.::ارتباطات::.

.: گروه های خاموش :.

یکشنبه 6 خرداد 1386

نویسنده: مطهره آخوندی | طبقه بندی:فضای مجازی، 

گروه های خاموش و بازنمایی درفضای سایبر

نگاهی به وبلاگ های پورنوگرافی

پیش نوشت: در ابتدای این یادداشت خدمت مخاطبان عرض کنم که آوردن مثال ها و توصیف این گونه وبلاگ ها به معنای تایید آنها از طرف نگارنده نمی باشد. من تنها از منظر رسانه ای به بررسی این وبلاگ ها می پردازم.

اینترنت در آرمانی ترین شرایط خود می تواند به دموکرات ترین رسانه تبدیل شود که در آن تمام افراد و گروه ها میتوانند بدون توجه به تفاوت ها و تبعیض ها به تولید محتوا بپردازند.(منتظرقائم و تاتار،1384:228)

در این میان رد پای گروه های زیر زمینی و مخالف نظام و مخالف تابوهای اجتماعی را به راحتی می توان یافت. با آنکه سیستم ارتباطی در دست نظام است و کوشش دارد با فیلترینگ این گروه های خاموش را بی صدا نگه دارد اما به دلیل گستردگی فضا و دسترسی این گروه ها و سختی کنترل بر تمام محتواهایی که در لحظه با نرخی تصاعدی به فضایWWW اضافه می شود، عملا این کنترل هر چقدر هم سنگین باشد جوابگو نخواهد بود و همیشه محتواهای نوینی وارد می شوند.

"گرو ه های خاموش"[i][i] اصطلاحی که شردلی آردنر (1975) مطرح کرده است که به آن گروه از افراد جامعه اتلاق می شود که دسترسی به ابزارهای رسانه ای برای بازنمایی خود ندارند و اگر گروه اکثریت از انها بازنمایی داشته باشند به صورت تصویر منفی است.

برای مثال زنان ، هم جنس بازان و گروه های زیرزمینی را می توان گروه های خاموش نامید.

فضای سایبر بستر مناسبی است که در آن به بررسی گروه هایی که تا دیروز در جامعه به عنوان " انگ اجتماعی" محسوب می شدند و همیشه با  پیش فرض های منفی به تصویر کشیده شده اند ، می توان پرداخت.

در فضای سایبر ایرانی شاهد چندین حوزه  از فعالان گروه های خاموش که در  پی تولید صدا از خود هستند هستیم: گروه های شیطان پرستی،گروه های بهایی و بابی، گروه های  پورنو، زنان، مخالفان نظام (سیاسیون و تبعیدیون)  ،دو جنسی هاو هم جنس گرایان[ii][ii]!

در این فضا گروه های ستم دیده[iii][iii] قصد دارند که در ابتدا تصویری که  اکنون در جامعه از آنها ترسیم شده تغییر دهند و به بیان عقاید خود بپردازند اما مهم این است که به دلیل فیلترینگ که از سوی نظام بر روی این فعالیت های سایت ها قرار می گیرد بازی ترسیم  خود بازنمایی این گروه ها به ورطه های بازی های سیاسی و پرخاشگری  می افتد و در نهایت به تقابل نظام و این گروه ها تبدیل می شود. که به نظر می رسد  که در باطن این گروه ها ضدیت آمیخته است .

من در ادامه با بررسی وبلاگ هایی که به نوعی تابو جنسی شکن اجتماعی هستند بحثم را به نتیجه خواهم رساند.

در جامعه ما با آموزه های اخلاقی و دینی، همیشه به نوعی به پوشیده نگه داشتن روابط جنسی تاکید شده است. در فرهنگ شفاهی ما این آموزه ها نسل به نسل آموخته شده و انتقال یافته است . در فرهنگی که ناموس ارزشی برابر با خون آدمی دارد و باکره گی شرط پاکی و صداقت است و تک همسری به عنوان عرف جامعه ایرانی محسوب می شود.

در جامعه ای که تجربه ی جنسی هیچ گاه  به اشتراک قرار داده نمی شد و به عنوان  امور مخفی روابط زناشویی مطرح بوده است، اینک با ابزار رسانه ای از طریق بیان این تجربیات به صورت داستان ها مخاطب را در این تجربه سهیم کرده اند.

دو نکته حائز اهمیت آن است که با نوشتن داستان ها تجربه ی جنسی دیگر در قلمرو شخصی و پوشیده قرار ندارد و مانند هر روزمره گی دیگری جزو تجربه هایی که قابل بیان است مطرح می شود.(تابو شکنی)

فرهنگ انتقال در قدیم به صورت شفاهی بود و فردی که این آگاهی را انتقال می داد خود به عنوان راهنما و بزرگ محسوب میشد، اما این فرهنگ انتقال به صورت رسانه ای شده اش در قالب تصویر و نوشته(داستان) در وبلاگ ها رویت می شود . اینک فرد بلاگر به عنوان یک مرجع فکری در این حوزه محسوب می شود که داستان های دیگران را نقل می کند و هویت بلاگر چندان برای ما روشن نیست .

البته دو دسته وبلاگ را باید از هم تمیز دهیم: 1) وبلاگ هایی که به صورت علمی پایه ریزی شده اند (س ک س ولوژی)  2) وبلاگ هایی صرفا برای تامین لذت جنسی مخاطب است.

دسته اول وبلاگ ها نیاز به آگاهی را تامین می کنند و بر مخاطب خود تاکید دارند که به پرسش های او برای تحکیم یک رابطه جنسی موفق پاسخ می دهند و همیشه در وبلاگ و سایت خود بیان می دارند که تنها از راه علمی به این حوزه وارد شده اند و نه هرزه نگاری!

وبلاگ هایی که صرف تامین لذت چه بصری و چه خیالوار می پردازند، پر از کدهای جاوا و بنرهای تبلیغاتی و با عنوان ها جذاب و فریبنده هستند . وبلاگ های حجیمی دارند به دلیل آنکه حجم عکس ها و کدهای جاوا و لینک باکس  ها بالاست.

در لینک باکس هایشان می بینیم که یک« کامیونیتی کوچک نتی »را برای خود ساخته اند و برای حمایت خود و دوام خود در وبلاگ های خود لینک باکس ها را قرار داده اند و به این گونه یک مخزن از لینک های مختلف درباره هرزه نگاری برای مخاطب به وجود می اورند.

لینک باکس هایی که پر از وبلاگ هایی با تیترهایی چون :تا فیلتر نشده بیا تو،عکس های سارا جون رو تختخواب ،عکس دختر ایرانی،عکس های خفن،عکس های مخفی از خوابگاه دختران، و با استفاده شایع از صفت هایی چون لخت، س ک س ی ، خوشکل، خفن و ... در وبلاگ ها نمود کامل دارند.حتی در بسیاری از موارد علائم سجاوندی و استفاده صحیح لغات را رعایت نکرده اند و در این میان زبان لمپنی به وفور دیده می شود .

زبان وبلاگ های علمی این حوزه تخصصی و پزشکی است و حتی به صورت انگلیسی هم کلمات را نوشته اند (اصطلاح علمی ).

اما وبلاگ های دسته دوم  ادبیات کوچه و بازاری دارند و برای بیان حالات و صفات جنسی از لغات عامیانه استفاده می کنند و گاهی هم می توان در نوشته ها آرگو های زنان بدکاره را یافت.

عکس ها بر دو جنبه استوارند : یکی نمایش اندام جنسی و دوم نمایش زن به طور کلی !

در عکس ها به ندرت رد پای مرد را می بینید و فقط زن به عنوان کالای جنسی معرفی می شود با آنکه رابطه جنسی دو طرفه است و این شاید نشان از آن باشد که مراجعه کنندگان این وبلاگ ها بیشتر مردان باشند .همان گونه که اکثر بلاگران این حوزه پسر هستند .پس مرد بودن راوی، باعث می شود که لذت را از دریچه مردانگی روایت کنند و نقش زن به عنوان خدمات دهنده جنسی است. پس هژمونی در روایت های جنسی در دست مردان است.

در این وبلاگ ها دیگر مرزهای اجتماعی و قواعد در حوزه جنسی که مطرح است، دیده نمی شود. صرفا نوع لذتی که به دست میاید مطرح است و عواقب اجتماعی آن هیچ گاه مطرح نشده  است. داستان ها فقط همان لحظه ها را ترسیم می کنند نه بعد از آن!

نکته حائز اهمیت دیگر ویزیتور بالای این وبلاگ ها و کامنت های بسیار کم و در حد صفر این وبلاگ هاست. اگر هم کامنتی باشد یا به صورت پرخاشگری و  تاسف خوردن برای چنین نوشته هایی است و یا یک کامنت سرسری و در حد به من هم سربزن است.

تعداد بالای ویزیتور این توهم را برای بلاگران دارند که چقدر مهم هستند با آنکه سر ریز مخاطبان از روی سرچ انجین هاست و مخاطب وفادار برای خود ندارند.

ولی کامنت های وبلاگ های س ک س ولوژی به صورت محلی برای درج سوالات مخاطبان و جایی برای قدردانی ازاین اطلاعات و گاها فحش دادن به بلاگر و ابراز تاسف است.

اما نکته قابل توجه آن است که  کامنت گذاران ترجیح می دهند در یک محیط که برچسب علمی بر آن است و تشخص دارد کامنت بگذارند .

شاید نام نویسنده این سایت و وبلاگ ها که به با عناوینی چون دکتر فلان فلانی است، نوعی تشخص را به مخاطب القا کنند. حتی چیدمان این وبلاگ ها به مانند وبلاگ های سری دوم نیست. آرشیو موضوعی و تاکید بر حق کپی رایت و داشتن چندین دومین در صورت فیلتر شدن و خبرنامه برای آگاهی از آپدیت شدن و یا دادن لینک جدید وبلاگ در صورت فیلتر شدن از ویژگی های بارز این وبلاگ هاست.

یک تقابل داخلی در میان  این گروه ها می بینیم . نگاه به این حوزه از دید علمی و نگاه دیگر از روی لذت جویی. در یک سر طیف نگاه فرهیختگی و بدون هیچ تابو شکنی جدی و صرفا از روی دادن اطلاعات ضروری برای جلو گیری از عواقب احتمالی خطا هاست. و در سر دیگر طیف از هر چیز کوچک حتی یک عکس از دختری با پوشش کامل صرفا از دید لذت نگاه می کنند و در نمایش عموم قرار می دهند.

در نتیجه آنکه دو نوع "خودبازنمایی" این گروه ها را داریم و هر کدام هم  سعی بر آن دارند که تعداد ویزیتور خود را به هر قیمت بالا نگه دارند. 

 

 

 

 [i][i] Mute group

[ii][ii] homosexual

[iii][iii] Oppressed group

نظرات() 
What is limb lengthening surgery?
یکشنبه 26 شهریور 1396 09:28 ب.ظ
Good day I am so excited I found your blog, I really found you by accident, while I was searching on Aol for something
else, Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a
tremendous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at
the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to
read much more, Please do keep up the great jo.
Marissa
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:52 ب.ظ
Hello, yeah this piece of writing is genuinely pleasant and I have learned lot
of things from it about blogging. thanks.
Juan
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:26 ق.ظ
Excellent post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!
Very helpful info specially the last part :) I care
for such info a lot. I was looking for this particular info for a long time.
Thank you and best of luck.
ابراهیم خرم نژاد
جمعه 16 فروردین 1387 12:04 ب.ظ
سلام
مطلب شما رو مرور كردم.
به نظرم بیشتر یك بررسی بود تا تحقیق!
فكر میكنم در این باره و به طور كلی در زمینه رسانه های مدرن هیچ نگاه جامعی در بین نخبگان وجود ندارد. به این ترتیب خطر آسیب پذیر بودن فرهنگمان در مقابل رسانه هایی كه هیچ یك منشا بومی ندارند، وجود دارد.
مسئله سایتهای پرنو نیستند، مسئله اینترنت به طور كلی است. حتی آنجا كه به قول شما در آرمانی ترین شكل استفاده میشود.
ابزار رسانه ای اقتضائاتی دارد كه ما نشناخته ایم. و از این ناحیه آسیب پذیریم.
راستی به وبلاگ من سر بزنید!
فاطمه
شنبه 20 مرداد 1386 11:08 ق.ظ
عالی بود . از هژمونی كه می گی یاد كلاسای دكتر كاظمی می افتم . خوب نگاه كردی . اما كاربرد این سایت ها بین مصرف كندگن از لحاظ جغرافیایی متفاوته . مثلا ویزیتورهای ایرانی و كویتی و آلمانی خیلی با هم متفاوتند . نوع مصرفشن هم البته . و باقی قضایا دلایل زیادی هم رو این مساله هست كه به نظرم بازم برگرده به فرهنگ. موفق باشی دوست عزیز
كورش خیامی
سه شنبه 26 تیر 1386 08:07 ق.ظ
مطلب خوب و علمی.بهتون تبریك می پم براتون آرزوی موفقیت در رشته ی تحصیل و به تبع اون آروز هاتون می كنم.
در نظر خواهیتون شركت كردم امیدوارم در موفقیت پروژه تون موثر افتد.
فقط یک ایراد نگارشی اگر قبل بدونید مطرح کنم و اون اینکه کلمه ی زیبای فارسی گاه و گاها استفاده نکنید.گاهی ، استفاده ی درستش هست.البته اینو صرفا به این خاطر گفتم که خودم در این زمینه ضعف دارم.و از تقد و ایراد یابی متقابل خوشحال میشم به ویژه در نگارش پارسی.
در مورد مطلبتون هم نظر خاصی ندارم چون فکر می کنم در عین اختصار ، کامل بود.البته می شه ریشه این گونه رفتار رو در نا بسامانی های اجتماعی یافت که آن خود مسئله ایست که ملزم به تلاش و پژوهش بسیار است.
همایون
جمعه 22 تیر 1386 03:07 ق.ظ
سلام. به نظر من كسانی كه بدون پرداختن به جنبه های علمی در این حیطه فعالیت میكنند افرادی بی ادب و فاقد اصالت هستند
محسن
پنجشنبه 14 تیر 1386 10:07 ق.ظ
سلام
مطلب بسیار قشنگی نوشته بودی، من هم دارم درباره جامعه شبكه ای و فضای سایبرنیتك جدید كار می كنم از مطلبت استفاده كردم.
Travertine
چهارشنبه 13 تیر 1386 09:07 ق.ظ
قشنگ یعنی تعبیر عاشقانه اشكال
عباسی
چهارشنبه 16 خرداد 1386 01:06 ق.ظ
با تشکر از شما بخاطر مطالب متنوع وبلاگتان اگر وقت کردی سری هم به وبلاگ زیر بیانداز
رضا
دوشنبه 7 خرداد 1386 07:05 ق.ظ
با سلام
اگر سوال های خود را بپرسید شاید بتوانم كمكتان كنم. باقی بقای شما
شاد بزید.
تاسیانی
یکشنبه 6 خرداد 1386 12:05 ب.ظ
مقاله خوبی بود، با توجه به اینكه در این موارد كمتر پژوهشی وجود دارد. یك سری هم به وبلاگ من كه همسو با ارتباطات است (از نوعی دیگر) بزنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مطهره آخوندی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی

← نظرسنجی

  اگر بخواهید یک وبلاگ جدید بسازید از کدام سرویس دهنده وبلاگی استفاده می کنید؟← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :