.::ارتباطات::.

مصاحبه با یک بلاگر سیاسی اجتماعی نویس

جمعه 12 خرداد 1385

نویسنده: مطهره آخوندی | طبقه بندی:وبلاگ نویسی، 

( مصاحبه نیمه ساختار یافته با یک وبلاگ نویس )

وبلاگ به عنوان یک رسانه

مطهره آخوندی

a.motahae@gmail.com

وقتی پنجره را باز می کنی در بالا نوشته ای با فریاد می گوید: من ایرانیم و این افتخار من است!

پر از دغدغه های جوانی، از مسائل سیاسی و اجتماعی می گوید .  ذره بین بر چشم هایش می گذارد و پیرامون خود را می بیند . حدود سه سال است که در دنیای مجازی برای خود خانه ای دارد و همیشه افتخار می کند  که ایرانی است . این گونه خود را معرفی می کند:

علی عبدی. متولد بیست و سومین روز از زیباترین ماهِ زیباترین فصل سال! دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف. این ها تنها چیزهایی است که می توانم در مورد خودم به قطعیت بگویم.
گویا به حقوق بشر، ادبیات، هنر،سیاست و ورزش علاقه دارم. سرم هم کمی تا اندکی درد میکند.
همین.

گپ دوستانه ای با هم داریم و دنیای وبلاگ نویسی را این بار از دریچه ی " علی عبدی " می بینیم.

 

_دلیل اصلی وبلاگ نویسی

انتقال اندیشه خود و دریافت اندیشه دیگران!

_آیا بلاگ جنبه ی هویت بخشی دارد؟

برای من ، شخصیت بیرون وبلاگ با نوشته های وبلاگم  متفاوت است.شاید  با نوشته هایم فردی عبوس، اهل بحث و سخت به نظر بیایم.در صورتیکه این گونه نیستم.هنگام نوشتن به صورت ناخوداگاه به دلیل توجه به مخاطب ، گویی آدم دیگری هستم!

قبل از وبلاگ نویسی در دفتر شخصی خود می نوشتم .تا اینکه با فضای جدید وبلاگ آشنا شدم .  تفاوت وبلاگ و دفتر شخصی در این است که مخاطبی هم به نوشته های من اضافه شده است.پس هنگامی که می نویسم به مخاطب بسیار توجه می کنم.

_طول عمر مفید یک وبلاگ

شروع وبلاگ نویسی در ایران از 4 سال بیشتر تجاوز نمی کند، قبل از آن بودند ایرانی هایی که وبلاگ اما به زبان دیگر می نوشتند. وبلاگ های فارسی با ابتکارات حسین درخشان رونق گرفت. به دلیل عمر کوتاهشان نمی توانم به درستی بگویم عمر مفید یک وبلاگ چقدر است اما به نظر من چهارچوب بردار نیست.

_دلیل رکود نسبی

همیشه در وبلاگ نویسی دوران پیک(صعود) وجود دارد ، نوعی به قله رفتن و پایین آمدن.(نوسان) .دوره های پیک زمانی است که اتفاق خاصی  پیش می آید برای مثال  انتخابات در ایران اتفاق می افتد و مرحله ای است که تعداد بازدیدکننده های وبلاگ های سیاسی بالاتر می رود. سپس دوران رکود داریم که عادی است. دلیل این رکود را این می دانم که هر چند روز یک بار شما مجبورید مطلبی بنویسید و اندیشه ای تولید کنید ، برای آدمی 20 ساله چون من و یا دختر 14 ساله ی وبلاگ نویس ،مسلما کار سختی است.

_دلیل سطحی شدن وبلاگ ها

دلیل سطحی بودن را آن می دانم که گاهی اوقات نویسنده به مخاطب توجه نمی کند .نوشته برای نویسنده بسیار ارزشمند است اما برای شمای مخاطب سطحی به نظر می رسد مثلا بلاگر در نوشته ی خود این گونه نوشته است : دیروز با مادرم به پارک رفتم و ناهار خوردیم و یک بادبادک کنار گوشم ترکید!" مخاطب این مطلب را سطحی می پندارد .اما برای نویسنده خاطرات بسیار دلنشینی بوده است .سطحی دیدن ، به نوع نگاه ما برمی گردد.

_آیا وبلاگ یک رسانه است؟

دقیقا. برای مثال در جریان یازده سپتامبر وبلاگ ها یکی از منابع خبری بودند . در انفجارهایی که در عراق رخ می دهد وبلاگ هایی از خود مردمان عراق که پایگاه خبری نیستند اما چون در بطن ماجرا واقع شده اند ، به بهترین شکل ممکن اخبار را پوشش می دهند.خبرگزاری های معتبر دنیا چون BBC &CNN  خود دارای بلاگ هستند که از  لینک نوشته های وبلاگ های دیگران بهره می برند.

_آیا با توجه به غرض ورزی ها، وبلاگ ها را منبع خبری معتبر می توان دانست؟

اصولا افزایش آگاهی های یک جامعه در یک روند آزاد اطلاعات اتفاق می افتد.مسلما در دنیای آزاد بیان، دنیای آزاد اندیشه و دنیای آزاد ارتباطات غرض ورزی های وجود دارد. اما این غرض ورزی ها نباید یاعث شود که بخواهیم صورت مسئله را پاک کنیم . شعور و عقل جمعی جامعه باعث می شود که خوب و بد را از هم تشخیص بدهد. دنیای آزاد اطلاعات نیاید فدای هیچ چیزی بشود.

_رادیو بلاگ ها و تاثیر آن در چند رسانه ای شدن وبلاگ ها

در آینده ای دور وبلاگ ها به سمت مولتی مدیاتر شدن پیش خواهند رفت . پیش زمینه هایی مورد نیاز است که در ایران هنوز نیست. مهم ترین مورد بالا بردن سرعت خطوط ارتباطی برای محقق شدن این امر است.پادکست اتفاق نوپایی است. در خارج از ایران استفاده از دستگاه آی پاد (برای دریافت پادکست بدون نیاز به اتصال به خطوط اینترنت) بسیار رایج است. با توجه به تجربه ی شخصی خود در تولید پادکست و دشواری کار، جا افتادن رادیو بلاگ را زود می دانم.با پادکست ها انتقال اطلاعات سریع تر می شود . اندیشه ها و آگاهی های بیشتری با صوت منتقل می شود تا نوشته!

_روابط لینکی مجازی در بلاگ شما ، با دنیای  واقعی شما چقدر هم پوشانی دارند؟

من در این مورد سمبل خوبی نیستم. اکثر لینک های بلاگ من از دوستان دنیای واقعی من هستند و با آنها آشنایی دارم .

_آیا مخاطب هایی را که در نظر داشتید جذب کرده اید ؟

من به نوع مخاطبی که قرار است جذب کنم هیچ گاه فکر نکردم. تجربه ی شخصیم می گوید یک وبلاگ دارای مخاطبین ثابت نخواهد شد. به جز عده ای بسیار معدود که شاید از دوستان نزدیک شما باشند.

_تاثیر دنیای مجازی بر دنیای واقعی

هنگام نوشتن جزیی از آدم حقیقی من  دارد می نویسد ، ولی با خود حقیقی ام متفاوت می شوم. در وبلاگ گوشه ای از خود واقعی من بازنمایی می شود. مثلا گاهی اوقات هنگامی که از دغدغه های اجتماعی خسته می شوم گریزی می زنم به احساس که خیلی به خود حقیقی من نزدیک است.

_کاربران جدید موضوعات جدید را می طلبد ، تنوع موضوعات را ارزیابی کنید

زمانی به دلیل محدودیت در رسانه ها ، فریاد ها در بلاگ ها زده می شد. تکثر سلیقه و علاقه در بین وبلاگ نویسان باعث شد وبلاگ ها تنها به حوزه ی سیاسی اجتماعی محدود نشود و موضوعات دیگری هم مطرح شود. البته فیلترینگ وبلاگهای سیاسی و زندانی شدن چند وبلاگ نویس از مشکلات پیش روی وبلاگ های سیاسی-اجتماعی است. موضوع های مطرح شده در وبلاگ ها را نمی توانم سمبل دغدغه های جامعه. زیرا این ها آدم هایی هستند که دسترسی به اینترنت دارند و وبلاگ می نویسند. نمی توانند سمبل خوبی برای همه ی جوانان ایران باشند.

_دلیل مستعار بودن اسامی وبلاگ نویس ها

بدلیل آنکه نخواهند هزینه ای بپردازند. و البته با نام مستعار "خود مجازی" به "خود حقیقی"  نزدیک تر است.

 

نظرات() 
What makes you grow taller during puberty?
جمعه 10 شهریور 1396 11:25 ق.ظ
Thanks for finally talking about >.::ارتباطات::.
- مصاحبه با یک بلاگر سیاسی اجتماعی نویس <Liked it!
امید جهانشاهی
یکشنبه 28 خرداد 1385 05:06 ق.ظ
سلام.به من هم سر بزنید.
فرهاد سلطانی
پنجشنبه 18 خرداد 1385 06:06 ق.ظ
با سلام خدمت سركار خانم آخوندی
مصاحبه زیبای شما را خواندم . چند جمله جالب در گفتار آقای عبدی به چشم می خورد كه خواسته یا ناخواسته همه ما دچار آن هستیم .یك وبلاگ نویسی برای انتقال اندیشه.
دوم تفاوت شخصیت واقعی در وب لاگ و بیرون از وبلاگ. با تشكر از شما .
در صورت تمای می توانید به وبلاگ اینجانب نیز و ما را از نظرات ارزشمند خود بهره مند فرمایید با تشكر فرهاد سلطانی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مطهره آخوندی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی

← نظرسنجی

  اگر بخواهید یک وبلاگ جدید بسازید از کدام سرویس دهنده وبلاگی استفاده می کنید؟← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :