسال طول کشید که بتوانیم سیستم مناسبی برای دنبال کردن اهداف خود طراحی و پیاده سازی کنیم. زیرساختهای گروه را تکمیل کردیم و برای مراحل جدید فعالیت آماده شدیم. نتیجه این تلاشها طی سه ماه گذشته کاملا برای وبلاگنویسان و وبگردها محسوس است.

نسل های اول و دوم وبلاگنویسان تجربه خود را با پرشین بلاگ آغاز کرده اند . علاقه به دات کام شدن در بین این دسته از وبلاگنویسان زیاد بوده ولی به تدریج با روشن شدن نتایج دات کام شدن وبلاگها، این موج تضعیف شده است. کاهش ترافیک از مهمترین دلایل شکست وبلاگهای دات کام است. البته نمونه های موفق نیز وجود دارد ولی در اکثر موارد ارتباطات وبلاگنویس صدمه دیده است. آقای بوترابی در وبلاگ  wwwمطلب کوتاهی در این زمینه نوشته اند.

در حوزه وبلاگ نویسی  مسابقاتی برگزار میشود که معمولا در کنار آنها نام پرشین بلاگ نیز به چشم می خورد . دلیل این حمایت ها چیست ؟

 ما از همه فعالیت های حوزه وبلاگ نویسی حمایت می کنیم. وبلاگ نویسی فارسی در ایران با پرشین بلاگ شروع شده است و همچنان بزرگترین گروه وبلاگنویسان عضو آن هستند و در نتیجه وظیفه پرشین بلاگ ارائه هر گونه کمک به وبلاگ و وبلاگنویسی است. معتقدند سرمایه گذاری روی توسعه فرهنگ وبلاگنویسی و وبگردی زیرساختهای وب فارسی را تقویت میکند.مسابقه وبلاگ های قرانی که به همت خبرگزاری قرآنی جهاد دانشگاهی(ایکنا) برگزار شد، عرصه را برای حضور بیشتر وبلاگ در رسانه ی ملی باز کرد. وبلاگ نویسی با روشن کردن واقعیت وجودی خود بعنوان رسانه ای موفق و موثر ، از حاشیه امنیت برخوردار شد.

تا 29 فروردین85 تعداد وبلاگ های پرشین بلاگ 567068 است که روزانه 600 تا 700 وبلاگ متولد می شود  297314 یادداشت و  9390058 کامنت گذاشته شده است. مدیر پرشین بلاگ مهم ترین نشانه توجه به این تعداد مخاطبان و کاربران را راه اندازی باشگاه طرفداران پرشین بلاگ می داند  که به صورت آن لاین به حساسیت ها و نظرات توجه می کند.

پرشین بلاگ در سه ماه اخیر با تغییراتی که داده است باعث جذب توجه دوباره و بیش از پیش شده است ، این تغییرات همه جالب توجه است و امکانات خوبی را به کاربر می دهد اما چرا انقدر دیر به وجود آمد ؟

o       وقفه و رکودی در سال گذشته به وجود آمد ،البته حرکت ادامه داشت اما روند آن کند بود ،عامل اصلی نیز تغییرات ساختاری و زیربنایی سیستم بود. تغییراتی را که شما در 4 ماه اخیر می بینید نتیجه تلاشی است که از ماهها قبل آغاز شده بود. پرشین اولین بوده و تلاش دارد همچنان بهترین باشد. تعداد کسانی که حرکت گروه سایتهای پرشین بلاگ رو درک کرده اند زیاد نیستند ولی به زودی شاهد افزایش آگاهی دیگران نسبت به ثمرات فعالیت گروهی خواهند شد. موفقیتهای گروه سایتهای پرشین بلاگ تازه شروع شده است.

وقتی از دلیل رکود و وقفه می پرسیم ضمن شوخی بر تربیت نیروی انسانی برای راهبری فاز بعدی توسعه گروه سایتهای پرشین بلاگ تاکید می کنند . آنجا که سوالی را دوست ندارند جواب دهند بحث را به شوخی می کشند و هم جواب می دهند و هم نمی دهند. شوخی ای که می توان هزار و یک معنا از آن برداشت کرد. مثلا وقتی از معیار انتخاب پرسنل می پرسم می گویند: باید حتما یک نفر را کشته باشد .

به عنوان آخرین سوال از دکتر می پرسم : چه شد که تصمیم گرفتند با پرشین بلاگ همکاری کنند و در ادامه سمت مدیر عاملی رو بپذیرند ؟

o       مدیر عامل یکی از شرکتهای گروه  پیشنهاد آشنایی با سه عضو پرشین بلاگ را داد که بدلیل عدم انگیزه علیرغم اصرار ایشون موافقت نکردم و دوستان پرشین بلاگ رو به یکی از دوستان دیگر معرفی کردم. اما مشکل دو تا شد. ایشون هم بر اصرارها افزودند و در نخستین جلسه ای که با برو بچ پرشین بلاگ داشتیم به اهمیت کاری که انجام داده اند پی بردم و پیشنهاد همکاری را پذیرفتم. دوستان واقعا کار مهمی انجام داده بودند.  از ابتدا سیستم به صورت شرکتی طراحی شد و لاجرم کسی بایستی به عنوان مدیرعامل انتخاب می شد که به دلایلی بنده به اتفاق آرا انتخاب شدم.

انتخاب نام برخی سایتهای گروه با رشته تاریخ ( به قول دکتر مهندسی اموات) بی ارتباط نیست ؟

o       دهیو سیستم جستجوگر گروه سایتهاست. به زبان فارسی باستان معنای کشور و قوم می دهد. زیگور نیز خلاصه شده زیگورات است. نوعی معماری خاص ویژه معابد بزرگ که مهمترین آنها زیگورات چغازنبیل در نزدیکی شوش است و از آثار ارزشمند تاریخ چند هزار ساله ایرانی است که به دوره پیش از آریایی ها باز میگردد و به همین دلیل مغفول مانده است.

باید یادآور شوم که دکتر بوترابی فوق لیسانس رشته تاریخ از دانشگاه شهید بهشتی و دکتری تاریخ از تربیت مدرس هستند (البته از پایان نامه شان دفاع نکرده اند!)

 

نظرات() 
sami
سه شنبه 24 دی 1392 11:31 ق.ظ
سسسسسسسلام.واقعا وبلاگ خوبی بود.مطالب بسسسسسسسیار جالبی داشت
راستشو بخوای اصلا خوب نبود خیلی خیلی ...
پنجشنبه 22 مهر 1389 04:25 ب.ظ
مگه میشه از پایان نامه دفاع نکرده باشه و دکتر شده باشه ؟
مطهره
سه شنبه 26 اردیبهشت 1385 12:05 ب.ظ
من از دهیو خوشم نیومد ..یعنی امكاناتش خوب بود ولی وقتی سرچ می كردم خیلی چیزای پرت میومد بالا
یادش به خیر بارون و مصلی !
این كارت جاش توی یه روزنامه است
خسته نباشی!
مریم
یکشنبه 24 اردیبهشت 1385 07:05 ق.ظ
سلام دوست خوبم واقعا خسته نباشی وبلاگ خیللللللللللی جالبی دارید من كه خیلی استفاده كردم مطالبش هم اموزنده هم مفید امیدوارم همیشه و در همه حال موفق تر از امروز باشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مطهره آخوندی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی

← نظرسنجی

  اگر بخواهید یک وبلاگ جدید بسازید از کدام سرویس دهنده وبلاگی استفاده می کنید؟← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :