.::ارتباطات::.

ارزیابی سایت بلاگفا

دوشنبه 1 خرداد 1385

نویسنده: معصومه شهبندی | طبقه بندی:وبلاگ نویسی، 

فضای مجازی دنیایست وسیع ، وب سایت ها و وبلاگ ها و ...که هر کدام خود دنیای دیگری را تشکیل می دهند و شاید بتوان گفت آدم هایی که از پشت این مانیتور آن را کنترل می کنند خود نیز دنیایی بس عظیم تر هستند .در این دنیا ، من سایت بلاگفا را برای تحلیل انتخاب کرده ام که خود دریچه ای به دنیای گسترده تری به نام "وبلاگ" می باشد .تحلیل سایت از دیدگاه های گوناگونی امکان پذیر است اما بیشتر سعی می کنم از منظر مطالعات رسانه ای و با بهره گیری از نظریه " استفاده و خشنودی " که مخاطب ، در آن نقش فعالانه ای دارد ، به بررسی بپردازم .به منظور ارزیابی دقیق تر و مستند بلاگفا را با پرشین بلاگ که در همین راستا فعالیت می کند مقایسه می کنم .

مك كوایل معتقد است : اهمیت میراث پژوهشی " استفاده و رضامندی " براین واقعیت استوار است كه پیروان آن مخالف نظریه مخاطب منفعل هستند وبه همین جهت فرضهایی را مبنای كارخود قرارمی دهند كه مهمترین آن ، عبارت است از این كه مخاطب ، از میان مجاری ارتباطی و محتوایی كه به اوعرضه می شود ، دست به انتخابی آگاهانه و انگیزه دار می زند.مخاطبان آنچه را که برای حل مشکلات و رضامندی حداکثر خود لازم دارند ، اگر که بدست نمی  آورند ، حداقل جستجو می کنند ( مک کوایل ،341؛1988) مخاطب علاوه بر این که از میان رسانه های مختلف دست به انتخاب می زند مثلا انتخاب اینترنت ، در آن نیز گزینش می کند و خذمات را با هم می سنجد و سعی دارد بهترین را انتخاب کند .

ارزیابی سایت بلاگفا  

                                                                   

                                                             

اولین سوال هایی که برای تحلیل یک سایت به ذهن خطور می کند عبارتند از :

 نویسنده و مخاطب سایت چه كسی است ، باچه هدفی ، درچه تاریخی به وجود امده  و توسط چه كسی حمایت می شود ؟

بلاگفا کار خود را از تاریخ 16 آذر سال 83 با مدیرت علیرضا شیرازی آغاز کرد.

هدف خود را از این آغاز چنین عنوان می کند :

پدیده وبلاگ و وبلاگ نویسی با استقبال خوبی میان فارسی زبانان روبرو شده است و سایت بلاگفا با توجه به همین موضوع و با هدف ایجاد بستر و ابزاری مناسب برای ایجاد و مدیریت وبلاگها تاسیس شده است.هدف نهایی و بلند مدت سایت بلاگفا میزبانی از هزاران وبلاگ و وبلاگ نویس است و بدیهی است که رسیدن به چنین هدفی دقت و تلاش فراوانی را می طلبد. بلاگفا در ابتدای راه است و آنچه از آن مطمئن هستیم علاقه و اراده ما برای ارائه خدماتی مطمئن به وبلاگ نویسان فارسی زبان است .

آنچه مشخص است مخاطب سایت طیف وسیعی را شامل می شود هر آن کس که می خواهد وبلاگی داشته باشد مخاطب بالقوه سایت بلاگفا است .

بلاگفا متعلق به بخش خصوصی و در ادامه و تکمیل خدمات به کاربران فارسی زبان و توسط مدیریت سایت پارسیک parseek.com راه اندازی شده است و هزینه های آن نیز از طریق حامیان مالی و تبلیغات تامین میشود.

سایت پارسیک در اردیبهشت 1381 و با هدف ایجاد خدمات جستجو به پارسی‌ زبانان تاسیس شده است.سعی بر این بوده است تا پارسیک محیط و ابزاری مناسب برای ایرانیان باشد .سایت پارسیک در تهران مدیریت می‌شود و به هیچ سازمان و موسسه‌ای وابسته نیست و  همچنین هیچ گرایش سیاسی را نیز دنبال نمی کند. تنها هدفی که پارسیک دنبال می کند ارائه خدمات به ایرانیان و فارسی زبان به بهترین شکل است.

 

در ارزیابی بلاگفا از این نکته نباید غافل شد که بلاگفا علاوه بر اطلاعاتی که در این سایت ارائه می دهد ، مهمترین عنصر به وجود آمدنش دادن فضا به کاربر می باشد .از این رو برای بررسی از دو جهت باید وارد بحث شد :

1.       خدمات خود ِسایت بلاگفا

2.       خدمات ارائه شده به کاربران برای ایجاد وب

ابتدا امکانات که سایت بلاگفا دارد را بررسی می کنم و در ادامه امکاناتی که به کابران می دهد .

ú      خدمات سایت بلاگفا :

بر خی از معیارهای اصلی ارزیابی یك سایت عبارتند از : سرعت دسترسی ، چگونگی پوشش مطلب و  به روز بودن اطلاعات ،صحت اطلاعات ، تعاملی بودن ، تطابق عینیتها با ذهنیت سایت .

§       سرعت دسترسی ؛

 طراحی ظاهری سایت بلاگفا بسیار ساده می باشد و همین سادگی باعث لود شدن سریع آن می باشد، از زمانی که پرشین بلاگ صفحه اصلی خود را تغییر داده دیر لو د شدن موجب مشکل شده است .

البته قطع شدن مقطعی در سیستم بلاگفا بیشتر مشهود است تا پرشین ( البته به غیر از ماه اخیر که پرشین بلاگ در حال انجام تغییرات است ) ، اگر از این مشکل گه گاه بلاگفا بگذریم سرعت دسترسی در بلاگفا بالاتر است . علاوه بر سرعت لود شدذن مطالب امکان فرستادن مطلب توسط کاربر هم بالا است و این به دلیل زیپ کردن مطالب قبل ار ارسال است . پرشین برای ارسال مطلب و نظر دهی و .. به قدری زمان می گیرد که در میان کاربران به پرشین لاکپشت معروف شده است .

                                                 

 

صفحه نخست|ورود کاربران| ثبت وبلاگ جدید| راهنما|اخبار سایت|فهرست وبلاگها|جستجو|تبلیغات در بلاگفا|درباره بلاگفا|تماس با ما

 صفحه نخست به 5 بخش تقسیم می شود ، قسمت اول که برای ورود کاربر است و دسترسی در صفحه اول حاکی از اهمیتی است که کاربر در این  صفحه دارد . پرشین بلاگ هم به تازگی در تغییراتی که در صفحه اصلی به وجود آروده این امکان را قرار داده است . بخش دوم لینک وبلاگ های به روز شده می باشد .قسمت سوم و میانی صفحه که بزرگتزین بخش هم می باشد معرفی بلاگفا و خدماتی است که ارائه می دهد ( که در بخش بررسی خدماتی که به کاربر داده می شود مورد تحلیل قرار می دهم )و در انتها بعد از معرفی ایجاد وبلاگ جدید  . بخش چهارم تیتر های خبر های سایت درج شده است . و گوشه سمت چپ تبلیغات می باشد که در مقایسه با پرشین بلاگ که دو طرف صفحه ، تبلیغات به صورت خطی می گذرد خیلی کم می باشد . تنها یک تبلیغ در صفحه اصلی .

به عبارتی می توان گفت به غیر از پیوندهای بالای صفحه که امکان رفتن به قسمت های دیگر سایت می باشد لینک ها و دسترسی در کل صفحه وجود دارد .

§       چگونگی پوشش مطالب و  به روز بودن اطلاعات ؛

اخبار سایت :

اخبار سایت در قالب یک وبلاگ که امکان نظر دهی وجود دارد  نوشته می شود . حس یکی بودن بین مخاطب وبلاگ نویس و نویسنده این اخبار که مدیران بلاگفا هستند زیاد می شود .به عبارتی برای اطلاع رسانی و خبردهی از همان امکاناتی استفاده می کند که کاربر بلاگفا دارد .

آرشیو موضوعی

امکانات جدید
مشکلات سایت
مسائل امنیتی
حضور در رسانه ها
حضور در نمایشگاه ها و جشنواره ها

عناوین خبر رسانی به آنها توجه شده است که می توان گفت سایت بلاگفا از نظر میزبانی ، وب نویسان را پوشش می دهد . پیوند های روزانه اخبار سایت هم در همین حوزه به دیگر جاهایی که خبری از بلاگفا نوشته اند لینک داده شده است . و اما پیوند های وبلاگ اخبار سایت  :

 بلاگفا
معرفی وبلاگها
مجله بلاگفا
اخبار ایران و جهان

 

اولین پیوند که همان صفحه نخست سایت می باشد ولی سه پیوند دیگر نقش مهمی را در این بخش بازی می کنند .

معرفی وبلاگ ها : خود یک وبلاگ است که به معرفی وبلاگ ها ی دیگر می پردازد همین امکان که یکدیگر را معرفی کنیم آن هم به شیوه اینکه اگر وبلاگ خوبی می شناسید در قسمت نظر دهید عنوان کنید  و البته  اولویت معرفی وبلاگها با وبلاگهایی با مطالب تخصصی و با سابقه است. باعث یک تبلیغ درون گروهی می شود .

مجله بلاگفا: این هم یک وبلاگ است که البته یک امتیاز منحصر به فرد دیگر هم دارد اینکه توسط "مدیر سایت" آپ می شود و مجموعه ای از مقالات حوزه وبلاگ نویسی می باشد . به عبارتی دید تخصصی و آکادمیک را نیز به کاربر می دهد .

اخبار ایران و جهان : لینکی است  به سایت پارسیک ، در این مرحله بلاگفا در حوزه خبری قوی تر از پرشین می باشد چرا که خبر های کل ایران و جهان را نیز از طریق لینک به رسپانسر خود ، یعین پارسیک در اختیار مخاطب قرار می دهد .

راهنما :

پرشین بلاگ سوال های مهم کاربران نوشته شده و با مطالعه آن می توان راهنمایی لازم را بدست آورد . بلاگفا این راهنمایی را طبقه بندی کرده است و حوزه سوال ها را هم جدا کرده است .

 » راهنمای ثبت نام و ایجاد وبلاگ در بلاگفا
» راهنمای نوشتن و درج مطلب جدید در وبلاگ
» راهنمای طراحی قالب وبلاگ و کدهای بلاگفا
» راهنمای درج تصویر در وبلاگ
» مشاهده آمار بازدیدکنندگان وبلاگ
» چگونه وبلاگ گروهی بنویسیم
» معرفی وبلاگ به موتورهای جستجوگر (گوگل،یاهو و msn)
» چند توصیه های امنیتی برای کاربران بلاگفا
» پاسخ به سوالات رایج کاربران 

 

§       صحت اطلاعات؛

تشخیص صحت اطلاعات تنها در مقام مقایسه خبر های دو سایت بلاگفا و پرشین بلاگ امکانپذیر است . به نظر من آنچه مسلم است در دنیای رقابت همیشه ترفند هایی برای بهتر جلوه دادن باعث می شود که هر یک از طرفین از ابزاری گوناگون  استفاده کنند . هر میزان که ارجاعات بالاتر می رود پیام موثق تر می شود .

§       تعاملی بودن صفحه؛

" تماس با ما "بلاگفا و پرشین هر دو این امکان را دارند، بلاگفا گزینه اضافی ای نیز در دادن اطلاعات تماس گیرنده ، دارد و آن تلفن تماس می باشد . اما هیچ یک این mail  پل ارتباطی با مخاطب و کاربر نیست .

ارتباطی که بلاگفا با کاربر خود یافته است بسیار عمیق تر می باشد ، این امر را سیستم نظر دهی آن نشان می دهد . نظر هایی که به ندرت در میان آنها می توان کسی را یافت که یه وبلاگ آن هم بلاگفا نداشته باشد . کاربران زیادی با  مدیرت سایت و اخبار آن در ارتباط هستند .

 نوشته شده در  سه شنبه یکم فروردین 1385ساعت 4:5  توسط مدیر  |  آرشیو نظرات 91 نظر

 نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اسفند 1384ساعت 0:30  توسط مدیر  |  آرشیو نظرات 22 نظر

نوشته شده در  یکشنبه چهاردهم اسفند 1384ساعت 2:58  توسط مدیر  |  آرشیو نظرات 40 نظر

نوشته شده در  دوشنبه هشتم اسفند 1384ساعت 3:23  توسط مدیر  |  آرشیو نظرات 27 نظر

نوشته شده در  شنبه ششم اسفند 1384ساعت 0:41  توسط مدیر  |  آرشیو نظرات 78 نظر

پیام های دیگران ( غیرفعال )

پیام های دیگران ( 24 نظر )

پیام های دیگران ( 17 نظر )

پیام های دیگران ( 15 نظر )

پیام های دیگران ( 16 نظر )

و از طرفی فاصله زمانی به روز رسانی بلاگفا خیلی کمتر است و در ماه تعداد آپ کردن ها بیشتر است . می توان گفت شاید رشد بیشتر بلاگفا به دلیل این باشد که استفاده از ایده وبلاگ ر ادر بخش اخبار سایت به کار برده است . پرشین در قسمت وبلاگ مدیران اکثرا همان خبری را در بخش اطلاع رسانی گذاشته است آورده است . ولی بلاگفا  با دسته بندی مقالات و  خبر بلاگفا در سایت های دیگر و .. در قالب یک وبلاگ می توان گفت از نظر وبلاگ شناسی امتیاز بالاتری می گیرد . چون از امکانات وبلاگی بهتر استفاده کرده است . به عنوان مثال وبلاگ مدیران سایت پرشین به هیچ جا لینک نداده است .

 فهرست وبلاگ ها :

طبقه بندی موضوعات بلاگفا دو برابر پرشین می باشد . پرشین با 8 موضوع و بلگفا با 16 موضوع. اضافه کردن موضوعاتی چون شخصی، خانواده و زندگی و ... از نکات قوت این تقسیم بندی است ، چرا که با ذات وبلاگ نویسی بیشتر در ارتباط می باشد .

جستجو :

جستجوی موضوعی در وبلاگ ها نقش مهمی در استفاده بهینه و بهتر از وبلاگ ها می دهد ، البته پرشین بلاگ هم به تازگی در سیستم خود گنجانده است .

§       تطابق عینیتها با ذهنیت سایت؛

از مهم ترین هدف های بلاگفا میزبانی از هزاران وبلاگ نویس عنوان شده است که می توان گفت الان با گذشت قریب یک سال و نیم توانسته به این ذهنیت خود جامع عمل بپوشاند . بلاگفا با اینکه مدت زمان کمتری است که نسبت به پرشین بلاگ راه افتاده است ولی حدود دو هزار وبلاگ نویس را توانسته با بالا بردن کیفیت به خود جذب کند .

در این ارزیابی که بیشتر جنبه مقایسه ای با پرشین را داشت و البته  وجه  غالب آن بلاگفا بود . شایدبه نظر برسد که نکات مثبت اکثرا به بلاگفا داده شد اما نباید فراموش کرد که پرشین اولین سایت جامع سرویس دهنده به وبلاگ نویسان بوده است و البته کم توجهی نسبت به، تغییرات  نیز وجود داشته است ، پرشین همیشه زمانی تغییر را پذیرفته که رقبا گوی برتری را از آن می ربودند . زمانی که بلاگ اسکای امکان درج عکس را گذاشت و حالا که بلاگفا با ارائه خدمات وسیع تر و کیفیت و سرعت بالاتر ، بیشتر توجه را جلب کرده است . بلاگفا با ارائه خدمات بهتر توانست بسیاری از کاربران پرشین را از آن ِ خود کند . تعدادی از کاربران با ورود بلاگفا پسوند خود را تغییر دادند و به عبارت خودشان از پرشین به بلاگفا اسباب کشی کردند و از طرفی هم کاربران با دیدن امکانات بلاگفا به دیگر دوستان خود نیز پیشنهاد می دادند که این تغییر را بدهند .

در واقع بلاگفا از تبلیغات غیر مستقیم  و رابطه بین کاربران استفاده کرده است .

ایجاد تغییرات چند در سرویس ها چون سیستم تایید نظر خوانندگان ، قالب های نو و وبلاگ گروهی  ... در ماه اخیر و عوض کردن  قالب صفحه اصلی پرشین حاکی از این امر است که پرشین بالاخره تغییر را پذیرفت با اینکه کمی دیر ، اما به  فکر افتاد .( البته تغییری که بیشتر به تقلید نزدیک است ، چرا که اکثر تغییرات ناشی از شبیه شدن ظاهری به بلاگفا است )

ú      خدمات و سرویس های کاربران :

 

گرفتن یک فضا از بلاگفا راحت تر می باشد چون هنوز سیستم  خیلی نام ها وجود ندارد . در همان مرحله اول چند عنوان سلیقه ای دارد :


نحوه نمایش تاریخ پستها :
نحوه نمایش زمان پستها :
نحوه نمایش تاریخ آرشیو:
نحوه آرشیو مطالب وبلاگ:
تعداد پستها در صفحه نخست:
تعداد پستها در صفحات داخلی:
تعداد پیوندهای روزانه در صفحه:

این یعنی دادن حق انتخاب به کاربر .

بعد از گرفتن فضا با نام دلخواه نوبت به انتخاب قالب می رسد . درست است که تعداد قالب های بلاگفا در مقایسه با پرشین سه برابر است  ، اما این تنوع بیشتر در رنگ می باشد تا در طراحی و از یک قالب چندین رنگ موجود است . سایت پرشین وبلاگ از گروه اریا گستر امکان انتخاب فزون تر به کاربران پرشین بلاگ می دهد که می تواند از قالب های سایت های بلاگ اسکای ، بلاگفا ، میهن بلاگ و ... استفاده کند .

ولی نکته اصلی و مهمی که وجه ممیزه قالب های بلاگفا از پرشین بلاگ می باشد ؛ گزینه های درباره ی وبلاگ و تصویر نویسنده یا لوگوی وبلاگ می باشد.

نظرات() 
feet pain
یکشنبه 26 شهریور 1396 10:00 ب.ظ
Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting
for your further post thank you once again.
What do eccentric heel drops do?
جمعه 10 شهریور 1396 10:54 ق.ظ
I am genuinely grateful to the owner of this website who
has shared this impressive post at at this place.
رضا
شنبه 20 بهمن 1386 10:02 ق.ظ
من هم مانده ام بلوگفا را ادامه بدهم ژرشین یا دیگری ؟!!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مطهره آخوندی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی

← نظرسنجی

  اگر بخواهید یک وبلاگ جدید بسازید از کدام سرویس دهنده وبلاگی استفاده می کنید؟← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :