.::ارتباطات::.

مطالعه موردی

پنجشنبه 1 تیر 1385

نویسنده: معصومه شهبندی | طبقه بندی:وبلاگ نویسی، 

 مطهره آخوندی a.motahare@gmail.com

  معصومه شهبندی shahbandi@gmail.com

مطالعه موردی

عرضه موسیقی در وبلاگ ها

                                                                    

فضای سایبر این انعطاف و قابلیت را داراست كه بتوان در هر موضوعی قلم زد.وبلاگ با فراهم کردن محیطی رایگان و آسان عرصه را برای حضور همگان باز می کند .

با توجه به رشد وبلاگ های موسیقی ما دو دانشجوی ارتباطات دانشگاه تهران، بر آن شدیم كه در این مورد تحقیق كنیم . برای انجام این پژوهش ابتدا روش پیمایشی مد نظر بود اما در ادامه به دلیل عدم همکاری بلاگر ها و جواب ندادن به پرسشنامه با مطالعه 40 وبلاگ در این حوزه و مطالعه موردی 6 وبلاگ به طور اخص ‏5 پست آخر تا تاریخ 22/2 /84 طور عمقی بررسی گردید  .به دنبال جواب این پرسش بودیم که چه آهنگهایی در این بلاگ ها عرضه می شوند و ساختار حاکم بر وبلاگ های دانلود موسیقی  چه است.

سه سرویس اصلی خدمات رایگان  وبلاگ فارسی را مد نظر گرفتیم. پرشین بلاگ،بلاگفا و میهن بلاگ . با توجه به آمارهای این سرویس های وبلاگ ،میهن بلاگ با 2137 وبلاگ در رده ی اول، 1883 وبلاگ در پرشین بلاگ و 1556 وبلاگ در بلاگفا در حوزه موسیقی ثبت شده اند.ثبت عنوانی با موضوع " موسیقی " آن هم با این تعداد وبلاگ نشان از اهمیت آن برای وبلاگ نویس و خواننده وبلاگ دارد . البته این آمار را نمی توان کاملا درست دانست زیرا کاربران خود،وبلاگشان را در یکی از این تقسیم بندی های گروهی ثبت می کنند، چه بسا به اشتباه ثبت کنند و یا ثبت ننمایند و نکته دیگر اینکه برخی از این وبلاگ ها غیر فعال هستند و زمانی به این منظور درست شده اند  ولی مدت هاست که به روز رسانی نمی کنند.

اینترنت بعد جدید و عظیمی به بازاریابی و استقبال موسیقی مردم پسند اضافه کرده است.(شوکر،1948:88) ، اینترنت و وبلاگ فضایی برای بیان و شنیده شدن می باشد که در آن صدا ها(خرده فرهنگ ها ) سریع تر و راحت تر می توانند خود را بیان کنند . دیدن جدید ترین آهنگ ها در لیست دانلود وبلاگ های این حوزه نشانی از تسریع در انتشار و پخش می باشد برای عرضه موسیقی لزومی ندارد به دنبال مجوز و روند اداری بود. به عنوان نمونه ، یکی از بلاگر ها ترانه هایی را که دوست صمیمی اش می خواند را بر روی وبلاگ قرار می دهد  و افتخارش این است که اولین است .

در بخش های مختلف فضای مجازی می توان حضور موسیقی را دید. سایت هایی که به فروش آنلاین می پردازند. سایت هایی که به معرفی یک خواننده ، آثار و یا سازی خاص و گروه موسیقی خاص می پردازند.در این میان حضور وبلاگ های موسیقی را در تغییر ذائقه شنوندگان موسیقی نباید نادیده گرفت.

تغییر ذائقه را  می توان تنوع طلبی و تکثر معنا کرد  . اینکه فرد هر روز  می تواند آهنگ های جدید را دانلود کند و به روز باشد ." فضای وبلاگ بیش از چت فرصت لازم برای اندیشیدن و تعامل فکری را مهیا ساخت. اگر چت روم ها شهاب های آسمان مجازی باشند وبلاگ ها ستاره های نورانی آن هستند. وبلاگ معمولا نسبت به سایت ماهیتی پویاتر دارد. تغییرات در آن سریعتر رخ میدهد."(بوترابی؛1383)این ماهیت وبلاگ باعث می شود ستاره ها و خوانندگانی که گاه حتی فقط دو سه ترانه خوانده اند وارد عرصه شوند و مدتی باشند و بعد به کنار روند تا گروهی دیگر بیایند .

سایت ها در حوزه های خاص کار می کنند و سعی می کنند که شان خود را حفظ کنند و اشخاص خاص را انتخاب می کنند و به آنها می پردازند و ستاره می سازند . اما وبلاگ ها تنوع گسترده تری  دارند و به بازنمایی کامل موسیقی مردم پسند می پردازند به این معنا که تکثر و چند صدایی بودن ویژگی بارز  اغلب  وبلاگ های موسیقی است .چرا که محدودیت ها برای شنیده شدن در آن ها کمتر می باشد .

موسیقی مردم‏پسند آن نوع موسیقی است كه توسط مردم، با محتوای مردمی، برای مردم و مهم‏تر از همه به انگیزه كسب سود از مردم تولید می‏شود. منظور از توسط مردم، تاكید بر نقش مهم این نوع موسیقی در هویت‏یابی خرده‏فرهنگ‏های مهم جامعه معاصر نظیر گروه‏های جوانان و حتی گروه‏های قومی است. منظور از با محتوای مردمی بهره‏گیری این موسیقی از محتوا و درونمایه‏های مردم‏پسند (ساده، مبتذل و عامیانه) است. (کوثری :1384) با این تعریف از موسیقی مردم پسند نقش پررنگ " مردم " در فضای وبلاگ کاملا مشهود است . این مردم (بلاگرها ) هستند که به سبک ها و ترانه هایی علاقه نشان می دهند . آن کسی که وبلاگ را می نویسد و آن کسی که آن را دانلود می کند یا مطالب را می خواند.

مهم‏ترین كاركرد این موسیقی آرامش مورد نیاز برای تخلیه تنش‏های روزانه و تمدید قوای روحی و فكری برای كار بعدی است تشكیل دسته ها و تولید موسیقی به عنوان یك شیوه ابراز هویت و مقاومت در برابر فرهنگ مسلط می پردازند. ، برای مردم به معنای كاركرد این موسیقی است.

در فضای وبلاگ به انگیزه کسب سود از مردم وجود ندارد چرا که بلاگر حتی سود مادی ای در برابر وقت  و هزینه هایی را که برای آپلود و کارهای وبلاگ می کند دریافت نمی کند .

هنر در جامعه حجمی به مانند کوه های یخی دارد که با تغییر سیاست ها و به وجو آمدن راه های جدید بیان همیشه با موجی عظیم مواجه می شویم . کوه یخی ای که تنها مقدار اندکی از آن دیده می شود،نشان دهنده این است که این هنرها هم  وجود داشته اند ولی فرصت و امکان بروز نیافته است . در مورد موسیقی و آهنگ هایی که در وبلاگ ها گذاشته می شود می توان گفت وبلاگ ها فضا و موقعتی را به وجود آورده اند که موسیقی که از مجاری رسمی قابلیت بروز نمی یابد در این مکان عرضه شود .

ورود موسیقی به عرصه ی وبلاگها نوع فرهنگ مصرفی موسیقی را دچار دگرگونی كرده است،چراکه خود مخاطب نقش مهمی در تولید و عرضه محتوا دارد . خصوصیتی که وبلاگ را از دیگر رسانه های جمعی متمایز می کند این است که قدرت مخاطب خیلی بیشتر است . در رسانه های دیگر از جمله تلویزون ، رادیو و ... مخاطب تنها می تواند خواسته و نیاز خود را عنوان کند اما در  وبلاگ نویسی مخاطب هایی هستند که وقتی می بینند نمی توانند نیاز خود را در این رسانه ها  برآورده کنند و دست به تولید می زنند. با توجه به آنچه گفته شد دلایل وبلاگ نویسی در حوزه موسیقی را به دو علت اصلی می توان نسبت داد :

1.       ویژگی هایی که" فضای وبلاگ "دارد

2.       ویژگی هایی که به خصوصیات مردم ایران و شرایط اجتماعی و فرهنگی باز می گردد.

این دو دسته  از همدیگر جدا نیستند بلکه می توان گفت به گونه ای درهم تنیده ، علت و معلول یکدیگر نیز می باشند  و در گذر زمان همدیگر را تقویت کرده اند .

اثر های مهم رسانه از شکل آن ناشی می شود نه از محتوای آن ( تانکارد ،1381:394)سخن معروف مک لوهان ؛رسانه همان پیام است ، نیز موید این حرف است .وسیله ارتباطی همچون پلی بین افراد جامعه عمل می کند و انها را از تعلقشان به یک کل آگاه می سازد (ساروخانی،1382:92) وبلاگ با داشتن خصوصیاتی چون رایگان بودن، انتشار سریع ، تعاملی بودن و ... محیطی منحصر به فرد می سازد.این فضا این امکان را می دهد که به دلیل رایگان بودن و سهل بودن فرد وبلاگ نویس خیلی راحت تر از اداره یک سایت بتواند آنچه را که می خواهد تولید یا بازتولید کند . 

فضای سایبر به دلیل قابلیتهایش اجازه رشد موسیقی های زیر زمینی را داده است ،موسیقی که بنا به شرایط دولتی و حکومتی اجازه رشد نیافته اند . شوکر موسیقی زیرزمینی یا متقابل را اینگونه تعریف می کند :"مجموعه ای از سبك های موسیقی است كه در زمان تولید خود مورد توجه تهیه كنندگان و ناشران قرار نمی گیرند و معمولا با سبك زندگی ارزش های طبقه متوسط دنیای سرمایه داری در تضاد است." این سبك های موسیقی معمولا پس از آن كه توسط افراد و شركتهای مستقل كوچك به عموم مردم عرضه می شود، از سوی جمع (و حتی طبقه متوسط) مورد پذیرش قرار می گیرد و شركتهای مهم ضبط و پخش موسیقی، روی به عرضه گسترده آن آثار می آورند. در فرهنگ ایرانی باید در تعریف موسیقی زیر زمینی به جای طبقه متوسط سرمایه داری ، واژه نظام حاکم را قرار داد .

محروم بودن از تبلیغات و نظرات کارشناسی شده دریک رسانه فراگیر،نبود بازاری همگن با شخصیت موسیقیدانان پاپ  و نداشتن فضایی منسجم و با قابلیت برای ارائه موسیقی سطح بالا و... از مهمترین معضلات موسیقی پاپ به شمار می رود.(خانه موسیقی :1384)اگر موسیقی بخواهد به طرق رسمی و قانونی وارد بازار شود باید از وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز بگیرد .موسیقی زیر زمینی ایران موسیقی ای می باشد که توسط مراجع رسمی رد شده است ولی در میان مردم محبوبیت دارد . وبلاگ ها که نظارت دولت و نظام بر آن ها نیست و برای انتشار مجوزی لازم ندارد ، می شود عرصه ای برای هر آن کس که می خواهد بخواند .

 "تعداد جوانانی كه به هر دلیل روی به موسیقی می آورند بسیار چشمگیر است. آمار غیررسمی واردات سازها و همچنین میزان قابل توجه تولید ساز در ایران نشان می دهد كه در كنج خانه ها، هنرمندان فراوان به كار مشغول اند و از میان این تعداد فراوان هنرمندها، لاجرم تعدادی اثر جالب توجه تولید می شود كه این آثار به دست مخاطبان نمی رسد. امروزه ورود تجهیزات و امكانات كامپیوترهای خانگی، هر كس به محض خریدن یك میكروفون مناسب می تواند یك استودیوی خانگی ضبط موسیقی داشته باشد و با توجه به حجم كم آهنگ ها در فرمت Mp3، آهنگ های خود را به راحتی از طریق اینترنت، سی دی و روشهای متنوع دیگر به گوش دیگر افراد برساند".(وحدانی ،1384)

در نگاهی ابتدایی ، وبلاگ های موسیقی (تیپولوژی) را اینگونه می توان تقسیم بندی کرد :

ú    غیر ترکیبی :

این وبلاگ ها به طور مختص به موسیقی می پردازند .و هر آنچه در پست های وبلاگ می باشد به موسیقی و آهنگ مربوط می باشد . در نگاهی اولیه می توان دریافت سه مقوله کلی مورد توجه وبلاگ های موسیقی ( غیر ترکیبی ) را مشخص کرد :

دانلود آهنگ / آموزش ساز / خواننده و نوازنده

وبلاگ های دانلود آهنگ  از منابع مختلف، آهنگ برای دانلود می گذارند . بیشتر نویسندگان این گونه وبلاگ ها نوجوانان هستند که علاقه ی مخاطب و سخن مخاطب در نحو ه ی گزینش موسیقی برای هر پست از اهمیت بسیاری برخوردار است. رابطه ی تعاملی تر (چون میل زدن ، چت کردن ، کامنت گذاشتن) با مخاطب و پیوند های[1] خود دارند.

در بلاگ های آموزش ساز و معرفی خوانندگان و نوازندگان بیشتر به موسیقی از نظر فن توجه می شود و بلاگر خود سازی می نوازد و یا تحصیلاتی راجع به موسیقی دارد. وجهه ی رسمی و علمی در این وجه از بلاگ ها غالب است. بیشتر سازهای سنتی و خوانندگان سنتی معرفی می شوند .این وبلاگ ها به موسیقی بیشتر به عنوان یک رشته فنی و تخصصی نگاه می کنند .

البته گروهی از بلاگ ها هستند که در یک حوزه ی خاص هم مطلب می نویسند و هم آهنگ برای دانلود می گذارند .مثلا بلاگ متال ها و یا رپ ها!

ú    ترکیبی :

بلاگر موجب افتخار و مباهات خود می داند که بلاگی در زمینه ی سرگرمی دارد و می تواند برنامه های جدید و جوک ها و اس ام اس های به روز را به مخاطبان خود معرفی کند و سعی دارد به سوالات مخاطب خود پیرامون رجیستری و برنامه های جدید و بعضی مواقع ترفند های گیم های کامپیوتری پاسخ بدهد. می توان گفت هر آنچه " جدید " باشد در حوزه سرگرمی در این نوع وبلاگ ها جای دارد و از آنجایی که موسیقی جز لاینفک سرگرمی برای جوانان است بخشی هم به موسیقی و آهنگ اختصاص یافته است.

این تقسیم بندی در مورد وبلاگ های موسیقی در مشاهده اولیه حاصل شده است ، به منظور درک بهتر تفاوت های این نوع وبلاگ ها مطالعه موردی صورت گرفته است .با تمرکز بر 6 وبلاگ به بررسی  ظاهر وبلاگ های موسیقی  ، چیدمان لینک ها( روابط و نوع گزینش ) و سپس محتوای 5 پست آخر آنها پرداخته ایم .

بررسی موردی وبلاگ های موسیقی :

الف - غیر ترکیبی

§       دانلود آهنگ :

        دی جی سیما : http://dj30ma.blogfa.com

 سیما دختری 17 ساله ساکن تهران است که به گفته خود به موسیقی بسیار علاقه مند است و با تاکید خود را دی جی سیما می نامد. کاربرد این صفت حاکی از علاقه ی وافر وی به موسیقی است و حتی عکس خود را در حالی که هدستی بر سر دارد در بلاگ گذاشته است از اسفند 84 می نویسد و بلاگ وی تا کنون 4580 بازدید کننده داشته است.

قالب وبلاگ:

 وی قالبی با رنگی قهوه ای انتخاب کرده است . هد لاین وبلاگ این است.

Only Love Music - DJ30MA

زیر نویس این هد لاین سیما – 1368   VIRGIN ذکر شده است. وی یک ای اس ال از خودش گذاشته است.

قالب انتخابی وی ساده است.وی نه از بنر بهره برده است و نه نوارابزار چرخان و نه خوش آمد گو به کاربر.قالب وبلاگ به راحتی بارگذاری می شود و فقط پست های بلاگ به دلیل داشتن عکس دیرتر بالا می آید.

لینک ها:

در قست لینک ها چندین گزینه را افزوده است.همچون:خبرنامه، نظر سنجی،شمارشگر.

سیما به هیچ عنوان لینک ثابتی قرار نداده است بلکه در پیوند های روزانه 17 لینک با توضیحات که بر صفت "دی جی "بودن بلاگر ها تاکید شده قرار داده است.لینکهایش بر سه دسته هستند.1) بلاگ موسیقی 2) بلاگ قطعه ادبی و متن های عاشقانه 3) بلاگ های جوک و سرگرمی .

وی حاضر به تبادل لینک نیست و فقط در پیوند روزانه تمام بلاگ هایی که دوست دارد قرار داده است. و با همه ی آنها آشنایی کامل دارد.

محتوای  پست :

در این بلاگ در هر پست لینک هایی برای دانلود(چه موزیک و چه ویدئو کلیپ) به همراه عکس آلبوم و یا خواننده ی آن قرار گرفته است. در بعضی از پست ها عکس بازیگران محبوب و یا خوانندگان و فوتبالیست ها ( در کل ستاره ها) و مصاحبه آنها دیده می شود. این مصاحبه ها  بیشتر از سایت بی بی سی پرشین استخراج شده است . برای مثال مصاحبه با  آرش استپس و  مصاحبه با افشین که از برنامه ی روز هفتم بی بی سی بهره برده است.

میانگین کامنت های هر پست 3 عدد می باشد که دوستان واقعی خودش در این کامنت ها نقش زیادی دارند و حضورشان ملموس است . (از جمله پریا )

وی ارادت خاصی به دوست صمیمی اش ( کیانا) دارد . و در چندین پست اهنگ های در خواستی کیانا را قرار داده است . (در خواستی از کیانا => Just Friend) البته حضور کیانا را در کامنت ها نمی توان دید .

 وی برای معرفی اثر جدید از آیکون متحرک" جدید" و یا توضیح اینکه "خیلی قشنگه" بهره می برد و مخاطب را تشویق به دانلود می کند. و یا می گوید" این آهنگ آخرشه!"

از بلاگ ها و وبلاگ های زیر آهنگ های خود را برداشته است و گاهی هم خود در 4share  آپلود کرده است.

Iransog.tk

Persianguys.ocm

4shared.com

Ahangha.com

S0ng.blogfa.com

www.filelodge.com

/www.yourfilelink.com

Mohsen0.blogfa.com

 30عکس برای این پنج پست استفاده کرده است.در 5 عکس از تصویر زن و مرد در کنار هم است و در 2 عکس تنها عکس زن وجود دارد. که هر دو خواننده هستند اما در عکسهای دیگر که زن و مرد همراه هم هستند زن نقش محوری ندارد و به عنوان پارتنر (همراه)حضور دارد.

سیما به شخصه به گروه های رپ علاقه مند است. و آهنگ ها و ویدئو کلیپ هایی را که دوست داشته باشد با عنوان خیلی قشنگه به دیگران معرفی می کند. وی خود را دیوانه ی موسیقی می داند و هر گاه آپدیت کند لینک بلاگش را برای ادلیست هایش می فرستد.(تعاملی بودن وی با دوستانش)

     وبلاگ داداش کوچولوتون احسان  :  http://www.ehsan120.blogfa.com 

احسان 27 ساله اهل فسا است . او می گوید همیشه دنبال سایت کامل و مرجع بوده اما پیدا نمی کرده و خود به فکر درست کردن وبلاگ افتاده است . از مهر 84 فعالیت خود را آغاز کرده است البته آنچه از وبلاگ احسان بر می آید هم موید این موضوع است او وبلاگ کاملی دارد که می توان گفت جزء به روز ترین وبلاگ های موسیقی است .

قالب وبلاگ :

بالای صفحه اول از همه گذر" دانلود بهترین آهنگ های روز در وبلاگ داداش کوچولوتون احسان" توجه را جلب می کند . قالب وبلاگ بسیار ساده است از همان قالب های بلاگفا است .

علامت یاهو مسنجر برای ارتباط نزدیک بالای صفحه قرار دارد و در کنار آن تاریخ روز درج شده است.

لینک ها :

در قسمت درباره وبلاگ که تنها یک انیمیشن قرار دارد . آرشیو آهنگ ها که می توان آلبوم ستاره های جدید  و به روز را به تمامی دید . 17 پیونداصلی و باقی در قسمت آرشیو که شامل بنیامین . یگانه و حامد ، آرش و ... گلچین 85 میباشد .

پیوند ها که شامل دوستانی که به وبلاگ سر می زنند است، 30 لینک وجود دارد که آخرین لینک ،نام وبلاگ دیگر خودش را گذاشته و نوشته :وبلاگ " داداش کوچولون احسان" است. وبلاگ دیگر احسان دل نوشته هایش است. آنچه مسلم است این است احسان با دادن صفت کوچک به خود و قرار دادن لینک وبلاگ خود به عنوان آخرین لینک می خواهد صمیمیت بیشتری ایجاد کند .بازدید کنندگان این وبلاگ  نیز گاه از طریق آن وبلاگ می آیند .

بخش پیوند های روزانه شامل سایت های خواننده های مشهور است . که در هیچ وبلاگ دیگری این قدر تخصصی دیده نشده است . 50 لینک که شامل اندی ، شادمهر ، لیلا ، ابی ، بنیامین ، چاوشی و .. می باشد . یک بانک اطلاعاتی کامل که سایت همه جور خواننده ای می توان دسترسی یافت  . به وقل خودش برای جمع کردن آن زحمت زیادی کشیده است .

آمار وبلاگ  از آغاز تا به امروز 22713 نفر بازدید کننده است .

گذاشتن خبرنامه ، ایمیل و نشان دهنده حضور و غیاب در مسنجر همه برای نزدیکی بیشتر به مخاطب و برقراری رابطه ای پیوسته و تعاملی است .

محتوای پست :

مهم ترین خصوصیت پست های این وبلاگ طولانی بودن است . در هر پست جدیدترین ترانه ها از خواننده های مختلف وجود دارد . همراه با هر خواننده عکس آن نیز موجود می باشد . ( بعد از نوشتن اسم خواننده و یه توصیف کوتاه ، عکس و سپس اسم ترانه ها که با کلیک روی آن امکان دانلود وجود دارد.)

خصوصیتی که عکس های وبلاگ احسان را منحصر به فرد می کند درج نام وبلاگ به وسیله فتوشاب بر روی عکس ها می باشد.              

نظرات() 
sildenafil buy online
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:54 ق.ظ

Terrific posts. Thank you.
buyviagra where to order viagra order online pharmacy buy viagra alternative buy original viagra online cheap generic viagra pills online cheap viagra online buy viagra soft tabs where can i order viagra usa online pharmacy
withoutadoctorsprescriptions.com/cialis-without-a-doctors-prescription.html
یکشنبه 21 مرداد 1397 10:07 ب.ظ

Cheers. Numerous information.

tadalafil 5mg cialis pas cher paris cialis therapie look here cialis cheap canada tarif cialis france rezeptfrei cialis apotheke cialis savings card get cheap cialis cialis generico milano cialis herbs
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:02 ق.ظ

Valuable content. Thanks a lot.
buy original cialis tadalafil 20 mg cialis 5 mg schweiz are there generic cialis prescription doctor cialis cialis dose 30mg preis cialis 20mg schweiz we recommend cialis best buy cialis kamagra levitra cialis australia org
Online cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:24 ق.ظ

Thank you! Loads of facts!

cuanto cuesta cialis yaho calis cialis coupon cialis generico postepay cialis uk how do cialis pills work cialis professional yohimbe cialis online holland brand cialis generic tadalafil
Viagra 5mg prix
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:09 ق.ظ

Thank you. Quite a lot of knowledge!

safe place to buy viagra online uk cheap viagra with prescription buying viagra without prescription buy generic viagra online can you actually buy viagra online buy viagra pharmacy buy viagra 50mg buy generic viagra online uk next day delivery uk sildenafil viagra cheap price
Cialis pills
جمعه 17 فروردین 1397 06:53 ب.ظ

Cheers. Great stuff!
brand cialis generic click here take cialis prix de cialis we recommend cialis best buy we like it cialis soft gel cialis rezeptfrei venta cialis en espaa where do you buy cialis generic cialis pro cialis from canada
Cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 03:06 ب.ظ

Awesome forum posts. With thanks.
cialis kamagra levitra cialis rezeptfrei cialis cipla best buy estudios de cialis genricos cialis in sconto comprar cialis navarr tadalafil 20mg opinioni cialis generico cialis preise schweiz buy cialis online legal
CialisRassy
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:55 ب.ظ

Thank you! Quite a lot of data.

achat cialis en europe precios de cialis generico cialis mit grapefruitsaft tadalafil tablets cialis generico online cialis alternative side effects for cialis cialis for bph cialis prezzo in linea basso venta cialis en espaa
titan gel review
جمعه 19 خرداد 1396 06:46 ق.ظ
How does titan gel where to buy act?
Titan gel vietnam
The $ttnglvn767 unique inwardness delivered the expected set up tied if obtained with
rude methods or victimised irregularly. Thanks to the Modern methods of fashioning the pull up and its combination with many
instinctive active agent substances, the creators of "Titan gel" managed to achieve an impressive effect!
казино рояль смотреть
شنبه 13 خرداد 1396 12:30 ب.ظ
казино рояль смотреть онлайн
казино покер старс не работает
казино джекпот
казино бездепозитный бонус
казино рояль
казино рояль 2006
курорт
горки город
казино биткоин
интернет казино rox
казино маг
бездепозитный бонус русское казино
казино рояль смотреть hd
слот зеркала скачать
официальный сайт казино вулкан
казино рояль актеры
бездепозитный бонус казино при
регистрации 2016
http://tinyurl.com/ybwzj4zp
http://tinyurl.com/ycnwhydt
http://tinyurl.com/yb9wwfgc
http://tinyurl.com/y7dxoya8
http://tinyurl.com/y7x3z59l
http://tinyurl.com/y7ke6qz4
http://tinyurl.com/yb4pf2jj
http://tinyurl.com/y8cmlty2
http://tinyurl.com/y8ksesn6
http://tinyurl.com/yd84va7m
http://tinyurl.com/ybvrgy36
http://tinyurl.com/ybm2hhh9
http://tinyurl.com/y7pb4ytz
http://tinyurl.com/yatbngx6
http://tinyurl.com/y8nsc5sn
http://tinyurl.com/y7f4xtx8
http://tinyurl.com/yckqb6so
http://tinyurl.com/ycwgxrx8
Bertie
پنجشنبه 4 خرداد 1396 02:56 ق.ظ
Смотрите лучше здесь:
ландшафтный дизайн (Margie)
https://goo.gl/H0Naoj
ландшафтный дизайн (Margie)
https://goo.gl/mA3zF8
ландшафтный дизайн (Margie)
https://goo.gl/cyKklw
روناك
یکشنبه 22 مرداد 1385 03:08 ق.ظ
سلام كا رجالبی كرده بودید .
می خواستم بدونم چه جوری می شه آهنگ مورد نظر خودم كه احتمالا ً از هیچ كجا نمیشه آپلود كرد رو باری وب ام بگذارم شما می تونید راهنماییم كنید؟ ممنون میشم
ع.م
سه شنبه 6 تیر 1385 01:06 ق.ظ
...
ع.م
سه شنبه 6 تیر 1385 01:06 ق.ظ
...
مطهره
پنجشنبه 1 تیر 1385 09:06 ق.ظ
لذت بردم .... دست مریزاد!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مطهره آخوندی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی

← نظرسنجی

  اگر بخواهید یک وبلاگ جدید بسازید از کدام سرویس دهنده وبلاگی استفاده می کنید؟← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :