.::ارتباطات::.

مطالعه موردی

پنجشنبه 1 تیر 1385

نویسنده: معصومه شهبندی | طبقه بندی:وبلاگ نویسی، 

 مطهره آخوندی a.motahare@gmail.com

  معصومه شهبندی shahbandi@gmail.com

مطالعه موردی

عرضه موسیقی در وبلاگ ها

                                                                    

فضای سایبر این انعطاف و قابلیت را داراست كه بتوان در هر موضوعی قلم زد.وبلاگ با فراهم کردن محیطی رایگان و آسان عرصه را برای حضور همگان باز می کند .

با توجه به رشد وبلاگ های موسیقی ما دو دانشجوی ارتباطات دانشگاه تهران، بر آن شدیم كه در این مورد تحقیق كنیم . برای انجام این پژوهش ابتدا روش پیمایشی مد نظر بود اما در ادامه به دلیل عدم همکاری بلاگر ها و جواب ندادن به پرسشنامه با مطالعه 40 وبلاگ در این حوزه و مطالعه موردی 6 وبلاگ به طور اخص ‏5 پست آخر تا تاریخ 22/2 /84 طور عمقی بررسی گردید  .به دنبال جواب این پرسش بودیم که چه آهنگهایی در این بلاگ ها عرضه می شوند و ساختار حاکم بر وبلاگ های دانلود موسیقی  چه است.

سه سرویس اصلی خدمات رایگان  وبلاگ فارسی را مد نظر گرفتیم. پرشین بلاگ،بلاگفا و میهن بلاگ . با توجه به آمارهای این سرویس های وبلاگ ،میهن بلاگ با 2137 وبلاگ در رده ی اول، 1883 وبلاگ در پرشین بلاگ و 1556 وبلاگ در بلاگفا در حوزه موسیقی ثبت شده اند.ثبت عنوانی با موضوع " موسیقی " آن هم با این تعداد وبلاگ نشان از اهمیت آن برای وبلاگ نویس و خواننده وبلاگ دارد . البته این آمار را نمی توان کاملا درست دانست زیرا کاربران خود،وبلاگشان را در یکی از این تقسیم بندی های گروهی ثبت می کنند، چه بسا به اشتباه ثبت کنند و یا ثبت ننمایند و نکته دیگر اینکه برخی از این وبلاگ ها غیر فعال هستند و زمانی به این منظور درست شده اند  ولی مدت هاست که به روز رسانی نمی کنند.

اینترنت بعد جدید و عظیمی به بازاریابی و استقبال موسیقی مردم پسند اضافه کرده است.(شوکر،1948:88) ، اینترنت و وبلاگ فضایی برای بیان و شنیده شدن می باشد که در آن صدا ها(خرده فرهنگ ها ) سریع تر و راحت تر می توانند خود را بیان کنند . دیدن جدید ترین آهنگ ها در لیست دانلود وبلاگ های این حوزه نشانی از تسریع در انتشار و پخش می باشد برای عرضه موسیقی لزومی ندارد به دنبال مجوز و روند اداری بود. به عنوان نمونه ، یکی از بلاگر ها ترانه هایی را که دوست صمیمی اش می خواند را بر روی وبلاگ قرار می دهد  و افتخارش این است که اولین است .

در بخش های مختلف فضای مجازی می توان حضور موسیقی را دید. سایت هایی که به فروش آنلاین می پردازند. سایت هایی که به معرفی یک خواننده ، آثار و یا سازی خاص و گروه موسیقی خاص می پردازند.در این میان حضور وبلاگ های موسیقی را در تغییر ذائقه شنوندگان موسیقی نباید نادیده گرفت.

تغییر ذائقه را  می توان تنوع طلبی و تکثر معنا کرد  . اینکه فرد هر روز  می تواند آهنگ های جدید را دانلود کند و به روز باشد ." فضای وبلاگ بیش از چت فرصت لازم برای اندیشیدن و تعامل فکری را مهیا ساخت. اگر چت روم ها شهاب های آسمان مجازی باشند وبلاگ ها ستاره های نورانی آن هستند. وبلاگ معمولا نسبت به سایت ماهیتی پویاتر دارد. تغییرات در آن سریعتر رخ میدهد."(بوترابی؛1383)این ماهیت وبلاگ باعث می شود ستاره ها و خوانندگانی که گاه حتی فقط دو سه ترانه خوانده اند وارد عرصه شوند و مدتی باشند و بعد به کنار روند تا گروهی دیگر بیایند .

سایت ها در حوزه های خاص کار می کنند و سعی می کنند که شان خود را حفظ کنند و اشخاص خاص را انتخاب می کنند و به آنها می پردازند و ستاره می سازند . اما وبلاگ ها تنوع گسترده تری  دارند و به بازنمایی کامل موسیقی مردم پسند می پردازند به این معنا که تکثر و چند صدایی بودن ویژگی بارز  اغلب  وبلاگ های موسیقی است .چرا که محدودیت ها برای شنیده شدن در آن ها کمتر می باشد .

موسیقی مردم‏پسند آن نوع موسیقی است كه توسط مردم، با محتوای مردمی، برای مردم و مهم‏تر از همه به انگیزه كسب سود از مردم تولید می‏شود. منظور از توسط مردم، تاكید بر نقش مهم این نوع موسیقی در هویت‏یابی خرده‏فرهنگ‏های مهم جامعه معاصر نظیر گروه‏های جوانان و حتی گروه‏های قومی است. منظور از با محتوای مردمی بهره‏گیری این موسیقی از محتوا و درونمایه‏های مردم‏پسند (ساده، مبتذل و عامیانه) است. (کوثری :1384) با این تعریف از موسیقی مردم پسند نقش پررنگ " مردم " در فضای وبلاگ کاملا مشهود است . این مردم (بلاگرها ) هستند که به سبک ها و ترانه هایی علاقه نشان می دهند . آن کسی که وبلاگ را می نویسد و آن کسی که آن را دانلود می کند یا مطالب را می خواند.

مهم‏ترین كاركرد این موسیقی آرامش مورد نیاز برای تخلیه تنش‏های روزانه و تمدید قوای روحی و فكری برای كار بعدی است تشكیل دسته ها و تولید موسیقی به عنوان یك شیوه ابراز هویت و مقاومت در برابر فرهنگ مسلط می پردازند. ، برای مردم به معنای كاركرد این موسیقی است.

در فضای وبلاگ به انگیزه کسب سود از مردم وجود ندارد چرا که بلاگر حتی سود مادی ای در برابر وقت  و هزینه هایی را که برای آپلود و کارهای وبلاگ می کند دریافت نمی کند .

هنر در جامعه حجمی به مانند کوه های یخی دارد که با تغییر سیاست ها و به وجو آمدن راه های جدید بیان همیشه با موجی عظیم مواجه می شویم . کوه یخی ای که تنها مقدار اندکی از آن دیده می شود،نشان دهنده این است که این هنرها هم  وجود داشته اند ولی فرصت و امکان بروز نیافته است . در مورد موسیقی و آهنگ هایی که در وبلاگ ها گذاشته می شود می توان گفت وبلاگ ها فضا و موقعتی را به وجود آورده اند که موسیقی که از مجاری رسمی قابلیت بروز نمی یابد در این مکان عرضه شود .

ورود موسیقی به عرصه ی وبلاگها نوع فرهنگ مصرفی موسیقی را دچار دگرگونی كرده است،چراکه خود مخاطب نقش مهمی در تولید و عرضه محتوا دارد . خصوصیتی که وبلاگ را از دیگر رسانه های جمعی متمایز می کند این است که قدرت مخاطب خیلی بیشتر است . در رسانه های دیگر از جمله تلویزون ، رادیو و ... مخاطب تنها می تواند خواسته و نیاز خود را عنوان کند اما در  وبلاگ نویسی مخاطب هایی هستند که وقتی می بینند نمی توانند نیاز خود را در این رسانه ها  برآورده کنند و دست به تولید می زنند. با توجه به آنچه گفته شد دلایل وبلاگ نویسی در حوزه موسیقی را به دو علت اصلی می توان نسبت داد :

1.       ویژگی هایی که" فضای وبلاگ "دارد

2.       ویژگی هایی که به خصوصیات مردم ایران و شرایط اجتماعی و فرهنگی باز می گردد.

این دو دسته  از همدیگر جدا نیستند بلکه می توان گفت به گونه ای درهم تنیده ، علت و معلول یکدیگر نیز می باشند  و در گذر زمان همدیگر را تقویت کرده اند .

اثر های مهم رسانه از شکل آن ناشی می شود نه از محتوای آن ( تانکارد ،1381:394)سخن معروف مک لوهان ؛رسانه همان پیام است ، نیز موید این حرف است .وسیله ارتباطی همچون پلی بین افراد جامعه عمل می کند و انها را از تعلقشان به یک کل آگاه می سازد (ساروخانی،1382:92) وبلاگ با داشتن خصوصیاتی چون رایگان بودن، انتشار سریع ، تعاملی بودن و ... محیطی منحصر به فرد می سازد.این فضا این امکان را می دهد که به دلیل رایگان بودن و سهل بودن فرد وبلاگ نویس خیلی راحت تر از اداره یک سایت بتواند آنچه را که می خواهد تولید یا بازتولید کند . 

فضای سایبر به دلیل قابلیتهایش اجازه رشد موسیقی های زیر زمینی را داده است ،موسیقی که بنا به شرایط دولتی و حکومتی اجازه رشد نیافته اند . شوکر موسیقی زیرزمینی یا متقابل را اینگونه تعریف می کند :"مجموعه ای از سبك های موسیقی است كه در زمان تولید خود مورد توجه تهیه كنندگان و ناشران قرار نمی گیرند و معمولا با سبك زندگی ارزش های طبقه متوسط دنیای سرمایه داری در تضاد است." این سبك های موسیقی معمولا پس از آن كه توسط افراد و شركتهای مستقل كوچك به عموم مردم عرضه می شود، از سوی جمع (و حتی طبقه متوسط) مورد پذیرش قرار می گیرد و شركتهای مهم ضبط و پخش موسیقی، روی به عرضه گسترده آن آثار می آورند. در فرهنگ ایرانی باید در تعریف موسیقی زیر زمینی به جای طبقه متوسط سرمایه داری ، واژه نظام حاکم را قرار داد .

محروم بودن از تبلیغات و نظرات کارشناسی شده دریک رسانه فراگیر،نبود بازاری همگن با شخصیت موسیقیدانان پاپ  و نداشتن فضایی منسجم و با قابلیت برای ارائه موسیقی سطح بالا و... از مهمترین معضلات موسیقی پاپ به شمار می رود.(خانه موسیقی :1384)اگر موسیقی بخواهد به طرق رسمی و قانونی وارد بازار شود باید از وزارت فرهنگ و ارشاد مجوز بگیرد .موسیقی زیر زمینی ایران موسیقی ای می باشد که توسط مراجع رسمی رد شده است ولی در میان مردم محبوبیت دارد . وبلاگ ها که نظارت دولت و نظام بر آن ها نیست و برای انتشار مجوزی لازم ندارد ، می شود عرصه ای برای هر آن کس که می خواهد بخواند .

 "تعداد جوانانی كه به هر دلیل روی به موسیقی می آورند بسیار چشمگیر است. آمار غیررسمی واردات سازها و همچنین میزان قابل توجه تولید ساز در ایران نشان می دهد كه در كنج خانه ها، هنرمندان فراوان به كار مشغول اند و از میان این تعداد فراوان هنرمندها، لاجرم تعدادی اثر جالب توجه تولید می شود كه این آثار به دست مخاطبان نمی رسد. امروزه ورود تجهیزات و امكانات كامپیوترهای خانگی، هر كس به محض خریدن یك میكروفون مناسب می تواند یك استودیوی خانگی ضبط موسیقی داشته باشد و با توجه به حجم كم آهنگ ها در فرمت Mp3، آهنگ های خود را به راحتی از طریق اینترنت، سی دی و روشهای متنوع دیگر به گوش دیگر افراد برساند".(وحدانی ،1384)

در نگاهی ابتدایی ، وبلاگ های موسیقی (تیپولوژی) را اینگونه می توان تقسیم بندی کرد :

ú    غیر ترکیبی :

این وبلاگ ها به طور مختص به موسیقی می پردازند .و هر آنچه در پست های وبلاگ می باشد به موسیقی و آهنگ مربوط می باشد . در نگاهی اولیه می توان دریافت سه مقوله کلی مورد توجه وبلاگ های موسیقی ( غیر ترکیبی ) را مشخص کرد :

دانلود آهنگ / آموزش ساز / خواننده و نوازنده

وبلاگ های دانلود آهنگ  از منابع مختلف، آهنگ برای دانلود می گذارند . بیشتر نویسندگان این گونه وبلاگ ها نوجوانان هستند که علاقه ی مخاطب و سخن مخاطب در نحو ه ی گزینش موسیقی برای هر پست از اهمیت بسیاری برخوردار است. رابطه ی تعاملی تر (چون میل زدن ، چت کردن ، کامنت گذاشتن) با مخاطب و پیوند های[1] خود دارند.

در بلاگ های آموزش ساز و معرفی خوانندگان و نوازندگان بیشتر به موسیقی از نظر فن توجه می شود و بلاگر خود سازی می نوازد و یا تحصیلاتی راجع به موسیقی دارد. وجهه ی رسمی و علمی در این وجه از بلاگ ها غالب است. بیشتر سازهای سنتی و خوانندگان سنتی معرفی می شوند .این وبلاگ ها به موسیقی بیشتر به عنوان یک رشته فنی و تخصصی نگاه می کنند .

البته گروهی از بلاگ ها هستند که در یک حوزه ی خاص هم مطلب می نویسند و هم آهنگ برای دانلود می گذارند .مثلا بلاگ متال ها و یا رپ ها!

ú    ترکیبی :

بلاگر موجب افتخار و مباهات خود می داند که بلاگی در زمینه ی سرگرمی دارد و می تواند برنامه های جدید و جوک ها و اس ام اس های به روز را به مخاطبان خود معرفی کند و سعی دارد به سوالات مخاطب خود پیرامون رجیستری و برنامه های جدید و بعضی مواقع ترفند های گیم های کامپیوتری پاسخ بدهد. می توان گفت هر آنچه " جدید " باشد در حوزه سرگرمی در این نوع وبلاگ ها جای دارد و از آنجایی که موسیقی جز لاینفک سرگرمی برای جوانان است بخشی هم به موسیقی و آهنگ اختصاص یافته است.

این تقسیم بندی در مورد وبلاگ های موسیقی در مشاهده اولیه حاصل شده است ، به منظور درک بهتر تفاوت های این نوع وبلاگ ها مطالعه موردی صورت گرفته است .با تمرکز بر 6 وبلاگ به بررسی  ظاهر وبلاگ های موسیقی  ، چیدمان لینک ها( روابط و نوع گزینش ) و سپس محتوای 5 پست آخر آنها پرداخته ایم .

بررسی موردی وبلاگ های موسیقی :

الف - غیر ترکیبی

§       دانلود آهنگ :

        دی جی سیما : http://dj30ma.blogfa.com

 سیما دختری 17 ساله ساکن تهران است که به گفته خود به موسیقی بسیار علاقه مند است و با تاکید خود را دی جی سیما می نامد. کاربرد این صفت حاکی از علاقه ی وافر وی به موسیقی است و حتی عکس خود را در حالی که هدستی بر سر دارد در بلاگ گذاشته است از اسفند 84 می نویسد و بلاگ وی تا کنون 4580 بازدید کننده داشته است.

قالب وبلاگ:

 وی قالبی با رنگی قهوه ای انتخاب کرده است . هد لاین وبلاگ این است.

Only Love Music - DJ30MA

زیر نویس این هد لاین سیما – 1368   VIRGIN ذکر شده است. وی یک ای اس ال از خودش گذاشته است.

قالب انتخابی وی ساده است.وی نه از بنر بهره برده است و نه نوارابزار چرخان و نه خوش آمد گو به کاربر.قالب وبلاگ به راحتی بارگذاری می شود و فقط پست های بلاگ به دلیل داشتن عکس دیرتر بالا می آید.

لینک ها:

در قست لینک ها چندین گزینه را افزوده است.همچون:خبرنامه، نظر سنجی،شمارشگر.

سیما به هیچ عنوان لینک ثابتی قرار نداده است بلکه در پیوند های روزانه 17 لینک با توضیحات که بر صفت "دی جی "بودن بلاگر ها تاکید شده قرار داده است.لینکهایش بر سه دسته هستند.1) بلاگ موسیقی 2) بلاگ قطعه ادبی و متن های عاشقانه 3) بلاگ های جوک و سرگرمی .

وی حاضر به تبادل لینک نیست و فقط در پیوند روزانه تمام بلاگ هایی که دوست دارد قرار داده است. و با همه ی آنها آشنایی کامل دارد.

محتوای  پست :

در این بلاگ در هر پست لینک هایی برای دانلود(چه موزیک و چه ویدئو کلیپ) به همراه عکس آلبوم و یا خواننده ی آن قرار گرفته است. در بعضی از پست ها عکس بازیگران محبوب و یا خوانندگان و فوتبالیست ها ( در کل ستاره ها) و مصاحبه آنها دیده می شود. این مصاحبه ها  بیشتر از سایت بی بی سی پرشین استخراج شده است . برای مثال مصاحبه با  آرش استپس و  مصاحبه با افشین که از برنامه ی روز هفتم بی بی سی بهره برده است.

میانگین کامنت های هر پست 3 عدد می باشد که دوستان واقعی خودش در این کامنت ها نقش زیادی دارند و حضورشان ملموس است . (از جمله پریا )

وی ارادت خاصی به دوست صمیمی اش ( کیانا) دارد . و در چندین پست اهنگ های در خواستی کیانا را قرار داده است . (در خواستی از کیانا => Just Friend) البته حضور کیانا را در کامنت ها نمی توان دید .

 وی برای معرفی اثر جدید از آیکون متحرک" جدید" و یا توضیح اینکه "خیلی قشنگه" بهره می برد و مخاطب را تشویق به دانلود می کند. و یا می گوید" این آهنگ آخرشه!"

از بلاگ ها و وبلاگ های زیر آهنگ های خود را برداشته است و گاهی هم خود در 4share  آپلود کرده است.

Iransog.tk

Persianguys.ocm

4shared.com

Ahangha.com

S0ng.blogfa.com

www.filelodge.com

/www.yourfilelink.com

Mohsen0.blogfa.com

 30عکس برای این پنج پست استفاده کرده است.در 5 عکس از تصویر زن و مرد در کنار هم است و در 2 عکس تنها عکس زن وجود دارد. که هر دو خواننده هستند اما در عکسهای دیگر که زن و مرد همراه هم هستند زن نقش محوری ندارد و به عنوان پارتنر (همراه)حضور دارد.

سیما به شخصه به گروه های رپ علاقه مند است. و آهنگ ها و ویدئو کلیپ هایی را که دوست داشته باشد با عنوان خیلی قشنگه به دیگران معرفی می کند. وی خود را دیوانه ی موسیقی می داند و هر گاه آپدیت کند لینک بلاگش را برای ادلیست هایش می فرستد.(تعاملی بودن وی با دوستانش)

     وبلاگ داداش کوچولوتون احسان  :  http://www.ehsan120.blogfa.com 

احسان 27 ساله اهل فسا است . او می گوید همیشه دنبال سایت کامل و مرجع بوده اما پیدا نمی کرده و خود به فکر درست کردن وبلاگ افتاده است . از مهر 84 فعالیت خود را آغاز کرده است البته آنچه از وبلاگ احسان بر می آید هم موید این موضوع است او وبلاگ کاملی دارد که می توان گفت جزء به روز ترین وبلاگ های موسیقی است .

قالب وبلاگ :

بالای صفحه اول از همه گذر" دانلود بهترین آهنگ های روز در وبلاگ داداش کوچولوتون احسان" توجه را جلب می کند . قالب وبلاگ بسیار ساده است از همان قالب های بلاگفا است .

علامت یاهو مسنجر برای ارتباط نزدیک بالای صفحه قرار دارد و در کنار آن تاریخ روز درج شده است.

لینک ها :

در قسمت درباره وبلاگ که تنها یک انیمیشن قرار دارد . آرشیو آهنگ ها که می توان آلبوم ستاره های جدید  و به روز را به تمامی دید . 17 پیونداصلی و باقی در قسمت آرشیو که شامل بنیامین . یگانه و حامد ، آرش و ... گلچین 85 میباشد .

پیوند ها که شامل دوستانی که به وبلاگ سر می زنند است، 30 لینک وجود دارد که آخرین لینک ،نام وبلاگ دیگر خودش را گذاشته و نوشته :وبلاگ " داداش کوچولون احسان" است. وبلاگ دیگر احسان دل نوشته هایش است. آنچه مسلم است این است احسان با دادن صفت کوچک به خود و قرار دادن لینک وبلاگ خود به عنوان آخرین لینک می خواهد صمیمیت بیشتری ایجاد کند .بازدید کنندگان این وبلاگ  نیز گاه از طریق آن وبلاگ می آیند .

بخش پیوند های روزانه شامل سایت های خواننده های مشهور است . که در هیچ وبلاگ دیگری این قدر تخصصی دیده نشده است . 50 لینک که شامل اندی ، شادمهر ، لیلا ، ابی ، بنیامین ، چاوشی و .. می باشد . یک بانک اطلاعاتی کامل که سایت همه جور خواننده ای می توان دسترسی یافت  . به وقل خودش برای جمع کردن آن زحمت زیادی کشیده است .

آمار وبلاگ  از آغاز تا به امروز 22713 نفر بازدید کننده است .

گذاشتن خبرنامه ، ایمیل و نشان دهنده حضور و غیاب در مسنجر همه برای نزدیکی بیشتر به مخاطب و برقراری رابطه ای پیوسته و تعاملی است .

محتوای پست :

مهم ترین خصوصیت پست های این وبلاگ طولانی بودن است . در هر پست جدیدترین ترانه ها از خواننده های مختلف وجود دارد . همراه با هر خواننده عکس آن نیز موجود می باشد . ( بعد از نوشتن اسم خواننده و یه توصیف کوتاه ، عکس و سپس اسم ترانه ها که با کلیک روی آن امکان دانلود وجود دارد.)

خصوصیتی که عکس های وبلاگ احسان را منحصر به فرد می کند درج نام وبلاگ به وسیله فتوشاب بر روی عکس ها می باشد.              

نظرات() 
buy cialis online cheap
جمعه 16 آذر 1397 12:22 ق.ظ

Appreciate it. Ample postings.

weblink price cialis cialis italia gratis cialis alternative cialis tablets for sale cialis sicuro in linea non 5 mg cialis generici dosagem ideal cialis cialis sans ordonnance get cheap cialis cialis wir preise
Cialis pills
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:53 ق.ظ

You said it very well..
click now buy cialis brand achat cialis en itali prices for cialis 50mg cialis daily new zealand generic cialis in vietnam safe dosage for cialis cialis generico milano cialis ahumada cialis 20 mg chinese cialis 50 mg
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:05 ق.ظ

Terrific stuff. Kudos!
cialis professional from usa buy cialis cheap 10 mg cialis price thailand brand cialis nl 40 mg cialis what if i take generic cialis tadalafil cialis 5 effetti collaterali achat cialis en suisse weblink price cialis acheter cialis kamagra
buy cialis pills
سه شنبه 13 آذر 1397 11:40 ب.ظ

Seriously plenty of good facts.
does cialis cause gout cialis rezeptfrei trusted tabled cialis softabs cialis australia org cialis 10 doctissimo cialis en mexico precio cialis pas cher paris cialis farmacias guadalajara cialis patentablauf in deutschland ou trouver cialis sur le net
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 12:40 ب.ظ

You actually mentioned this well.
link for you cialis price cialis daily new zealand estudios de cialis genricos i recommend cialis generico cialis from canada cialis usa cost are there generic cialis cipla cialis online can i take cialis and ecstasy cialis generico online
Cialis prices
سه شنبه 13 آذر 1397 01:10 ق.ظ

You stated this wonderfully!
are there generic cialis cialis cost cialis professional yohimbe cialis canada cialis tablets for sale pastillas cialis y alcoho cialis ahumada cialis generico en mexico bulk cialis buy cialis
Buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 12:49 ق.ظ

Nicely put, Thanks.
cialis pills price each generic cialis tadalafil cialis kamagra levitra cialis savings card fast cialis online prezzo cialis a buon mercato prezzo di cialis in bulgaria cialis pas cher paris we choice cialis pfizer india we use it 50 mg cialis dose
Cialis canada
یکشنبه 11 آذر 1397 11:40 ق.ظ

You actually stated it really well!
buying cialis overnight cialis canada prezzo cialis a buon mercato cialis 5mg prix cialis 20 mg effectiveness cialis generic cialis tablets legalidad de comprar cialis walgreens price for cialis cialis generique
cialis coupon
یکشنبه 11 آذر 1397 07:15 ق.ظ
n http://cialisps.com/ online cialis
cialis en poudre
buy generic cialis
buy tadalafil online
یکشنبه 11 آذر 1397 12:43 ق.ظ

Whoa tons of valuable material!
cialis reviews cialis 100 mg 30 tablet try it no rx cialis rezeptfrei cialis apotheke weblink price cialis cialis manufacturer coupon cialis sans ordonnance only now cialis for sale in us pastillas cialis y alcoho cialis generic
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 11:30 ق.ظ

You have made the point.
cialis side effects buying brand cialis online pastillas cialis y alcoho brand cialis nl cialis 30 day trial coupon cialis kaufen wo cialis 5 mg scheda tecnica buy generic cialis no prescription cialis cheap prescription doctor cialis
buy tadalafil
شنبه 10 آذر 1397 12:15 ق.ظ

Really many of good tips!
sublingual cialis online cialis 20mg preis cf order cialis from india prezzo cialis a buon mercato cialis super kamagra precios de cialis generico cialis kaufen bankberweisung purchase once a day cialis cialis generic availability viagra vs cialis
buy generic cialis pills
جمعه 9 آذر 1397 12:43 ب.ظ

Information nicely utilized..
tadalafil 5mg cialis tablets for sale cialis coupon tarif cialis france generic cialis levitra cialis cost cialis daily reviews cialis 5mg ou trouver cialis sur le net cialis generika
buy tadalafil pills
جمعه 9 آذر 1397 01:09 ق.ظ

Truly a lot of awesome material.
generic cialis cialis cipla best buy cialis sale online cheap cialis american pharmacy cialis cialis 5 mg effetti collateral cialis online nederland buy cialis online nz the best site cialis tablets acquistare cialis internet
buy cialis without a doctor's prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:47 ب.ظ

Terrific posts. Thanks a lot.
achat cialis en europe cialis rckenschmerzen cialis rezeptfrei sterreich buying cialis overnight acheter cialis meilleur pri best generic drugs cialis cialis preise schweiz cialis flussig tadalafil 20mg deutschland cialis online
buy cialis uk
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:28 ق.ظ

Perfectly expressed truly! .
cialis e hiv safe dosage for cialis cialis generic availability buy cialis online nz low dose cialis blood pressure costo in farmacia cialis prix cialis once a da we like it cialis price only now cialis 20 mg cialis 5 mg scheda tecnica
buy cialis online no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:02 ب.ظ

Valuable write ups. Many thanks.
buy original cialis generic cialis in vietnam cialis daily new zealand cialis 100mg suppliers chinese cialis 50 mg side effects for cialis try it no rx cialis cialis flussig cialis australia org cialis venta a domicilio
buy cialis pills
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:03 ق.ظ

Thanks a lot, I enjoy it!
cialis for sale south africa ou acheter du cialis pas cher generic cialis 20mg tablets generic cialis at the pharmacy 40 mg cialis what if i take cialis arginine interactio cialis professional from usa free generic cialis effetti del cialis cialis 20mg
http://gdiworkathome.com/?Viagra_Super_Active_Other_Name_Of_Super_Cialis_From_Toronto
دوشنبه 28 آبان 1397 11:44 ب.ظ
Unfeeling so enraptured discovery he keen. Reasonably so middletons or stamp by terminated.
Old pleasure compulsory removing elegance him had. Down pat she tidal bore babble
adage steady gamey. Of an or bet on gate Cicily Isabel Fairfield side spill. no groovy simply euphony excessively honest-to-god ground arose.
levitra 20 mg
پنجشنبه 19 مهر 1397 03:28 ق.ظ

Perfectly expressed genuinely! !
buy levitra 20 mg levitra 20mg buy levitra buy levitra levitra 10 mg kopen buy levitra 10mg levitra online levitra online levitra 20mg buy levitra 20 mg
Buy cialis online
سه شنبه 10 مهر 1397 02:41 ق.ظ

You have made the point.
cialis 30 day sample cialis dose 30mg free generic cialis cialis for sale cialis online deutschland tadalafil 10 mg cialis online nederland buy cialis online viagra vs cialis vs levitra prices for cialis 50mg
cialisda.com
شنبه 7 مهر 1397 09:02 ب.ظ

Many thanks! Quite a lot of tips!

cialis prezzo al pubblico 200 cialis coupon cialis name brand cheap cialis kaufen wo precios cialis peru cialis arginine interactio buying cialis overnight only now cialis for sale in us cialis ahumada cialis cipla best buy
canadian pharmacy online 24
شنبه 31 شهریور 1397 03:35 ب.ظ

Very good stuff, Thanks.
online drug store canadian pharmacies that ship to us online canadian discount pharmacies canada online pharmacy canada online pharmacies surrey canada medications information canadian pharmacy cialis buy viagra now canada medication list buy vistagra usa
http://cialisbuys.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:21 ب.ظ

Excellent knowledge. Many thanks!
how do cialis pills work achat cialis en europe only best offers 100mg cialis cialis free trial cialis et insomni cialis daily new zealand cialis 200 dollar savings card cialis cost female cialis no prescription only here cialis pills
viagraessale.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:11 ب.ظ

Cheers, I like it!
interactions for cialis cialis tablets cialis dosage rx cialis para comprar cialis professional from usa cilas venta cialis en espaa viagra or cialis opinioni cialis generico price cialis wal mart pharmacy
cialisbuys.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:01 ق.ظ

Thanks a lot, I like this.
purchase once a day cialis cialis efficacit cipla cialis online cialis generic tadalafil buy viagra vs cialis cialis arginine interactio cialis generico postepay discount cialis deutschland cialis online cialis prezzo al pubblico
canadian medications by mail
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:11 ب.ظ

Nicely spoken indeed! .
trust pharmacy canada reviews online pharmacy northwestpharmacy canadian prescriptions online serc 24 mg canadian pharmacys canadian online pharmacy canadian pharmacies shipping to usa canadian government approved pharmacies canadian pharmacies-24h canadian online pharmacies
http://viagraiy.com/
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:05 ق.ظ

Wow loads of beneficial knowledge!
buy viagra online without a prescription buy viagra without purchase viagra purchase viagra online how to buy cheap viagra where do i buy viagra viagra cheap levitra how can i buy viagra without seeing a doctor where can i buy viagra online safely sildenafil generic uk
Cialis online
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:30 ب.ظ

With thanks, Excellent information!
viagra vs cialis vs levitra cialis ahumada cialis daily reviews price cialis best online prescriptions cialis cialis uk next day side effects of cialis buy cialis online legal wow cialis 20 cialis authentique suisse
cialisb.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:00 ق.ظ

You explained that wonderfully.
brand cialis nl cialis canadian drugs cialis canadian drugs we recommend cialis info buying cialis in colombia we like it cialis price cialis 100mg suppliers cialis dosage amounts cialis price thailand cialis side effects dangers
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مطهره آخوندی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی

← نظرسنجی

  اگر بخواهید یک وبلاگ جدید بسازید از کدام سرویس دهنده وبلاگی استفاده می کنید؟← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :