.::ارتباطات::.

چند نکته موثر در آزمون ارشد ارتباطات

یکشنبه 8 مهر 1386

نویسنده: معصومه شهبندی | طبقه بندی:منابع کنکور ارشد ارتباطات اجتماعی ، 

با نام خدای مهربان

 

سال گذشته وقتی دغدغه یافتن «منابع کارشناسی ارشد» را داشتم به وبلاگ ها  کامنت هایی  برخوردم که بچه هایی که کارشناسی ارتباطات نداشتند و یا اهل تهران نبودند گله از به دست نیاوردن جزوه ها داشتند.

با خودم عهد کردم سال بعد وقتی کنکور قبول شدم - حالا که وارد عصر تکنولوژی و ارتباط فرا زمان و فرامکان شدیم - بشینم این جزوه های به اصطلاح ناب* رو تایپ کنم و روی وبلاگ بذارم .

 

یک سال گذشت از آن روزها که دوست عزیزی** دغدغه درس خواندن برای فوق را در سر من انداخت و نمی دانم کجای قصه خدا و یا خودش خواستند که او در ادامه راه نباشد!

 

مدت هاست که می خواهم تجربیات این درس خواندن ها رو بنویسم اما نمی شه و امشب فرصتی برای بیان تجربه هایی که دعا می کنم گره ای کوچک از سردرگمی منابع طولانی را باز کند : ) شد!

 

برای شروع شاید بهتر است بدانی رشته ارتباطات در مقطع کارشناسی ارشد:

·         سراسری

دانشگاه تهران با دو گرایش ارتباطات و مطالعات فرهنگی

دانشگاه علامه طباطبائی با گرایش روزنامه نگاری

دانشکده صداوسیما با دو گرایش پژوهش در رسانه و مدیریت رسانه

موسسه عالی آموزش سوره با گرایش تبلیغ و مطالعات فرهنگی

·         آزاد

تهران مرکزی با گرایش روزنامه نگاری

مرکز علوم و تحقیقات

 

برای موفقیت باید در پنج حوزه سعی کرد تا به دیدی جامع رسید . می گویم دیدی جامع چون باید مطالب را فهمید و در راستای این فهم، ناخودآگانه خیلی سال ها و نام ها به خاطر می ماند.

دوستی از تجربه خود می گفت که لازم نیست تمام منابع را بدانی و تمام کتاب ها را خوانده باشی فقط کافی است منابع اصلی را بیابی و به آنها تسلط پیدا کنی

راست می گفت به خصوص در مورد مبانی ارتباطات جمعی بعد از خواندن چند کتاب به دور تکرار می افتی و مطمئنا کتاب های بعدی را با سرعت بیشتری می خوانی و شاید تنها چند نکته کوتاه  به دانسته ها اضافه کنی!

ممکن است حرص خواندن و ترس از اینکه نکند از فلان کتاب هم سوال بیاید به خصوص با نزدیک شدن به کنکور مسلط شود اما اگر همان چند کتاب را خوب بفهمی مطمئنا با توکل به خدا موفق خواهی شد.

 هنوز هم معتقدم کامل ترین مرجع برای منابع کارشناسی ارشد وبلاگ دکتر سلطان آبادی است، اما از دیدن این همه کتاب وحشت نکن که به نظر من خیلی از آنها سال هاست که از دور خارج شده اند . این موضوع را با سند می گویم اگر نگاهی به سوال های سال های 75 تا 85 بیاندازی می بینی در آن سال های اول، کتابی مثل حقوق ارتباطات جمعی مهم بوده است – چون کتاب های دیگری در حوزه تخصصی ارتباطات نبوده است -  اما در این چند سال سوالی از آن نیامده یا 1-2 سوال ارزش وقت گذاشتن بر روی حجم آن کتاب را ندارد.

باید قبو ل کنیم جبر تکنولوژیک حتی در مورد کنکور کارشناسی ارشد هم صدق می کند وقتی امروز می شود عصر تلویزیون و اینترنت و ... دیگر نحوه چاپ روزنامه در فلان تاریخ و انواع دستگاه های چاپ ارزشی برای طرح سوال ندارند.

 

1.       مبانی ارتباطات جمعی

پیشنهاد می کنم با مقدمه‌ای بر نظریات و مفاهیم ارتباط‌ جمعی دکتر هرمز مهرداد انتشارات فاران شروع کنی چون تقریبا تمام نظریه ها را دارد. بعد خواهی دید که خیلی مطالب مبانی ارتباطات جمعی دکتر سیدمحمد دادگران انتشارات فیروزه و ارتباط‌شناسی: ارتباطات انسانی (میان‌فردی، گروهی، جمعی)دکتر مهدی محسنیان‌راد انتشارات سروش و  وسایل ارتباط‌ جمعی (جلد یکم)دکتر کاظم معتمدنژاد انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی تکرار است .

نظریه‌های ارتباطات ورنر سورین، جیمز تانکارد با ترجمه دکتر علیرضا دهقان انتشارات دانشگاه تهران نیز برای یافتن دیدی ارتباطاتی لازم است.

و در آخر بخوان مبانی کلی ارتباطات جمعی دکتر داود زارعیان انتشارات کارگزار روابط عمومی خلاصه ای از همه است.

این حرفم رو جدی بگیر و در حوزه جامعه اطلاعاتی و اینترنت و ... سعی کن کمی اطلاعاتت را قوی کنی و شاید بهتر بگویم از دیدی خطی در مورد رسانه ها به دیدی چند خطی برس . به غیر از خواندن کتاب های نظریه‌های جامعه‌اطلاعاتی فرانک وبستر با ترجمه دکتر اسماعیل قدیمی انتشارات قصیده‌سرا و عصر اطلاعات: ظهور جامعه شبكه‌ای (جلد اول) مانوئل كاستلز با ترجمه احمد علیقلیان، احمد خاكباز انتشارات طرح نو  پیشنهاد می کنم حتما حتما مقاله دکتر عاملی در مورد دو فضایی شدن را چندیدن و چند بار  بخوان تا بهتر بتوانی به سوالات این حوزه جواب بدهی! (۳ مقاله دکتر عاملی)

 

2.       روزنامه نگاری

روزنامه‌نگاری با فصلی جدید در بازنگری روزنامه‌نگاری معاصر دکتر کاظم معتمدنژاد با همکاری دکتر ابوالقاسم منصفیمرکز نشر سپهر و روزنامه‌نگاری نوین دکتر نعیم بدیعی، حسین قندی انتشارات دانشگاه علامه طباطبایی را بخوان

بی تعارف بگویم اگر  تخصصی در مورد خبرنویسی و اصول روزنامه نگاری نداری فقط کافی ست مثال های کتاب را چندین و چند بار خوانی – چون سوال ها خارج از مثال های کتاب نیست – قول می دهم بالای 50 درصد خواهی زد

در مورد باقی کتاب وقت یافتی بخوان !

3.       زبان تخصصی

هیچ نظری در مورد زبان ندارم چون نخواندم اما در مورد تاثیر درصد بالای زبان همین قدر کافی است که بدانی همیشه بین رتبه های 1 تا 10 دو سه نفری از بچه های زبان هستند که نمی گویم همه اما اکثرا درصد باقی درس هایشان آن چنان که باید چشمگیر نیست ولی زبان خوب، حسابی رتبه را بالا کشیده است.

تا می توانید لغت زبان یاد بگیرید و چه چیز بهتر از فعل ها!

می گویند کلاس دکتر ماسان آموزشگاه پارسه هم در تقویت تست زنی موثر است!

4.       تاریخ

هیچ وقت کامل، ربط تاریخ به ارتباطات را نفهمیدم !! اما خب اگر خیلی نمی خواهی خیلی وقت بگذاری – چون خواندن آن همه کتاب با آن همه صفحه واقعا وقت گیر است-  ولی درصد خوبی داشته باشی، پیشنهاد می کنم جلد دوم کتاب خلاصه علوم ارتباطات که شامل بخش تاریخ نیز می شود  به گردآوری احسن حقگویی، محمدرشید صوفی نشر پردازش حتما بخوانی

5.       آمار و روش تحقیق

اگر کمی تنها کمی ریاضی و آمارت خوب باشد زدن سوالات آمار اصلا مشکل نخواهد بود چون بی تعارف سوال های ریاضی و آمار رشته ارتباطات بسیار ساده است.

می رویم سراغ روش تحقیق دو کتاب را سر فصل کار قرار بده :

روش‌های تحقیق در علوم اجتماعی(جلد 1و2)ارل ببی با ترجمه دکتر رضا فاضل انتشارات سمت و تحلیل پیام‌های رسانه‌ای: كاربرد تحلیل محتوای كمی در تحقیقنوشته: دانیل رایف، استفن لیسی، فریدریک جی. فیكوبا ترجمه مهدخت بروجردی‌علوی انتشارات سروش و مركز تحقیقات، مطالعات و سنجش برنامه‌ای

کلاس دکتر میرزایی برای یادگرفتن روش تحقیق بسیار مفید است بماند اگر برای کنکور در نظر بگیریم خیلی از مطالب در سطح بچه های رشته پژوهش است و اصلا به درد کنکور ارتباطات نمی خورد اما مطمئنا برای یاد گیری خود ِ روش تحقیق مفید خواهد بود

 

برنامه آمادگی كارشناسی ارشد ارتباطات ف جهاددانشگاهی دانشكده علوم اجتماعی(ترم پائیز 86)

ردیف

عنوان درس

نام استاد

ساعت برگزاری

روزهای برگزاری

1

آمار و ریاضی

آقای حبیبی

15/30-19-30

سه شنبه ­ها

2

روش تحقیق

آقایان:دکتر میرزایی

‌وقلی پور

8/30-12/30

پنج‌‌شنبه‌ها

3

زبان عمومی وتخصصی

 

خانم:صفایی‌آقای تاجیک

8/30-12/30

احتمالاجمعه ها

4

مبانی كلی ارتباط جمعی

آقای دکتر زارعیان

13/30-17

پنج‌شنبه‌ها

5

اصول روزنامه‌نگاری

خانم دکتر

علی آبادی

16-19

چهارشنبه‌ها

6

تاریخ معاصر ایران و جهان

آقای محسنی

12/30-15/30

سه ‌شنبه‌ها

 

در آخر بگم که اگر می تونی با آماده کردن شرایط و حال و هوای کنکور سوال های سال های مختلف را بزن

مجموعه سوال‌های کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی سوالات کنکور کارشناسی ارشد سراسری و آزاد سال‌های ۱۳۸۵ـ ۱۳۷۸به گردآوری احسن حقگویی، محمدرشید صوفی نشر پردازش با اینکه هم غلط های املایی و هم در مورد گزینه درست دارد اما خیلی به درد خواهد خورد برای  یافتن نحوه درس خواندن!

نكته آخری كه می گم كمی نشنیده بگیرین اما خب لازمه ... برای طرح سوال ها ‹قدرت› اهمیت زیادی داره. این كه كدوم استاد در چه جایگاهی هست با نسبت سوال هایی كه اون سال طرح می كنه رابطه مستقیم داره

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* آخر می دانی آدم وقتی چیزی را ندارد حس می کند فوق العاده با ارزش هست اما وقتی به دست می یاره می بینه نه اینطوری ها هم نیست ! دیگه لازم نیست این كار رو بكنم چون سوالی كه طرح می شه حتما باید از مقاله یا كتابی باشه كه چاپ شده .

** هنوز نمی دانم چطور باید تشکر کنم از او !

 

 

 

نظرات() 
سوالات آزمون آیین نامه
شنبه 8 اردیبهشت 1397 07:20 ب.ظ
ممنون خیلی کمک کرد.
کریمی
پنجشنبه 18 آبان 1396 11:26 ب.ظ
میشه کانال تلگرامیه یه رتبه تک رقمی ارشد ارتباطات رو بدید؟
کریمی
پنجشنبه 18 آبان 1396 10:09 ب.ظ
سلام.خوبید؟میشه برای ارشد ارتباطات منابع خوب و قوی معرفی کنید؟
How long does it take to recover from Achilles injury?
دوشنبه 27 شهریور 1396 04:22 ق.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd certainly donate to this
brilliant blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your RSS
feed to my Google account. I look forward to new
updates and will talk about this website with my
Facebook group. Talk soon!
How much does it cost for leg lengthening?
جمعه 10 شهریور 1396 09:29 ق.ظ
I savour, result in I found just what I was having a look for.
You've ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a
great day. Bye
Florrie
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 12:47 ق.ظ
Everything is very open with a very clear clarification of the issues.
It was really informative. Your website is extremely helpful.

Many thanks for sharing!
حاج مرتضی
سه شنبه 27 بهمن 1394 09:45 ب.ظ
سلام خانم شهبندی
خیلی ممنون از اطلاعات نابتون
میتونید بهم بگید رشته علوم ارتباطات و تبلیغ و ارتباطات فرهنگی چه فرقی با هم می کنند؟
دیگه اینکه شما از این رشته ای که خوندید چه استفاده ای کردید؟ ینی این رشته غیر از استاد دانشگاه شدن اینده ی شعلی دیگه هم داره؟
علی یگانه
یکشنبه 25 مرداد 1394 01:37 ب.ظ
سلام خدا قوت. یه سوالی از محضرتون دارم: آیا رشته علوم اجتماعی با رشته ارتباطات اجتماعی با هم مرتبط هستند؟ بهتره اینطور بگم من كارشناسی علوم اجتماعی خوندم اگر بخوام ارتباطات اجتماعی رو بخونم آیا پیش نیاز به من میخوره و اگر میخوره چه درسهایی؟
من كارمند صداوسیما هم هستم.
پیشاپیش از راهنمایی شما ممنون و سپاسگزارم.
سجاد کرمی
شنبه 9 دی 1391 09:58 ب.ظ
با سلام خدا قوت من برا ارشد نودو یک علوم ارتباطات شرکت کردم وتو گرایش روزنامه نگاری رتبم 180 شد راستش اصلا از این رشته هیچی نمیدونستم همین جوری شرکت کردم رشته کارشناسیم مهندسیه برقه امسال دوباره شرکت کردم میخوام یه بسته آموزشی علوم ارتباطات سنجش و دانش بخرم که بخونم سوالم از شما اینه که این رشته رو بخونم بعدا پشیمان نمیشم که چرا ارشد رشته خودمو (برق)نخوندم؟
یعنی رشته خوبیه؟
من بخاطر علاقم یعنی گویندگی وخبرنگاری میخوام این رشته رو بخونم!!
ممنون اگه راهنماییم کنید.
پاسخ مطهره آخوندی : مسلما از رشته برق بیشتر می تونید پول دربیارید تا ارتباطات..برای علایقتون هم میتونید کلاس های بیرون رو شرکت کنید و مدرک بگیرید ..لزوما با خواندن این رشته به این دو تا علاقه مندی دست پیدا نمی کنید
نرگس
جمعه 28 مهر 1391 09:54 ب.ظ
باسلام
دارم برا ارشد آماده میشم تقریبابا تجربیات دوساله کنکورم که فقط مجاز شدم توضیحاتتون خوب ومناسب بود مخصوصا مقاله هارو
چون شناختی از اساتید ندارم نمی تونم رابطشون رو با سوالات پیدا کنم خیلی ممهمه.
اگه ممکنه بیشتر توضیح بدید لطفا؟
پاسخ مطهره آخوندی : سلام..مقاله ها هم جزو منبع ها میاد..به ویژه مقاله جدیدی که استاد سر کلاس ارائه داده باشه و جزو منابع امتحان کلاسیش گذاشته باشه
مهرمن
سه شنبه 9 خرداد 1391 10:45 ب.ظ
سلام
من لیسانس ارتباطات (روزنامه نگاری ) رو دارم می خوام برای مقطع ارشد درس بخونم برای سراسری
میشه بهم بگین تاریخ جزو سورسای امتحان هست یا نه؟
گرایش روزنامه نگاری که شنیدم از علامه حذف شده!حقیقت داره؟
ممنون میشم راهنماییم کنید
پاسخ مطهره آخوندی : سلام..ژورنالیسمی که به دفترچه اضافه شده و فقط پذیرش مرد داره برای دانشکده صدا و سیماست که ژورنالیسم رادیویی و تلویزیونی است که دروسی که ضریب دارن در این رشته معارف و زبان فارسی وروزنامه نگاری و نظریه های و روش تحیقیق و امار و زبان هستند ...برای ارتباطات تاریخ هست ...برای مدیریت رسانه نیست
ف.
شنبه 22 آبان 1389 03:31 ب.ظ
سلام. این ترم كلاس های ارشد ارتباطات را در جهاد شركت كردم. روزنامه نگاری رو آقای دكتر حسین امامی درس می دهند. خیلی جذاب و شیرین. مخصوصا برای من كه غیرمرتبط بودم. هم نكته میگند هم تست كار میكنن. ایشون سر كلاس از احتمال طرح سوال از كتاب جدید دكتر كیا هم گفتن. كتاب جامعه شناسی روزنامه نگاری.
پاسخ مطهره آخوندی : سلام.. هر وقت دکتر کیا یه کتاب جدید چاپ میکنه همون سال ازش یه سوال طرح میکنه .. اصلا بعید نیست و خودش طراح سواله
مژگان
سه شنبه 12 مرداد 1389 05:09 ب.ظ
سلام یه دنیا تشکر از راهنماییت.ورودی 87علامه هستم سال دیگه کنکور دارم از کی شروع کنم
آیا دانشکده صداو سیما بهتر از تهرانه و آیا پذیرش دختر دارد؟
پاسخ مطهره آخوندی : سلام..فعلن دو ساله که تماما آقا هستند... از لحاظ علمی دانشگاه تهران بالاتره
m
یکشنبه 27 تیر 1389 09:12 ق.ظ
در صورت امكان سئوالات كارشناسی ارشد ارتباطات را برایم ایمیل كنید ممنون و سپاسگزار میشوم اگر زحمتی نیست
پاسخ مطهره آخوندی : برید از انقلاب بخرید
yasi
شنبه 30 آبان 1388 12:28 ب.ظ
سلام خیلی جالب بود
میشی واسه بعضی جزوات ومقالات كمكم كنین راستی بچه های ارتباطات تالار گفتگو اختصاصی دارن یا نه؟اگه هست یه خبری بدین میخوام عضو شوم
دارابی
شنبه 16 آبان 1388 04:06 ب.ظ
موفق باشید و پیروز
عبدالرضا
سه شنبه 7 مهر 1388 12:05 ب.ظ
سلام خیلی ممنونم بابت توضیحاتی كه راجع به منابع آزمون كاشناسی ارشد علوم ارتباطات دادید واقعا دارم استفاده میكنم فقط میخواستم راهنمایی بفرمائید یك كتاب به عنوان مجموعه مطالب وسوالات تستی وتشریحی اگر هست بهم معرفی كنید در ضمن كارشناسی ناپیوسته روابط عمومی میخونم
پاسخ مطهره آخوندی : سلام دوست عزیز...مجموعه سوالات تستی موجود در بازار كتابیه كه آقای حق گویی و صوفی با نشر پردازش درآوردند كه مجموعه سوالات كنكور با پاسخ از 78 تا الان هست
سیروس معمر
شنبه 5 اردیبهشت 1388 10:53 ب.ظ
سلام ..عالی بود
ممنون میشم ما رو برای ارشد 89 راهنمایی کنین..
من دانشجوی کارشناسی ناپیوسته و مرتبط روابط عمومی ام..
شما رو لینک کردم ..
اگه قابل دونستین ما رو هم ...
از آشنایی با شما خیلی خوشحال شدم!
قاسم
چهارشنبه 8 آبان 1387 11:12 ب.ظ
سلام
روش تحقیق راجر دی ویمر رو تا وسطاش خوندم ! ادامه ندم ببی رو بخونم ؟ دکتر سلطان آبادی نوشته دی ویمر!
پاسخ مطهره آخوندی : ببی کفایت میکنه!
someone
شنبه 28 مهر 1386 10:10 ق.ظ
الان كه دارم این را می نویسم .. سر تا پا استرس هستم برای كنكور ..
راستش را بخوای می دونم دیر شروع كردم .. امیدی هست امسال بتونم تا روز كنكور آماده بشم .. یا قید امسال را بزنم و برا سال آینده تلاش كنم ..

تنها هدفم قبولی در كارشناسی ارشد هست اون هم در رشته ارتباطات یا روزنامه نگاری ..
دارم اعتماد به نفسم را از دست می دم ..
قبول می شم ؟؟؟؟
چیكار كنم ..
از كجا شروع كنم ...
ایلیا
یکشنبه 22 مهر 1386 01:10 ق.ظ
سلام . امیدوارم خوب باشید . شما پیوند من هستید خوشحال می شم منم پیوندتون باشم . من خبر نگار هستم . ممنون
راستین
پنجشنبه 19 مهر 1386 10:10 ق.ظ
سلام

دوست گرامی ایا میتوانم از مطالب شما با ذكر منبع در وبلاگ خود استفاد كنم

باتشكر و احترام
راستین
پنجشنبه 19 مهر 1386 09:10 ق.ظ
سلام هم وطن

سپاس و تشكر
پاپیروس
یکشنبه 15 مهر 1386 09:10 ق.ظ
شاید اندكی این مثنوی تاخیر شود.
دوچكاوك
دوشنبه 9 مهر 1386 03:10 ق.ظ
سلام
برای زبان فرهنگ علوم ارتباطات دكتر شاه محمدی خیلی خوب است
دانشگاه آزاد تهران مركز دو گرایش دارد روزنامه نگاری و تحقیق در ارتباطات
خانم علی آبادی اصول روزنامه نگاری را عالی درس می دهد
مطهره
دوشنبه 9 مهر 1386 12:10 ب.ظ
ادا باشه
پیر ما
یکشنبه 8 مهر 1386 05:09 ق.ظ
سلام دوست عزیز
پیر ما می خواهد با شما در زمینه روش تحقیق و حافظ خوانی
و خود وب اطلاعاتی رد و بدل كند.
تو رو خدا به وبلاگ پیر ما بیاید و با نظرات كارشناسانه و وبلاگانه
خودتون ما را خوشحال و نزد استاد سر بلند كنید. تو رو خدا بیا...
آنان كه خاك را به نظر كیمیا كنند
آیا بود كه گوشه چشمی به ما كنند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : مطهره آخوندی

← لینکدونی

← طبقه بندی

← آرشیو

← لینکستان

← صفحات جانبی

← نظرسنجی

  اگر بخواهید یک وبلاگ جدید بسازید از کدام سرویس دهنده وبلاگی استفاده می کنید؟← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :